Tohle zabolí. Bored Ape Yacht Club NFT v hodnotě 300 000 dolarů majitel omylem prodal za setinu ceny

bored ape yacht club

Ve světě NFT zaujímá kolekce Bored Ape Yacht Club prémiové postavení. Její již tak vysokou hodnotu zvyšuje fakt, že se mezi její majitele počítají například Jimmy Fallon, Steph Curry, Logan Paul, Martin Garrix, Marshmello, Shaquille O’Neal či Post Malone. Pokud byste se chtěli také stát členy exkluzivního klubu majitelů „znuděných opic,“ připravte si minimálně 210 000 dolarů (cca 4,7 milionu korun), jelikož „floor“ této kolekce se aktuálně pohybuje okolo 50 ETH.

Kuriózní chyba se nicméně tento víkend stala člověku s přezdívkou maxnaut. Tomu se totiž omylem podařilo prodat své NTF ze série Bored Ape Yacht Club za cenu 0,75 ETH (cca 66 tisíc korun), přičemž jeho hodnota je 75 etherů (6,6 milionů korun). Během krátké chvíle tak maxnaut přišel o téměř sedm milionů korun.

bored ape yacht club 1
V kontextu ceny ostatních BAYC musí bývalého majitele tenhle omyl pořádně mrzet. Drobnou útěchou mu může být snad jen fakt, že on sám BAYC #3547 před 6 měsíci koupil za 1 ETH.

Není divu, že se NFT za „výprodejovou“ cenu prodalo takřka okamžitě. Nový majitel neváhal zaplatit navíc poplatek 34 tisíc dolarů (cca 765 tisíc korun) pro maximální uspíšení transakce v sítí Ethereum. Následně bylo NFT opět dáno k prodeji za 248 tisíc dolarů (cca 5,6 milionů korun). Vzhledem k rychlosti transakce je pravděpodobné, že celou akci měl pod palcem bot, který byl naprogramován právě pro situace, kdy se některý z majitelů cenných NFT jej omylem prodá pod cenou. Ostatně toto není první a rozhodně ani poslední případ chybného prodeje.NFT Beeple kolážNepřehlédněte

Vše, co potřebujete vědět o NFT: fenomén digitálního umění za miliardy dolarů

„Jak se to stalo? Asi momentální ztráta koncentrace,“ řekl maxnaut serveru Cnet. „Každý den operuji s velkou spoustou položek a v tomto případě jsem prostě nedával pozor. Ihned jak jsem si svou chybu uvědomil, jsem se pokusil transakci zrušit, ale už bylo pozdě,“ dodal.

Nepozornost se ve světě NFT nevyplácí

Ve světě NTF se nicméně nejedná o ojedinělou chybu. Minulý měsíc omylem nabídl jeden z majitelů CryptoPunk své NFT za 19 tisíc dolarů (cca 428 tisíc korun), přičemž jeho hodnota byla 19 milionů dolarů (cca 428 milionů korun). V srpnu letošního roku také jiný majitel NFT Bored Ape Yacht Club taktéž prodal své dílo pod cenou, konkrétně za 26 tisíc dolarů (cca 585 tisíc korun). Ačkoli původní majitel nabídl tomu novému částku 50 tisíc dolarů (cca 1,1 milionů korun) za to, že mu jeho NFT vrátí, nový majitel jej místo toho prodal za 150 tisíc dolarů (cca 3,4 milionů korun).

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku