Domů » Bleskovky » První MacBooky s ARM procesory? Údajně už v příštím roce

První MacBooky s ARM procesory? Údajně už v příštím roce

Apple chystá velkou procesorovou revoluci. Podle obvykle přesného informátora Ming-Chi Kua by se měly již v příštím roce dostat na trh první MacBooky, v jejichž útrobách budou tikat namísto klasických procesorů od Intelu ARMové čipsety. Kuo tvrdí, že jejich osazení pomůže snížit Applu náklady na procesory o 40 až 60 procent.

macbook
Počítače MacBook (zdroj obrázku: Apple)

Dá se předpokládat, že Apple bude využívat vlastních návrhů čipsetů, podobně jako tak činí např. u iPhonů nebo u iPadů. Tato zařízení disponují obrovským výkonem při relativně nízké spotřebě, efektivita tak bude zřejmě hlavní výhodou chystaného přerodu u počítačů.

Kuo tvrdí, že Apple hodlá u těchto čipsetů vsadit na USB řadiče od firmy ASMedia Technology, přičemž od roku 2022 by měl využívat standard USB 4 kombinující v sobě protokoly USB i Thunderbolt. Přes oba protokoly bude možné přenášet data rychlostí až 40 Gbps, připojit půjde jeden 5K displej nebo dva s rozlišením 4K.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop
Offline

Tohle je mlácení prázdné slámy. Ano Apple přemyslí jak optimalizovat náklady a k tomu patří i vytváření takové situace kdy Intel nebo AMD dají lepší cenu. Největší pozitivní změna je to z pohledu výrobce. Z pohledu zákazníka je to na vahách. Jednak na ARM by neběžel všechen SW a rozhodně nečekat že „Macbook Air AMR“ bude levnější. Lépe řečeno ze zlevní iPady nebo iPhone. Stále to bude stát 29999,99…… Apple nemá důvod měnit cenovou politiku. Viz jak se zbavil levný iMac, iPad, Macbook 13″ Možná vydrží o pár minut víc na baterku a jen přibude víc nekompatibilního software. Viz nedávné… Číst vice »

Tomáš
Anonym
Tomáš
Offline

32bit má spoustu omezení oproti 64bit, které jsou možnostmi úplně někde jinde.

Filip
Anonym
Filip
Offline

Je spíš ostuda, že vývojáři ani po tolika letech nebyli schopni přepracovat SW na 64bit. U win to stejné, tam máme 64bit verzi už od roku 2005, masivněji se přecházelo až tak 2010 a od té doby to MS doporučoval už minimálně kvůli RAM a přesto vám dnes je někdo schopný vydat aplikaci v 32bitech a ještě plakat nad zlým Applem, že mu předstal podporovat historickou architekturu.

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop
Offline

Ano má spoustu omezení , stejně spoustu omezení má i přechod na 64bit .

Takže to, že je bit neznamená že automaticky je důvod na nějak přejít oblátě pokud rozdíl poznáte jen v syntetickém rychlostním tetu a v tom že Vám zmizí na účte xxxxx,- za licenci nové aplikace. Pokud ovšem nový vůbec existuje.

Jenže při přechodu na ARM máte úplně jinou instrukční sadu než u AMD64, tedy bude to nekompatibilní na druhou…..

Filip
Anonym
Filip
Offline

Pokud mám licenci na nějaký historický SW tak si přece nebudu rok co rok aktualizovat OS ne? Navíc zrovna Apple tyto změny avizuje předem, tzn vývojáři věděli, že pokud aplikaci nepřepracují tak už nebude za x let spustitelná. Tzn pokud máte historický (klidně i zaplacený) SW tak máte možnost neaktualizovat OS (bylo na to upozorňováno), pokud jste vývojář a prodáváte takový SW tak víte i několik let předem, že jej musíte změnit (pokud chcete rejžovat dál). Ve spoustě případů to znamená jen znovu zkompilovat kód. Tak jako tak nevidím jediný logický důvod hanit tento krok, naopak bych to tlačil mnohem… Číst vice »

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop
Offline

Pokud napíšete správně program pod 32bit a pak správně pod 64bit a reálný přínos pro uživatele nebude znatelný jinak než testem na x desetinných míst není to hanění ale i konstatování skutečnosti . Né každá věc je zázračně rychlejší o 32bit navíc.

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR
Online

tak ono to neni tak jednoduche ‚jen znova zkompilovat‘ … mozna u primitivnich aplikaci, ale u neceho slozitejsiho co vyuziva ruzne knihovny (a to klidne i licensovane cizi knihovny) to uz je trochu jine kafe. A prinos ? No realne jen v moznosti vyuziti vice pameti … tim to plus minus konci.