Domů » Bleskovky » Prodeje telefonů v prvním čtvrtletí: Z TOP10 vypadli Microsoft a Sony, sedm zástupců je z Číny

Prodeje telefonů v prvním čtvrtletí: Z TOP10 vypadli Microsoft a Sony, sedm zástupců je z Číny

První čtvrtletí skončilo již téměř před dvěma měsíci, až nyní se však dostáváme k žebříčku prodejů smartphonů v Q1, který není založen na odhadech, ale na konkrétních datech výrobců a dodavatelských řetězců. Žebříček zveřejnil na svém blogu analytik a bývalý zaměstnanec finské Nokie Tomi Ahonen. Ač se podle statistik z Číny mohlo zdát, že odvětví smartphonů po dlouhé době klesá, podle Ahonena se naopak v prvním čtvrtletí prodalo 340,8 milionů chytrých telefonů, což je o 21 procent více než ve stejném období v loňském roce. A špatné nemají být ani predikce do budoucna, letos se má údajně prodat 1,5 – 1,6 miliard smartphonů.

  

Podíváme-li se na první čtvrtletí z hlediska mobilních výrobců, tak první místo patří Samsungu s 82,8 miliony prodaných kusů, stříbro bere Apple za 61,6 milionů prodaných iPhonů a na třetí příčce se těsně drží Lenovo, které má pod svými křídly i mobilní divizi Motoroly. Čtvrté místo patří Huawei, páté LG a poté následuje pětice čínských výrobců. Až mimo první desítku se nachází Microsoft, Sony či HTC.   


  

Optikou operačních systémů bylo v prvním čtvrtletí prodáno 77 procent telefonů s Androidem, 18 procent s iOS a pouhá tři procenta se systémem Windows. Podle Ahonena směřuje platforma Windows ke svému konci a pomalu má oproti všem trendům upadat i sláva iPhonů. S pozvolným klesáním jejich podílu souhlasí agentura IDC, která naopak předpovídá systému Windows budoucnost.

  

Žádná velká revoluce se však konat nemá, podíl iOS má během následujících pěti let klesnout o dvě procenta na 14,2 %, zatímco podíl Windows má o dvě procenta narůst na 5,4 %. Android si údajně udrží svůj bezmála osmdesátiprocentní podíl. Tato statistika je nicméně pouze věštěním z křišťálové koule a v budoucnu může být vše úplně jinak.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
tomogo
Uživatel
tomogo

Co dodat, predikce nelhaly. Bohužel!

Velda
Uživatel
Velda

Všechny čínské značky padají – nasycení čínského trhu :) A máme minimálně dalších ~ 15 výrobců s podílém kolem 2 %.

Pipa
Uživatel
Pipa

Což je asi blbost když prvních 10 firem drží cca 75% trhu.

mmz (neregistrovaný)
Anonym
mmz (neregistrovaný)

Tak MS tragedia. Stale stagnuje na biednych cislach.

Johnnny
Uživatel
Johnnny

Nezmysel. Nemozes verit kazdemu grafu. Kazdy vie, ze podial WP (alebo Windows) prudko stupa. Touto dobou by to malo byt okolo 40%, do konca tyzdna ocakavam 60 – 65%.

gchj (neregistrovaný)
Anonym
gchj (neregistrovaný)

Aspoň že jim to přeješ :)