Připlouvá Yara Birkeland, chytrá loď bez posádky poháněná elektřinou

Na zprovoznění autonomních automobilů usilovně pracují velké mozky ze světa programátorů, mezitím však přichází, nebo spíše připlouvá, další autonomní dopravní prostředek – Yara Birkeland, neboli loď, která se obejde bez posádky, bude se řídit sama a nebude vypouštět žádné emise. Bude totiž plně poháněna elektrickou energií.

Kapacita lodi bude mezi 100 a 150 lodními kontejnery, nejedná se tedy o žádného obra, její hlavní předností je však provoz probíhající bez jediného muže na palubě na zhruba 60 kilometrovém úseku na severu Norska. Zde by měla převážet hnojivo a na první plavbu by se měla vydat již příští rok. V tu dobu však bude prozatím probíhat testování s posádkou, později by měla být loď kontrolována vzdáleně a plně samostatná by měla být od roku 2020.

Stavba lodi vyjde společnost na 25 milionů dolarů (560 milionů Kč), tedy asi třikrát více, než stavba klasické lodi těchto rozměrů. Roční náklady Yary Birkeland by však měly klesnout oproti konvenčním lodím o 90 % díky absenci posádky i nákladů na palivo. Pokud se koncept osvědčí, společnost Yara plánuje stavbu i větších plavidel, která budou schopná operovat i na výrazně delších vzdálenostech.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Jeden komentář

  1. FantomasMan

    Tak to v budúcnosti budú mať trosečníci beznádejné keď budú autonómne lode. Tá ich na betón nechá utopiť..

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *