Domů » Bleskovky » Pravé, nebo falešné? S určováním vám pomůže aplikace od IBM

Pravé, nebo falešné? S určováním vám pomůže aplikace od IBM

Rozpoznat pravé věci od falešných není vždy jednoduché. Pokud nemá například logo více proužků, než by mělo mít, je pro laika v některých odvětvích určit padělek prakticky nadlidský úkol. S tím se rozhodla pomoci společnost IBM, která vytvořila unikátní aplikaci, jež dokáže rozpoznat padělky od vín, přes bankovky, až po diamanty.

Aplikace od IBM využívá blockchain

Aplikace Crypto Anchor Verifier pracuje na kombinaci fotoaparátu, umělé inteligence a blockchainu. Jak to funguje v praxi? Zachytíte předmět, u kterého chcete ověřit pravost, fotoaparátem ve svém mobilu. Aplikace následně pošle vzorek umělé inteligenci, která na základě porovnání vzorku s databází určí, zda se jedná o pravý výrobek, či podvrh.

AI-enabled scanner proves authenticity

IBM vyvíjí aplikaci ve spolupráci například s Americkým gemologickým institutem, kde se bude „zacvičovat“ na určování pravosti diamantů. Časem poroste množství odvětví, kde bude Crypto Anchor Verifier jako ryba ve vodě – namátkou jídlo, vína, bankovky, léky či určování kvality vody. V redakci budeme bedlivě sledovat, co se z pokusu IBM vyvine.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).