Domů » Bleskovky » Překvapení: Huawei Mate 10 má ve skutečnosti větší displej a tenčí rámečky než verze Pro

Překvapení: Huawei Mate 10 má ve skutečnosti větší displej a tenčí rámečky než verze Pro

Společnost Huawei včera představila dva nové vlajkové smartphony – Mate 10 a 10 Pro. Na náš trh se dostane pouze verze Pro, což ovšem považujeme za velkou chybu, klasický Mate 10 má totiž rozhodně co nabídnout a v očích některých uživatelů se může v tomto bratrském souboji dokonce stát vítězem.

Souboj displejů

Hlavní rozdíl mezi oběma telefony hledejme především v displeji, zatímco verze Pro má 6″ panel s poměrem stran 18:9 (tedy 2:1), klasický Mate má standardní 5,9″ displej s poměrem stran 16:9. Rozměry ale nejsou jedinou odlišností – displej Mate 10 Pro je vyroben OLED technologií a je schopný zobrazit 112% NTSC gamutu, zatímco klasický Mate 10 má LCD panel a pokryje „pouze“ 96 % NTCS. OLED technologie také poskytuje „nekonečný“ kontrastní poměr vůči 1 500:1 u Mate 10.

Zatím to vypadá na vítězství Mate 10 Pro, ovšem nyní přichází na řadu matematika. Přestože má displej verze Pro o desetinu palce větší diagonálu, díky odlišnému poměru stran má ve skutečnosti větší displej klasický Mate 10, jeho plocha je 95,6 cm2, zatímco Mate 10 Pro má „jen“ 92,9 cm2. Paradoxně displej standardního Mate 10 i lépe využívá čelní stranu telefonu, zabírá jí z 81,71 %, zatímco displej Mate 10 Pro je na tom o desetinu procenta hůře.

Huawei Mate 10 Pro: první dojmy z Mnichova

Jedná se o nicotný rozdíl, Mate 10 Pro má sice tenčí bradu a čelo, za to ztrácí v šířce rámečků po delších stranách displeje. K dovršení všeho je navíc displej Mate 10 jemnější, díky vyššímu rozlišení je jeho jemnost 499 ppi, Mate 10 Pro má 402 ppi.

Huawei Mate 10 Pro: špičková výbava v elegantním kabátku (první dojmy)

V čem ještě vítězí standardní Mate 10?

S displejem se pojí ale i další prvky. Mate 10 má díky širší bradě čtečku otisků na čelní straně (což může některým vyhovovat více), a hlavně nepostrádá 3,5mm jack na sluchátka. Kromě toho lze u něj jeden ze slotů na SIM využít i pro vložení paměťové karty, což rovněž Mate 10 Pro neumí. Ve prospěch klasické verze Mate 10 navíc ještě hovoří o 100 EUR (asi 2 600 korun) nižší cena.

Mate 10 Pro může kontrovat snad jen větší pamětí (6 + 128 GB vs. 4 + 64 GB) a lepší odolností (IP67 vs. IP53), jinak jsou ale oba telefony zcela totožné – stejný procesor, stejné fotoaparáty, stejná kapacita akumulátoru. Škoda, že tuzemský zájemce přišel o možnost výběru, výhod má Mate 10 oproti svému širokoúhlému bratříčkovi víc než se na první pohled mohlo zdát.

Tip: Podrobné parametry Huawei Mate 10 Pro (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Nevýhoda Mate Pro je i v tom, že jeho nudle oled displej se csem degraduje a vypaluje..

  Potřebují v CZ doprodat staré kousky.

  U sousedů ale Mate 10 bude v prodeji.

  • Súhlasím s vami. Tiež by šiel radšej do klasickej Mate 10. Mimochodom u ktorých susedov myslíte? DE?

 2. To je strasne ta móda s displaymi 18:9 . Pri pozerani filmov sa tie rámčeky na krabicu tak ci tak orezu na rozmer 16:9 ked sa nemylim

 3. Tiež by som isiel radšej do mate10 s pomerom 16:9 ako pro s 18:9 .

 4. Ale nemá vodeodolnosť a Pro verzia zas 3,5 mm jack. A ani jeden bezdrátové nabíjanie. Kde sú tie časy Galaxy S5, ktorý mal všetko čo má telefón mať.

 5. Az na ten tragicky software v nom…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).