TOPlist

Prokletí NFT opic! Tvůrci Bored Ape Yacht Club a celebrity mají problém se zákonem

Guy oseary ape
  • Firma Yuga Labs stojící za NFT Bored Ape Yacht Club čelí žalobě
  • Ta míří i proti celé řadě známých osobností
  • Žalobci požadují odškodnění za ztráty způsobené přílišnou propagací

Ve světě NFT není mnoho známějších projektů než Bored Ape Yacht Club. Svého času tento unikátní projekt sestávající z nezaměnitelných tokenů v podobě různobarevných opic podpořila nejedna celebrita, například Justin Bieber, Paris Hilton, Madonna, Jimmy Fallon či Kevin Hart, v Česku pak třeba Petr Mára. Zahraniční celebrity společně s tvůrci NFT z Yuga Labs ale mají nyní ve Spojených státech problém.

Ve spolupráci s advokátní společností Scott+Scott podala dvojice Adam Titcher a Adonis Real hromadnou žalobu u kalifornského soudu, v níž obviňují celou řadu známých osobností šoubyznysu z toho, že jejich přílišné adorování Bored Ape Yacht Club vyhnalo cenu tohoto tokenu do nerealistických výšin. Kromě toho se zmínění měli dopustit porušení zákonů o nekalé soutěži či napomáhání a navádění k občanskému spiknutí.

RS BoardApe Lead 5
Bored Ape Yacht Club patřily v jednu chvíli mezi nejpopulárnější NFT

„Celebrity a další využívají sítě sociálních médií k povzbuzení veřejnosti k nákupu akcií a dalším investicím. Tato doporučení mohou být nezákonná, pakliže neodhalují povahu, zdroj a výši jakékoli kompenzace jim vyplacené přímo nebo nepřímo danou společností výměnou za doporučení,“ dala by se shrnout žaloba s využitím článku Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států z roku 2017.bored ape yacht clubNepřehlédněte

Tohle zabolí. Bored Ape Yacht Club NFT v hodnotě 300 000 dolarů majitel omylem prodal za setinu ceny

Žalobci požadují obvinění a soudní proces před porotou. Zároveň požadují vyplacení odškodnění každému, kdo nákupem NFT od Yuga Labs nebo jejich kryptoměny ApeCoin utrpěl finanční ztráty, a to počínaje 23. dubnem 2021. Jestli bude tato žaloba úspěšná, či zda bude smetena ze stolu, ukáží až následující měsíce.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku