Domů » Bleskovky » Procesory takřka všech výrobců mají bezpečnostní problém. Softwarová oprava sníží jejich výkon

Procesory takřka všech výrobců mají bezpečnostní problém. Softwarová oprava sníží jejich výkon

Intel a patrně i další výrobci procesorů mají zaděláno na problém. Podle původní zprávy serveru TheRegister obsahují 64bitové procesory Intelu z posledních zhruba deseti let vážnou bezpečnostní chybu v návrhu, která by v nejhorším případě mohla vést až k získávání citlivých informací z počítačů, tabletů nebo dokonce serverů.

Dobrou zprávou je, že zranitelnost lze vyřešit softwarovou aktualizací systému, která pozmění správu virtuální paměti, při níž dojde k oddělení paměti jádra (do které má nyní útočník teoreticky přístup) a paměti pro úkony běžných programů. Bohužel tento krok může mít za následek snížení výkonu procesoru, podle serveru TheRegister v rozmezí 5 – 30 procent v závislosti na typu a stáří procesoru a konkrétním vykonávaném úkolu. Největší postih by měl být citelný u serverových operací, vynášet verdikty je ale zatím předčasné, míru zpomalení odhalí až benchmarky.

Intel již k této kauze poskytl na svém webu vyjádření, byť měl v plánu tak učinit až příští týden. Vzhledem k humbuku v médiích a s tím spojeným pádem ceny vlastních akcií ale raději uvádí věci na pravou míru již nyní. Firma v tiskovém prohlášení nalezení zranitelnosti přiznává, uvádí však, že se netýká pouze jejich vlastních procesorů, ale i čipsetů ostatních dodavatelů pracujících s různými operačními systémy (Windows, Android, macOS, iOS, Linux).

Zástupci Intelu se domnívají, že případné zneužití by nemělo vést k poškození, modifikaci či mazání jakýchkoliv dat, přesto však usilovně pracuje na odstranění chyby, přičemž spolupracuje i s AMD a ARM Holdings. Zástupci AMD sice nejprve uvedli, že jejich procesorů se tento problém netýká, nyní se však zdá, že jejich čipy jsou imunní pouze vůči jedné z celkem tří objevených zranitelností. Oprava by však v případě AMD neměla mít pro procesory výkonnostní dopad.

https://twitter.com/zackwhittaker/status/948675701317734400

Naopak Intel snížení výkonu svých procesorů nepopírá, uvádí však, že jeho dopady budou záviset na míře pracovního zatížení, přičemž pro průměrného uživatele by neměl být nijak významný a s časem má být zmírňován. Doporučením Intelu je pak instalovat veškeré nabízené aktualizace, které v následujících dnech přistanou do systémů Windows, Linux i macOS.

Chcete-li se o zranitelnosti dozvědět více podrobností, navštivte stránky Meltdownattack.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments