Domů » Bleskovky » Specifikace USB 4.0 je hotová: základem je Thunderbolt 3, zvládne až 40 Gbps

Specifikace USB 4.0 je hotová: základem je Thunderbolt 3, zvládne až 40 Gbps

Organizace USB Implemeters Forum (USB-IF) oznámila dokončení specifikace nového standardu USB s číselným označením 4.0. Nová generace je poměrně překvapivě postavena na technologii Thunderbolt 3, čímž dorovnává její přednosti. Zároveň pak zavádí zpětnou kompatibilitu technologií USB 3.2, 3.0 a Thunderbolt 3, díky čemuž budou porty USB-C ještě univerzálnější.

USB 4.0 zvládne přenosy rychlostí až 40 Gbps, což je dvojnásobek současného USB 3.2; tato rychlost však může být garantována pouze u certifikovaných kabelů. Mezi schopnosti USB 4.0 také bude patřit podpora USB Power Delivery s nabíjecím výkonem až 100 Wattů, podporováno bude také několik protokolů pro přenos obrazu.

První zařízení s USB 4 by měla dorazit v průběhu příštích měsíců, pravděpodobně nejprve v počítačích.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).