Domů » Bleskovky » Používáte bezplatnou verzi LastPass? Připravte se na drastické omezení

Používáte bezplatnou verzi LastPass? Připravte se na drastické omezení

Máte svá hesla uložená ve službě LastPass, kterou provozuje společnost LogMeIn? V tom případě se u bezplatné verze připravte na poměrně drastické omezení, které vstoupí v platnost příští měsíc 16. března. Od tohoto dne si budete muset vybrat, na jakém typu zařízení budete aplikaci provozovat; zda na mobilních zařízeních, nebo počítačích.

bezpecnost cybersecurity

LastPass zdarma? Buď jen na počítači, nebo na smartphonu

Zatímco dosud byl u bezplatného účtu limitem počet uložených hesel, mezi zařízeními bylo možné přeskakovat dle libosti. Nyní si budete muset vybrat, zda budete LastPass provozovat na:

 • Mobilním zařízení – telefony, chytré hodinky, tablety
 • Počítači – aplikace pro stolní počítače s Windows, macOS a Linux, rozšíření do webového prohlížeče

Lze předpokládat, že se najdou kategorie, které se překrývají; tablety s Windows budou pravděpodobně rozpoznávány jako počítače. Jak to bude s iOS/iPadOS aplikacemi na počítačích Mac s ARMovými čipsety, zatím nevíme.

lastpass

Po 16. březnu si každopádně budete muset vybrat požadovanou kategorii, kterou můžete celkem třikrát změnit; poté to již možné nebude. Pokud budete chtít i nadále synchronizovat svá hesla napříč kategoriemi, budete muset zainvestovat do prémiového účtu, který přijde na 2,90 EUR měsíčně (asi 75 korun) za jednotlivce, popř. 3,90 EUR (asi 100 korun) za 6člennou rodinu.

Letošní rok, zdá se, výrazně omezí oblíbené služby, které jsme byli zvyklí používat zdarma. V červnu například Google „zařízne“ bezplatnou zálohu fotografií do služby Google Fotky nad kapacitu 15 GB.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Tahle zpráva mě dokopala k tomu, abych šel pryč z LastPass a nahradil ho. Po chvilce hledání jsem zkusil Bitwarden a ten mi ho plně nahradil.

 2. Ona celá ta idea skladování hesel mimo vlastní píseček je dost úchylná. A ne, opravdu není potřeba mít klíčenku neustále u sebe, kdekoliv, k dispozici.

  • Takže když ty nepotřebuješ, nikdo nepotřebuje?

  • Anonyme, ty máš nutkavou potřebu reagovat na každý můj post. Asi nějaká zvláštní obsese, což? Ano, nepotřebuji tuto službu. Stejně tak ji nepotřebuje řada lidí z mé pracovní a sociální bubliny. Věřím tomu, že narozdíl od tebe, jsou to lidé, kteří mají představu o tom, jak nebezpečné je svěřit data takového kalibru třetí straně. A jestli chceš akorát trollit tak, jak jsi hloupě předvedl ohledně leasingu, tak s tím ani nezačínej. Předpokládám, že žádnou NDA jsi nikdy nepodepisoval, tedy ani nevíš, jak vypadají seriozní smlouvy, které se týkají přístupu a zpracování citlivých dat.

  • Co to meleš, anonym tu může být kdokoliv.
   Znám minimálně dvě firmy plné programátorů, kde se používá placená konkurence 1password a nemají s tím problém. Buď tam jsou hesla na účty, které jsou za VPN, nebo tam jsou účty, které ověřují přihlašování přes SMS jinou druhou autentizací, nebo tam mám spoustu hesel na nevýznamné účty typu diskuzní fora, eshopy apod.
   Anonym se ti jen snažil říct, že nemůžeš říct „já nepotřebuju, nikdo nepotřebuje“

  • Anonym2: Reaguji na Anonyma, co na tom není jasného? Ty znáš firmy, tak to je výhra a argument! Funguji ve firmě, kde se podstatná část práce zaobírá právě skladováním a přístupem k citlivým údajům. Jak jsem psal výše, viděl a také jsem podepisoval několik NDA smluv, kde je jasně definováno, kdo a jak s daty nakládá a připadné pokuty (které jdou podle případů do milionových částek). Je opravdu jen velmi málo firem v tomto segmentu, které jsou schopny a ochotny se zaručit za bezpečí takovéhoto řešení. Ale toto nemá smysl vysvětlovat někomu, kdo si ukládá pouze hesla k osobním účtům, bez jakékoliv praxe z reálného prostředí.

  • Co na tom není jasné? Třeba to, že tento anonym může být úplně jiný anonym, než ten co ti psal někdy v minulosti.

   Vůbec mne neznáš a nevíš čím se živím. Neznáš ani firmy o kterých mluvím. Jak velikost firmy, tak rozsah jejich projektů. Ale hned máš jasno, že já i ony jsme křováci v lese a počítač používáme jen na objednávání jídla.

   Zkus se někdy zamyslet, že třeba nevíš všechno a někdo může mít jiný a přitom stále správný názor.

  • Ok, tak ještě jinak, abys alespoň trošku porozuměl. Pokud většina firem, které nabízejí takováto a podobná řešení, není ochotna v rámci B2B podepsat NDA, tak jejich služby nepovažuji za zrovna důvěryhodné či bezpečné. Proto z logiky věci nesvěřím ani svá osobní (natož firemní) data takové firmě. Už jsme se pochopili? Nebo vytáhneš nějaký další nesmyslný protiargument, který nemá s praxí nic společného?

  • Šlo by se prosím podělit o jiných možnostech, které využíváte právě Vy? Třeba odkaz na článek.

  • Jak zde již padlo, např. KeePass. Je to open source a byl již několikrát bezproblémově auditován. Klientů je k dispozici poměrně velké množství.

  • Lastpass mě tímto nakrknul, tak jsem přesedlal na Bitwarden. Případně vyzkouším Keepass.

 3. Jako náhradu mohu doporučit multiplatformní 1Password. Nemá konkurenci a cenově vychází nejlépe.

  • Karel Endler

   Pro moje potřeby bohatě postačuje open source Keepass. Synchronizaci zašifrované databáze hesel zajistí libovolný cloud, který člověk používá, já například OneDrive.

 4. BTW: bitwarden obsahuje možnost vlastního serveru a samotná aplikace je opensource.

 5. KeePass. Už roky. K službám jako LastPass a dalším moc důvěru nemám.

 6. Asi shodnem, že se neshodnem. Já o koze, ty o voze.
  Úplně na začátku sem reagoval na to, že nemusím mít stejný názor. Tvůj názor je nějaký, můj je nějaký a představ si, že oba můžeme mít současně pravdu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).