TOPlist

Prudký propad zisku. Samsung bojuje s nezájmem o telefony i mobilní čipy

1800 1000 Samsung Galaxy S22
  • Samsung na konci loňského roku vykázal o 69 procent menší zisk než o rok dříve
  • Může za to malý zájem o smartphony a mobilní čipy

Samsung v noci na dnešek zveřejnil výsledky svého hospodaření za poslední kvartál loňského roku a víceméně potvrdil nepříliš lichotivé odhady ze začátku tohoto měsíce – tržby sice meziročně spadly „pouze“ o 8 procent na 70,46 bilionů wonů (asi 1,26 bilionu korun), ovšem provozní zisk se propadl o 69 procent na 4,3 bilionu wonů (asi 77 miliard korun). To je nejméně za posledních 8 let.

Za celý loňský rok elektronický gigant vykázal tržby ve výši 302,23 bilionu wonů (asi 5,4 bilionu korun), což je nový rekord, ovšem provozní zisk ve výši 43,38 bilionu wonů (asi 770 miliard korun) je o 8,5 bilionu wonů menší než o rok dříve.

Samsung za zhoršenými výsledky vidí globální ekonomickou krizi, která vede k menší poptávce po elektronice. Firma zaznamenala největší propad v oblasti polovodičů, kde ve 4. kvartále loňského roku vykázala o 97 procent menší zisk než v roce 2021. Zákazníci Samsungu údajně namísto nákupu nových čipů sahaly do skladových zásob.

Ani začátek roku nebude v tomto segmentu příliš veselý – minimálně v prvním čtvrtletí toho letošního počítá Samsung s tím, že jeho čipová divize skončí v červených číslech. V důsledku snížené poptávky po mobilních telefonech poklesly i výdělky z prodeje displejů, naopak růst zaznamenala divize Networks věnující se síťovým řešením a 5G.

Co se týče prodeje samotných smartphonů, i zde došlo k poklesu, zejména pak u cenově dostupnějších modelů. Prodeje vlajkových lodí údajně splnily očekávání trhu, ale i tak jsou nižší než v minulých letech. Soul navíc v letošním roce očekává další oslabení, a to kvůli přetrvávajícím makroekonomickým problémům. Korejská společnost chce zvýšit svoji konkurenceschopnost v oblasti prémiových zařízení a začne s tím hned zítra, kdy představí vrcholné smartphony Galaxy S23.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku