Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Pozor na editor fotografií pro Android. Autoři sbírají citlivá data

Pozor na editor fotografií pro Android. Autoři sbírají citlivá data

Aplikace Meitu od čínských vývojářů dosahuje v obchodech s aplikacemi na velmi dobrá uživatelská hodnocení. Jedná se o nadstandardně dobře vybavený fotoeditor, jakousi obdobu Photoshopu. S trochou hraní ze sebe můžete v podstatě udělat jiného člověka, nebo využít nabízených filtrů a stát se anime postavičkou.meitu_1

Aplikace však také v posledních dnech sklízí velkou kritiku za veškerá oprávnění, které jí musíte při instalaci odsouhlasit, abyste mohli editor používat. Dohromady vás požádá o 23 oprávnění, mezi kterými jsou vaše lokace, ID telefonu, či informace o operátorovi. Vzhledem k obrovskému kvantu dat, které vývojáři od uživatelů dostávají, se vyrojily i obavy, zda nejsou tato data dále přeprodávána.

 

meitu_3
Meitu na tyto obavy reagovala vysvětlením, že jsou služby poskytovány z Číny, kde jsou zablokovány sledovací mechanismy Obchodu Play a App Store od Applu. A jelikož je aplikace zdarma a na svůj vývoj si vydělává reklamami, bylo pro vývojáře nutné tento nedostatek obejít tím, že do sběru dat zapojila nástroje třetích stran i svá vlastní řešení. Uživatelé se podle tvůrců nemají čeho obávat, data jsou prý chráněna několika vrstvami šifrování a pokročilými firewally.

meitu

Konkrétní informace, které vývojáři sbíraji a které vzbuzují pochybnosti, jsou například adresa MAC, číslo IMEI, lokální IP adresa, zjišťování polohy podle GPS a sítě, kód země podle SIM karty, či již zmíněné informace o operátorovi. Jedná se o poměrně citlivé údaje, pokud vás však vysvětlení vývojářů uspokojilo a nebojíte se o svá data, můžete editor fotografií klidně používat.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments