Cena:

První město v USA zakázalo používání telefonů při přecházení silnice

Chodců, kteří více pozornosti věnují svému chytrému telefonu namísto samotné chůzi můžeme vidět po celé zeměkouli nespočet. Svou nepozorností často ublíží sami sobě, když přehlédnou statický objekt, do kterého narazí; horší situace však nastává, když kvůli jejich zájmu v telefonu musí reagovat i ostatní účastníci silničního provozu, ať již řidiči automobilů či cyklisté. Mezi lety 2000 a 2011 bylo takto v Americe zraněno na 11 000 lidí.

V Honolulu, hlavním městě amerického ostrova Havaj, docházelo k nehodám tak často, že se místní správa rozhodla vydat nový zákon, který umožní policistům pokutovat chodce, jež přecházejí silnici a při tom koukají do svého zařízení. Pokuta bude činit 15 dolarů (330 Kč) a může vyšplhat až na 99 dolarů (2 200 Kč), pokud bude chodec přistižen při činu opakovaně.

Zákon vstoupí v platnost 25. října letošního roku a bude se týkat jak chytrých telefonů, tak i tabletů, pagerů, laptopů, videoher, digitálních fotoaparátů a ostatních mobilních elektronických zařízení, kromě audio přehrávačů. Pokuta se samozřejmě nebude týkat chodců, kteří budou volat záchranné složky. Město doufá, že toto opatření sníží počet nehod, které způsobují právě lidé, jež se věnují telefonu namísto svému okolí.

Autor článku
David Preiss