TOPlist

Microsoft Surface Pro X: tenký a lehký počítač s velkou výdrží a LTE konektivitou

surface x 1

Microsoft si na dnešní tiskovou konferenci připravil několik překvapení, a čerstvě odhalený Surface Pro X je jedním z nich. Dlouze se spekulovalo o tom, že řada Surface Pro se letos dočká redesignu, nakonec však model Surface Pro 7 vypadá totožně jako předchozí generace. Stejný form-faktor, avšak ve zbrusu novém kabátku, dostal nový Surface Pro X, který se má stát jakýmsi referenčním zařízením demonstrujícím výhody ARMových procesorů.

surface x

Surface Pro X: tenčí, lehčí a s obrovskou výdrží

Surface Pro X využívá podobné konstrukce jako Surface Pro, jedná se tedy o tablet s výklopným stojánkem, ke kterému lze magneticky připnout kryt s integrovanou klávesnicí. Oproti Surface Pro je tablet viditelně tenčí a díky užším rámečkům má i větší 13″ displej s rozlišením 2 880 x 1 920 pixelů a jemností 267 ppi. Celý tablet má v pase pouhých 7,3 mm (v nejtenčím místě 5,3 mm) a váží pouze 760 gramů.

https://www.youtube.com/watch?v=v5SFBpMiaiQ

Surface Pro X je poháněn vlastním ARMovým čipsetem Microsoft SQ1, který byl stvořen ve spolupráci s Qualcommem; jedná se tak patrně o přímého příbuzného čipu Snapdragon 8cx. Tento čip se chlubí velmi nízkým odběrem 7 Wattů (při zapojení grafického akcelerátoru Adreno 685 až 15 Wattů), na jeden Watt má být 3 x výkonnější než Surface Pro 6. Vysoký výkon demonstruje také schopnost připojit k počítači 2 displeje se 4K rozlišením.

surface arm 1

V čipu je rovněž integrován speciální čip pro umělou inteligenci a LTE modem pro neustálé připojení k mobilním sítím, do tabletu lze vložit nanoSIM kartu. V oblasti “kabelové” konektivity se Surface Pro X spoléhá zejména na moderní porty USB-C, které se na těle nachází rovnou dva. Nechybí ani tradiční nabíjecí Surface konektor s podporou ultrarychlého nabíjení, zato sluchátkový konektor přítomen není. Počítač údajně vydrží při práci až 13 hodin, což je na takto tenké zařízení působivé.

Na počítači dále najdeme 11Mpx fotoaparát vzadu a 5Mpx kamerku vpředu. Mobilní procesor bude spárován s 8 nebo 16 GB RAM, úložiště bude nabízeno v kapacitách 128, 256 nebo 512 GB. Působivé je, že vnitřní paměť bude možné díky modulární konstrukci vyměnit, ovšem pouze prostřednictvím autorizovaného servisu. Rozšíření paměti možné není, slot na paměťové karty chybí.

surface arm 3

Zbrusu nová klávesnice s šachtou na stylus

Pochopitelně i k tomuto počítači bude Microsoft prodávat kryt s vestavěnou klávesnicí, který bude mít navíc ve své horní části šachtu pro umístění nového stylusu Surface Slim Pen. Ten přichází ve zcela novém hranatějším tvaru a disponuje funkcí bezdrátového dobíjení. Pero bohužel není možné na tablet nijak přichytit, respektive Microsoft se tím nijak nechlubil.

surface arm 2

Klávesnici bude možné se s vloženým stylusem i bez něj naklonit díky dvojitému kloubu v místě připojení k tabletu. Kromě šachty v klávesnicovém krytu bude možné k dobíjení nového Surface Slim Pen využít samostatně prodávanou nabíječku.

surface pen cradle

 

Microsoft slibuje kompatibilitu se stávajícími aplikacemi včetně Office, avšak na pódiu se během tiskové konference objevili zástupci Adobe a ukázali speciální kreslící aplikaci Fresco. Je tedy možné, že klasický Photoshop (a možná i další win32 aplikace) bude pracovat na Surface Pro X s omezeními (formou emulace) nebo vůbec.

surface arm 4

Cena a dostupnost

Surface Pro X bude dostupný počátkem listopadu, cena má startovat na 999 dolarech (asi 23 500 korun bez DPH) za variantu s 8 GB RAM a 128GB pamětí. Verze s 256GB SSD přijde na 1 299 USD (asi 30 600 korun bez DPH), nejvyšší konfigurace s 16 GB RAM a 512GB úložištěm bude stát 1 799 USD (asi 42 300 korun bez DPH). Klávesnice bude stát 139 dolarů (asi 3 300 korun bez DPH), stylus Surface Slim Pen dalších 145 USD (asi 3 400 korun bez DPH).

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku