První Nokia se dočká Androidu 9.0 Pie již příští měsíc. Která to bude?

Společnost HMD Global včera na tiskové konferenci v Novém Dillí představila globální verze svých dříve představených smartphonů Nokia X5 a X6 a také odtajnila svoji strategii pro uvolňování aktualizace svých telefonů na Android 9.0 Pie. Opět bylo potvrzeno, že všechny smartphony v portfoliu finské značky Android Pie dostanou, a to nezávisle na tom, zda spadají do programu Android One či nikoliv. A která Nokia se dočká koláče jako první?

nokia7plus

Recenze Nokia 7 Plus: bronzový fešák s čistým Androidem

Paradoxně to nebude vlajková loď, ale obr ze střední třídy Nokia 7 Plus. To se dalo očekávat, neboť tento telefon byl oficiálním účastníkem programu Android Beta a nejnovější zelený robot na něm bylo a stále je možné testovat s předstihem. Nokia 7 Plus dostane Android 9.0 Pie již v září, a stane se tak vůbec prvním aktualizovaným smartphonem s čipsetem Qualcomm Snapdragon 660. Zbytek portfolia bude aktualizován v následujících měsících, jako první se patrně dočkají modely Nokia 8 Sirocco a Nokia 6.1.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. htcjirka

  Co se týče podpory, má ji Nokia opravdu na nejlepší úrovni, špičkovou Ještě by to chtělo zapracovat se na větší originalitě, odlišení a přidat nějaký bonus oproti konkurenci.

  • Já tom ale musí zapracovat HMD, Nokii je to jedno. A její podpora jako např. v oblasti síťové infrastruktury? Jo, asi je dobrá, snad dobře zachytí nástup 5G.

   • mposvar

    Ten chtějí zpoplatnit.
    Jinak přeji dobrou chuť.

   • Jarda (neregistrovaný)

    Nokii to jedno není když je tam její jméno. Tobě by bylo jedno, kdyby ti někdo dělal ostudu- prováděl špatnou práci pod tvým jménem???

   • Jarda (neregistrovaný): Novodobé Nokie jsou std. asijská produkce „made by Foxconn“, který nemá žádný specifické know-how ani technologie. Proto Nokie vypadají jako 100 jiných číňanů. A Nokia na to nemá absolutně žádný vliv. Dokonce od nich nechtějí ani žádný jejich SW (např. launcher co měli) či služby.

   • bummer (neregistrovaný)

    Foxconn dělá i iPhony. Čistě pod hlavičkou Foxconnu jsou jen hloupé Nokie. Smartphony si u Foxconnu nechává vyrábět HMD.

   • bummer (neregistrovaný): To sice ano, TrueDepth Camera, 3D Touch, TouchID apod. rozhodně není know-how Doxconnu nebo Pegatronu ??

   • zot (neregistrovaný)

    A hele
    Uni už za jede ten svůj blábol o tom, že Nokia je Foxconn. ?
    To by ti HMD dalo! ?
    A patenty a návrhy Nokii a Podobne jsou také majetkem a know how Foxconnu že? ?

   • htcjirka

    Navrh dela Nokia, Foxconn podle toho vyrobi, Uni v tom zase plave.

   • htcjirka: Navrh dela HMD, Foxconn podle toho vyrobi, htcjirka v tom zase plave.

   • Noxi (neregistrovaný)

    A většina ostatních se těm vašim žabomyším válkám jen směje.

   • FIH Mobile společnosti Foxconn.
    Společnost HMD Global Oy, označená jako HMD, je finská společnost, sídlí v Espoo, naproti sídlu společnosti Nokia a je z velké části řízena bývalými pracovníky společnosti Nokia.
    Prvním generálním ředitelem byl Arto Nummela, veterán Nokia kde pracoval 17 let, a má výhradní práva ke značce Nokia pro mobilní telefony prostřednictvím licenční smlouvy.
    Společnost Nokia nemá žádné investice do HMD (pouze pomohla založit 1.12.2016), ale zůstává partnerem, pro poskytováním patentů a technologií, výměnou za licenční poplatky.
    Značka HMD se používá pouze pro firemní účely.

    Už se to tady řešilo snad tisícekrát…
    Obvyklá uniho udička.

   • Jj, HMD je založen z prachů Foxconnu. Foxconn to má jako vlastní investici.


   • ◾Origins: HMD is staffed by former Nokia people (and current Nokia employees on the board of directors) and has offices very close to Nokia HQ
    ◾Structure: HMD has an exclusive license on the Nokia phone brand, however Nokia must approve each released product
    ◾Manufacturing: Phones are manufactured at FIH mobile factories which are the old Nokia factories (now owned by foxconn)“

    source: https://www.reddit.com/r/Nokia/comments/6niivf/so_is_it_hmd_nokia_or_foxconn/

   • tyto informace potvrzuje i Wikipedia a nikde jsem se nedozvěděl, že by byl vyloženě založen z prachů Foxconnu. Pouze jedním z investorů je spol. FIH Mobile, která patří pod Foxconn. To z HMD dělá Foxconn viď? ?

   • a jinak díky. Díky těm informacím jsem zjistil, že HMD má ještě blíže k původní Nokii, než jsem si myslel.

   • Čí chleba jíš, toho píseň zpívej. Platilo, platí a bude platit. Velice, velice prosté:) Brand Nokie coby tablety (a následně mobily) je investiční záměr společnosti Foxconn, čemuž samozřejmě odpovídá vše, od designu po např. uvádění novinek na domácím trhu.

   • htcjirka

    „Čí chleba jíš, toho píseň zpívej.“

    Ano, to plati na tebe a jablečná zařízení. Tak mazej zpátky k svým a nech Nokii nadále navrhovat telefony, které pak foxconn vyrobí.

   • zot (neregistrovaný)

    Proboha Uni mě opravdu nepřestáváš překvapovat. Tohle prostě nemá smysl. Aspoň bych byl rád kdyby jsi přestal šířit ty svoje výmysly, překrucování a polopravdy. To by bylo nádherné.
    Ty tvoje úvahy jsou fakt nad zlato. ??

   • zot (neregistrovaný): 300 míčů poslaných do HMD není úvaha borče, to je fakt a konkrétní číslo:D A kolik poslali v druhé vlně polykání peněz se už radši neví….

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel