Domů » Bleskovky » Pozor na editor fotografií pro Android. Autoři sbírají citlivá data

Pozor na editor fotografií pro Android. Autoři sbírají citlivá data

Aplikace Meitu od čínských vývojářů dosahuje v obchodech s aplikacemi na velmi dobrá uživatelská hodnocení. Jedná se o nadstandardně dobře vybavený fotoeditor, jakousi obdobu Photoshopu. S trochou hraní ze sebe můžete v podstatě udělat jiného člověka, nebo využít nabízených filtrů a stát se anime postavičkou.meitu_1

Aplikace však také v posledních dnech sklízí velkou kritiku za veškerá oprávnění, které jí musíte při instalaci odsouhlasit, abyste mohli editor používat. Dohromady vás požádá o 23 oprávnění, mezi kterými jsou vaše lokace, ID telefonu, či informace o operátorovi. Vzhledem k obrovskému kvantu dat, které vývojáři od uživatelů dostávají, se vyrojily i obavy, zda nejsou tato data dále přeprodávána.

 

meitu_3
Meitu na tyto obavy reagovala vysvětlením, že jsou služby poskytovány z Číny, kde jsou zablokovány sledovací mechanismy Obchodu Play a App Store od Applu. A jelikož je aplikace zdarma a na svůj vývoj si vydělává reklamami, bylo pro vývojáře nutné tento nedostatek obejít tím, že do sběru dat zapojila nástroje třetích stran i svá vlastní řešení. Uživatelé se podle tvůrců nemají čeho obávat, data jsou prý chráněna několika vrstvami šifrování a pokročilými firewally.

meitu

Konkrétní informace, které vývojáři sbíraji a které vzbuzují pochybnosti, jsou například adresa MAC, číslo IMEI, lokální IP adresa, zjišťování polohy podle GPS a sítě, kód země podle SIM karty, či již zmíněné informace o operátorovi. Jedná se o poměrně citlivé údaje, pokud vás však vysvětlení vývojářů uspokojilo a nebojíte se o svá data, můžete editor fotografií klidně používat.

‎Meitu
Cena: zdarma+

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

5 komentářů

  1. Skvělá aplikace, doporučuji!

  2. Já bych ten nadpis poupravil: Pozor na platformu Android – Google a autoři aplikací sbírají citlivá data, čínští výrobci vybavují zařízení skrytými backdoory a malwary

    • Já bych řekl že to je vlastně obecná častá vlastnost nového komerčního software v konzumním sektoru bez ohledu na platformu.

      Chcete levné aplikace , smartphony , tablety, malé lehké notebooky tak bude SW sbírat data… …nebude sbírat bude to dražší. On to je obchod, který si málo kdo uvědomuje. A spousta lidí která držkuje na téma, že ten či onen Sw sbírá moc data, by držkovalo ještě víc pokud by ten SW nesbíral data, ale byl placený.

  3. Málo kdy ovšem takové vlastnosti má nějaká normální aplikace od solidních vývojářů.
    Jestli to nebude tím že vývojáři opravdových grafických editorů a né jen filtrového kurvítka na rádoby fotky to nepotřebují.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).