Domů » Články » Přehled novinek v Androidu P: nová verze se soustředí především na bezpečnost

Přehled novinek v Androidu P: nová verze se soustředí především na bezpečnost

Palačinka, pralinka, pannacotta, puding nebo Pepsi – to je jen výčet spekulovaných cukrovinek, podle kterých by se mohla jmenovat budoucí verze operačního systému Android, která v současnosti nese kódové označení P. Konkrétní jméno se sice dozvíme až na vývojářské konferenci Google I/O v květnu, nicméně co můžeme v nové verzi očekávat, víme s předstihem už nyní, díky nedávno vydané preview verzi pro vývojáře. Co budou hlavní novinky?

Důraz na bezpečnost je na každém rohu

Android není rozhodně znám pro své bezpečnostní prvky, což se Google snaží aktivně napravovat. V Androidu P tak najdeme spoustu větších i menších vylepšení zabezpečení. Nejvýraznějším zásahem do fungování aplikací bude omezení jejich práv, pokud zrovna běží na pozadí. Pokud to aplikacím vysloveně nepovolíte, nebudou mít přístup k fotoaparátu či k mikrofonům, což přispěje k vetší bezpečnosti uživatelů.

Android P klade na bezpečnost velký důraz

Z některých řádků kódu lze také vyčíst zvýšená ochrana proti nahrávání hovorů. V případě, že je hovor aktivně nahráván, měl by zaznít v patnáctisekundových intervalech 1 400Hz tón, který na tuto skutečnost uživatele upozorní. Podporu by také mělo dostat blokování nechtěných hovorů, například od marketingových společností. Otázkou je, zda se bude černá listina Googlu vztahovat také na Českou republiku. Každopádně jde o vítanou funkci.

Další z funkcí, které mají přispět k ochraně uživatele, je skrývání čísel telefonních linek, které se zabývají pomocí obětem domácího násilí. Důvod je prostý – násilník by neměl zjistit, že jeho oběť vyhledává pomoc. Mezi státy, kde by tato funkce měla fungovat, byly zmíněny také sousední Rakousko či Německo, dá se tedy očekávat, že by funkce mohla být dostupná také u nás.

Biometrické ověřování identity je na zvestupu

Poslední novinkou související se zabezpečením je nativní podpora pro skener oční duhovky. Google tak rozšiřuje podporu pro biometrické bezpečnostní prvky, které poslední roky získávají na popularitě, a s posledním iPhonem X se dá očekávat, že se tyto prvky budou rozšiřovat rychleji než doposud.

Android P bude podporovat také aktuální trendy

Google se ovšem nezaměřuje pouze na bezpečnost, ale také na aktuální trendy. Mezi ně patří jednoznačně výřezy na displeji, ve kterých se schovávají senzory a přední kamerky. Pro ně připravil Google podporu rovnou v systému, přičemž podpora se týká různých velikostí výřezu – od malého ve stylu Essential Phone, až po výřez podobný tomu na iPhonu X. Zdá se tak, že rok 2018 bude ve znamení výřezu na displeji.

Výřezy dostanou oficiální podporu přímo v systému

Druhou novinkou má být dlouho spekulovaný tmavý mód, který veškeré nabídky v nastavení naladí do odstínu černé, což ocení především majitelé chytrých telefonů s OLED displeji. Potvrzení přišlo neoficiálně od moderátorů verze AOSP, kteří potvrdili, že se na tmavém tématu v Googlu pracuje a mělo by se objevit v některém budoucím sestavení Androidu. Nicméně není jisté, zda to bude právě v Androidu P.

Třetí novinkou je podpora pro neortodoxní tvary a konstrukce. Dlouhá léta totiž Android protěžoval zařízení s displeji o poměru stran 16:9, což by se mělo změnit. Blýská se tak na lepší časy pro stroje, jako jsou ZTE Axon M nebo pro spekulovaný Samsung Galaxy X. Větší variabilita zařízení by Androidu jistě prospěla a je příjemné vidět, že se Google snaží, byť trochu se zpožděním, tyto snahy podporovat.

Dočkáme se konečně tmavého režimu?

Závěrem je zajímavou novinkou také nativní podpora pro profily Bluetooth HID, což znamená v praxi to, že používání smartphonu jako klávesnice či myši pro připojený počítač bude mnohem jednodušší, neboť zařízení se už nebude muset spoléhat na aplikace třetích stran pro správné fungování. Zajímavostí je, že tato podpora se ve zdrojovém kódu Androidu vyskytuje už nějaký ten pátek a pouze čeká na správnou chvíli, kdy bude představena jako nová funkce.

Kdy můžeme novou verzi očekávat?

Je v podstatě tradicí, že první vývojářské verze nového Androidu se objevují překvapivě během začátku jara. Tato strategie dává vývojářům dostatek času na osahání si nové verze a připravení jejich aplikací na nové funkce. Všechny důležité funkce budou jistě předvedeny na vývojářské konferenci Google I/O 8.-10. května. Mezi koncové uživatele se pak systém s nejvyšší pravděpodobností dostane v polovině srpna, jako tomu bylo v předchozích letech.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

 1. Pepsi je cukrovinka? Redakce, asi moc hulíte

  • No potravina pro pitný režim to není, masný výrobek také ne….řekl bych, že cukrovinka? Nebo kam by jsi to zařadil ty? Něco, co je z 1/3 z cukru? Je mnoho cukrovinek, které nemají zdaleka tolik cukru:)

  • Uni jsi de8il? Napoje se za cukrovinky opravdu nepovazuji. Ach boze, to je zase dnes den.

 2. měl by zaznít v patnáctisekundových intervalech 1 400Hz tón

  A tahle „inovace“ je pro větší bezpečnost běžných uživatelů?
  Pokud budu muset uzavřít dohodu s firmou po telefonu a oni mi řeknou: zjistili jsme že nahráváte tento hovor, to je proti našim předpisům a proto s vámi dohodu neuskutečníme. Hm zajímavé:)

  • Ha, dobrý fail s tím tónem. Jsem rád za Lumii, s nativním nahráváním a bez nějakého tónu. Zlaté mobilní Windows.

 3. Tahle CELOSVĚTOVĚ šířená bezpečnostní paranoia mě fakt už HODNĚ nebaví…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).