TOPlist

Přehled novinek v Androidu 4.0 „Ice Cream Sandwich“

Google představil novou verzi Androidu 4.0, která odstraňuje bariéry mezi telefony a tablety. Přichází s novým GUI a celou řadou příjemných vylepšení (preview).

Po měsících čekání jsme se konečně  dočkali a Google světu představil zbrusu novou verzi operačního systému Android 4.0 s kódovým označením „Ice Cream Sandwich“ (ve volném překladu ruská zmrzlina nebo zmrzlinový sandwich). Android 4.0 si klade za cíl sjednotit rozdíly mezi tablety a telefony – nyní bude existovat jedna společná verze, což vývojářům podstatně usnadní tvorbu a optimalizaci aplikací. Android 4.0 disponuje uživatelským prostředím Roboto, ve kterém je kladem důraz na jednotnost jednotlivých grafických prvků. Předěláno bylo úplně vše – nabídka s programy, nastavení, hlavní obrazovka, widgety, notifikační oblast či obrazovka uzamčeného telefonu. 

Od základů nový Android

Android 4.0 je možné ovládat kompletně skrze dotykový displej, hardwarová tlačítka (Domů, Zpět a Přepínání aplikací) již nemusejí být na telefonu fyzicky přítomna. Je pro ně vyhrazena speciální lišta ve spodní části, kde jsou tlačítka stále viditelná, i když při vybraných činnostech (přehrávání videa…) se pochopitelně bude skrývat. Tuhle možnost ovládání už Google nakousl v Androidu 3.x pro tablety. Není však pravidlem, že všechny telefony s Androidem 4.0 nemohou mít fyzická systémová tlačítka, ale u zařízení s HD displejem je pro ně přímo vyhrazený prostor.

- -

- -
Obrazovky uzamčeného telefonu

Změn doznala také obrazovka uzamčeného zařízení. Telefon bude možné odemknout nejen gestem nebo kódem, ale nově také skrze přední kamerku, která rozpozná majitele a ostatní uživatele do systému vůbec nepustí. V prostoru odemykacího kolečka budou k dispozici další zástupci, skrze které bude po odemčení možné přejít rovnou na danou aplikaci, snadno tak spustíte třeba fotoaparát, webový prohlížeč nebo přehrávač hudby. Samozřejmě si do nabídky budeme moci přidat i vlastní zástupce.

 
Nová možnost odemčení telefonu s Androidem 4.0

Nově bude notifikační oblast přístupná i při uzamčeném zařízení. Z horní části si jednoduše vytáhnete roletku s aktuálními informacemi (nové zprávy, e-maily, zmeškané hovory, upomínky z kalendáře či upozornění od aplikací třetí stran). V nabídce s notifikacemi rovněž půjde mazat pouze jednotlivé položky, ale zachována zůstane i možnost „odklepnout“ všechny najednou.

- - -

Hlavní obrazovka, nabídka s programy a widgety

Hlavní obrazovka opět vychází z tabletového Androidu 3.x. Do prostoru několika ploch bude možné přidávat zástupce aplikaci, složky a widgety. Vytvoření složky je velice jednoduché a provádí se stejně jako třeba v iOS. Prostě chytnete jednu ikonku a přetáhnete ji na druhou. Složky si můžete pojmenovávat a libovolně přeuspořádávat. Widgety pro Android 4.0 už nebudou mít pevně stanovenou velikost, ale půjde je přizpůsobit aktuálním potřebám.

- - -

Nabídka s přehledem aplikací je rozdělena do dvou záložek. V té první vidíte právě zástupce jednotlivých programů a her, ve druhé pak samotné widgety. Přímo z nabídky bude možné smazat software nainstalovaný skrze Android Market.

- - 

Úplně nová je nabídka naposledy spuštěných (uspaných) aplikací. Už neuvidíte pouze ikonky, ale v přehledném seznamu na vás budou čekat rovnou náhledy aktuálních stavů obrazovek. Kliknutím se do dané aplikace přepnete a tahem prstu v horizontálním směru program ukončíte.

- - -

Textové zprávy a e-maily nebudete muset vyťukávat na softwarové klávesnici, v systému bude přímo integrována funkce pro převod hlasu na text. V přepsaném textu půjde velice snadno dělat opravy a vylepšení se dočkalo i klasické našeptávání slov a autokorekce při vkládání slov přes klávesnici.

Vylepšený správce kontaktů

Po vzoru Windows Phone přepracoval Google aplikaci pro správu kontaktů. Jednotlivé položky totiž bude možné provázat s jejich účty na sociálních sítích a velký důraz zde bude kladen především na Google+. Dále se počítá s podporou Facebooku, Twitteru a LinkedIn. U každého kontaktu nově uvidíte kompletní historii konverzace (zprávy, hovory, e-maily) a také jeho stav z „kecálka“ Google Talk (pokud jej používá), takže budete mít vše potřebné pod jednou střechou.

- -

Zcela nové jsou aplikace Gmail, E-mail, Fotoaparát, Kalendář (s podporou pinch to zoom pro přiblížení obsahu), Galerie, Hudba a dočkáme se také inovovaného Android Marketu. V systému nebude chybět nabídka s informacemi o počtu přenesených dat včetně detailního zobrazení pro jednotlivé aplikace. Snadné bude rovněž pořizování screenshotů, kdekoliv v systému stačí stisknout klávesy Volume Down (snížení hlasitosti) + Power a obrázek je na světě.

- - -

Využití NFC v praxi: Android Beam

Jestliže máte v telefonu otevřenou webovou stránku, mapu nebo jiný obsah, stačí k němu pouze přiložit jiný telefon s podporou NFC, na který obsah snadno nasdílíte. Podobně to bude fungovat u spuštěných aplikací – po přiložení druhého telefonu se automaticky otevře Android Market s kartou daného programu. Android Beam bude možné integrovat do aplikací třetích stran a už teď jsme zvědavi, jak ji vývojáři dokážou využít.

- -

Webový prohlížeč v Androidu 4.0 dostal nové jádro webkit, které má zajistit podstatně rychlejší vykreslování webových stránek a ještě svižnější zpracování JavaScriptu. Rozečtené články konečně půjde ukládat pro offline čtení a položky uložené v Oblíbených zvládne prohlížeč synchronizovat s desktopovým Google Chrome.

Další screenshoty z Androidu 4.0

- - -

- - -

- - -

Obrázky z Androidu 4.0 pro tablety

- - -

- - -

- - -

- - -

Zdroje: ThisIsMyNext, Google, EuroDroid, Engadget

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku