Domů » Bleskovky » Příští rok se od Samsungu dočkáme 8nm čipů: bude Galaxy S9 dávat lekce efektivity?

Příští rok se od Samsungu dočkáme 8nm čipů: bude Galaxy S9 dávat lekce efektivity?

Společnost Samsung oznámila, že je schopná zahájit masovou výrobu čipů za použití 8nm FinFET procesu (8LPP – Low Power Plus proces). Ve srovnáním s aktuálně používaným 10 nm procesem mají být 8nm čipy fyzicky o 10 % menší, a zároveň mají nabídnout o 10 % menší spotřebu baterie při zachování stejného výkonu. Výhodou nové technologie je, že se na ni dají využít současné linky pro produkci 10nm čipů, takže přechod nebude technicky náročný.

8nm FinFET proces má být podle Samsungu nejpokročilejším řešením předtím, než přijde 7nm proces EUV (extreme ultra violet). I v této technologii pokračuje velký vývoj, avšak její uvedení do koncových zařízení bude trvat o něco déle (zřejmě se dočkáme až v roce 2019), zejména kvůli složitější výrobě a zpočátku horší výnosnosti. Prvním smartphonem využívajícím 8nm čipsety bude zřejmě Samsung Galaxy S9, kromě korejského giganta by mohl nové technologie využit i jeho největší zákazník, společnost Qualcomm.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments