Domů » Bleskovky » První město v USA zakázalo používání telefonů při přecházení silnice

První město v USA zakázalo používání telefonů při přecházení silnice

Chodců, kteří více pozornosti věnují svému chytrému telefonu namísto samotné chůzi můžeme vidět po celé zeměkouli nespočet. Svou nepozorností často ublíží sami sobě, když přehlédnou statický objekt, do kterého narazí; horší situace však nastává, když kvůli jejich zájmu v telefonu musí reagovat i ostatní účastníci silničního provozu, ať již řidiči automobilů či cyklisté. Mezi lety 2000 a 2011 bylo takto v Americe zraněno na 11 000 lidí.

V Honolulu, hlavním městě amerického ostrova Havaj, docházelo k nehodám tak často, že se místní správa rozhodla vydat nový zákon, který umožní policistům pokutovat chodce, jež přecházejí silnici a při tom koukají do svého zařízení. Pokuta bude činit 15 dolarů (330 Kč) a může vyšplhat až na 99 dolarů (2 200 Kč), pokud bude chodec přistižen při činu opakovaně.

Zákon vstoupí v platnost 25. října letošního roku a bude se týkat jak chytrých telefonů, tak i tabletů, pagerů, laptopů, videoher, digitálních fotoaparátů a ostatních mobilních elektronických zařízení, kromě audio přehrávačů. Pokuta se samozřejmě nebude týkat chodců, kteří budou volat záchranné složky. Město doufá, že toto opatření sníží počet nehod, které způsobují právě lidé, jež se věnují telefonu namísto svému okolí.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

9 komentářů

 1. I kdyby to mělo zachránit jediný život …..

 2. Takze kdyz pujdu po prechodu a budu si cist knizku, je to v poradku? Super…

 3. Pokud by ti lidé ohrožovali jen sebe, byla by to normální redukce blbců a bylo by to v poho…, ale oni ohrožují i ostatní což už vede k zamyšlení. I tak se mi to zdá přehnané. Za chvíli budeme mít zákony na každou hloupost a nebudeme moct dělat svobodně vůbec nic. V Poděbradech občas vídám pána, který jde po ulici a cosi studuje v MacBook, asi ajťák…. ????.

 4. Tahle móda chránit naprosto nesvéprávný jedince přivede tuhle civilizaci do hrobu.

  • Murděj Ukrutný

   Nesvepravna mobilzombie je me u… ale co chudák auto, jak to k tomu prijde ze si rozbije cumak o nejakeho vola.

 5. Jestli ta vyobrazená značka je autentická, pak asi bude potřeba znova prostudovat zdrojový článek, páč to není zákazová ale upozorňující značka. Nezakazuje nic, naopak upozorňuje na chodce s mobilem.

 6. A třeba v Americe v jednom státě je trestné jít po chodníku a čumět přitom do mobilu, byla tam snad bloková pokuta nějakých 50 dolarů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).