Domů » Bleskovky » První MacBook s ARM procesorem od Apple by měl dorazit příští rok

První MacBook s ARM procesorem od Apple by měl dorazit příští rok

Příští rok bude v podání Apple rozhodně zajímavý, podle dřívějších reportů bychom se měli dočkat spousty nových zařízení. Mezi kterými nemají chybět ani MacBooky Pro s bezrámečkovými displeji, inovovanou klávesnicí, a ještě jednou poměrně výraznou novinkou.

MacBook s ARMovým čipsetem: lepší efektivita, vyšší soběstačnost

Podle predikcí agentury Bloomberg by měl být v příštím roce představen první MacBook, který bude pohánět ARMový čipset navržený přímo v Apple. Kalifornská firma není v návrzích čipsetů žádným nováčkem, její mobilní čipy Ax (naposledy A13) patří v k nejvýkonnějším čipsetům v mobilním světě. Současné počítače Apple pohánějí procesory od Intelu, sázka na ARMové čipsety by mohla přinést vyšší účinnost, a tedy nižší nároky na baterii.

macbook

Přechod na ARM by zvýšil soběstačnost Apple v oblasti komponent, neboť by se nemusel spoléhat na dodávky od Intelu, které jsou v poslední době poměrně omezené. S ARMovými čipsety to zkouší i Microsoft; i přes počáteční neúspěchy z dřívějších let to nyní zkouší znovu s nedávno představeným počítačem Surface Pro X.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
_qam_
Uživatel
_qam_

Nějak nechápu proč. Nekompatibilita programů ala Windows, takže se budou spouštět jen iPad aplikace hádám. Ale proč si pak nekoupit iPad s pohodlnějším ovládáním?
Přijde mi to naprosto zbytečná křeč jak od MS, tak od Applu snažit se pořád ty desktop systémy házet na mobilní procesory

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

Přání je otcem myšlenky a lidi si myslíte že to bude jako Chromebook od Apple…. …. prakticky tam bude SW pro iPad a cena klasického Macbooku.

Zappir
Uživatel
Zappir

Ked robia dvaja to iste, neznamena to ze vysledok bude rovnaky. Apple si piesocek chysta uz dlouho, pre ARM pojde skompilovat vacsina aplikacii.
A proc? Podstatne dlhsia vydrz, Intel processor ma kopec problemov, vykon je otazny, uvidime. Urcite je to krok spravnym smerom

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

A proč ti lidé už nemají iPad PRO? Má tu delší výdrž a „nemá“ problémy s CPU.

Zappir
Uživatel
Zappir

Protoze nema 15 palcov, macOs, …

_qam_
Uživatel
_qam_

Máš nějaký důkaz o té kompilaci na aplikací na macOS?

_qam_
Uživatel
_qam_

Martin P.: Přesně tak. Kdo chce ARM a nemá nároky, toho uspokojí iPad Air/Pro. Kdo nároky má, toho stejně ARM s macOS neuspokojí, protože si na tom nic nepustí. To by musel Apple už léta spolupracovat s vývojáři hlavních aplikací a mít pro to připravenou aplikační základnu. A o tom pochybuji.
Pro studenty technických oborů to bude taky nepoužitelné.

zipiik
Uživatel
zipiik

Důvodem může být cena, když už si designuje ARM pro iPady a iPhony, možná poměr výkon/spotřeba a hlavně plná kontrola nad SoC. Pokud Apple začne používat svoje SoC v Macboocích, tak si je může nakonfigurovat přesně podle svých pořeb a sladit s OS.

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

Ano cena pro Apple, ale né pro zákazníky. Ti dostanou ARM ntb za stejnou cenu jako teď nejlevnější Macbook.

Martin123
Uživatel
Martin123

No já myslím že až nasadí Apple ARM, tak mu to navýší cenu než aby byla nižší, ta bude jen pro výrobu ale ne pro notebook.

uni
Uživatel
uni

End (neregistrovaný): Tak Samsung si výrobí prakticky vše sám a stejně je to defakto nejdražší výrobce Android telefonů na trhu. Jeho marže jsou bezesporu snové…

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack

Bezesporu nejsou, jen je jich hodně.

zipiik
Uživatel
zipiik

Tak jasně, že cena byla z pohledu Applu, ne zákazníka :)

Z pohledu zákazníka by mohla být výhoda custom SoC nižší spotřeba a tím pádem méně náročné chlazení. Apple může do SoC integrovat koprocesory pro kde co a v OSX je plně využije. A to nemluvím o implementaci zabezpečení, ke HW podpoří SW, ikdyž už teď je v Macích ARM koprocesor, který bezpečnost řeší, integrace do SoC dá určitě další možnosti.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack

Oni to stejně udělají ještě tenčí, takže se jim nějakým zázrakem bude přehřívat i ARM.

zipiik
Uživatel
zipiik

To už je jiná, když se snaží designem porazit fyziku.

_qam_
Uživatel
_qam_

zipiik: Ale bavíme se tu pořád o tom, že na tom nic nepustím, tak jako na windows on arm. K čemu mi je, že se mi to nebude přehřívat a budu tam mít XY koprocesorů, když s tím současný SW nepočítá?

_qam_
Uživatel
_qam_

Přitom tahle věc je tak jednoduchá : [odkaz]

zipiik
Uživatel
zipiik

qam: Pokud dá Apple do SDK kompilátor pro ARMv8, neměl by být problém méně náročné aplikace zkompilovat i na ARM. Apple na rozdíl od MS má schopnost dohodnout se s klíčovými vývojáři na portaci aplikací.

Samozřejmě, že přechod Macbooků na ARM je typu JPP, ale jistý smysl dává a není to technicky nemožné. Moc bych se divil, kdyby někde v labu Applu macOS na ARMu neběžel.