Domů » Články » Je potřeba odstranit 3,5mm jack? Výhod je méně než nevýhod

Je potřeba odstranit 3,5mm jack? Výhod je méně než nevýhod

Nová technologie nebo jiný přístup je hybnou silou technologického pokroku. Souboj mezi Betamaxem a VHS nakonec vyhrál levnější a méně kvalitní, DVD nakonec vytlačily Blu-Ray disky a 3,5″ diskety nakonec byly pokořeny flash disky. Novější technologie nahrazují ty starší a stávají se standardem prakticky pořád, přičemž neplatí, že vždy jde o změnu k lepšímu.

Než se na mobilních zařízeních masově prosadil standard 3,5mm jacku nebo microUSB, trvalo to řadu let. Do té doby každý výrobce přicházel s vlastním standardem, který často měl své výhody, nebylo to ovšem příliš pohodlné pro uživatele. Nyní se při pohledu na vlajkové modely zdá, že se mračna stahují nad 3,5mm jack konektorem, jehož by měl nahradit Bluetooth a bezdrátový poslech hudby. Je to dobrý nápad?

Zvuk přes Bluetooth není zatím tak kvalitní

Přenos hudby přes Bluetooth se během posledních let zlepšil. Místo jednoho kodeku SBC podporuje Bluetooth širokou škálu kodeků – od ACC po LDAC. Google i Apple se snaží rozšiřovat podporu kodeků na svých nejnovějších systémech, aby přechod na Bluetooth poslech hudby nebyl natolik bolestivý.

Kvalita bezdrátového přenosu zvuku se zatím kabelu nevyrovná

Poslech hudby přes Bluetooth není až tak špatný, pakliže máte opravdu kvalitní bezdrátová sluchátka a hudbu ve správném formátu. I přes širší podporu kodeků, bezdrátový poslech hudby stále znamená nižší kvalitu. Hudební kolekce se často skládají ze ztrátových formátů typu MP3 nebo bezztrátových formátů typu FLAC. Pro poslech je však nutné konvertovat tyto formáty na jiné ztrátové formáty, aby je mohla bezdrátová sluchátka přehrát. A to logicky znamená ztrátu kvality.

Nejhorší na tom je, že bezdrátová sluchátka pracují s hudbou nikoli stylem, který by se slušel na rok 2017, ale stylem, který se používal v roce 2004. Princip je takový, že všechny zvuky, které se mají přehrát, jsou zakódovány a poslány do sluchátek, která je dekódují a přehrají každý kanál jako samostatnou stopu. Bezdrátová sluchátka nejsou schopná přehrát dva zvuky současně – například zvuk notifikace během poslechu skladby.

Fungování Bluetooth přenosu hudby je bezpochyby komplikované. V podstatě se dá říct, že pokud přehráváte stovku zvuků přes Bluetooth, jsou všechny zakódovány a smíchány do jednoho zvuku. Pokud by sluchátka přehrávala pouze jeden nezkomprimovaný zvukový soubor, pak by nemohla reagovat třeba na notifikace. Toto je prozatím problém, který se nepodařilo nikomu vyřešit.

Redukce nejsou vždy dobrá alternativa

Alternativa proti Bluetooth sluchátkům jsou různé typy redukcí. Některé umožňují kromě poslechu hudby také zároveň nabíjet váš smartphone. Některé D/A převodníky podporují i USB typu C, takže by měl být pohodlný poslech hudby zajištěn. No ne tak docela.

Nosit s sebou neustále redukci se dnes již nenosí, nebo ano?

Problém nastává u některých USB-C technologií, které jsou stále proprietální. Redukci z HTC U11 tak například nemůžete použít se Samsungem Galaxy S8. Některé D/A převodníky s USB-C nespolupracují vůbec. Sice se nejedná o žádnou velkou katastrofu, do pohodlí obyčejného 3,5mm jacku to má ale na míle daleko.

Kdo by si myslel, že v roce 2017 nebudeme používat redukce, šeredně se spletl. V dobách, kdy smartpohny ještě používaly stylusy, byly redukce běžnou součástí používání jakéhokoli telefonu. Jack konektor rozhodně nebyl v mobilním světě standard, často se proto sahalo pro redukci. Stále přetrvává nepohodlí, kdy s sebou musíme nosit další věc navíc, která se navíc snadno ztratí nebo zničí.

Další zařízení navíc snižuje uživatelský komfort

Problém s redukcemi by možná nebyl až tak závažný, kdyby jejich používání nevyžadovaly smartphony s cenovkami v řádech desetitisíců. Asi každý by pochopil snahu výrobců ušetřit na 3,5mm jacku u levnějších zařízení, u drahých vlajkových lodí nad tím ale zůstává rozum stát.

S drátem máte větší výběr

Pokud vás doposud výčet nevýhod absence 3,5mm jacku nepřesvědčil, pak je to naprosto v pořádku. Jack je přeci jen velmi stará technologie, která se s námi táhne už od nepaměti. Je proto zcela logické, že nastal čas na posun vstříc bezdrátu a většímu komfortu. Jaká sluchátka si ale koupíte?

Pokud chcete opravdu kvalitní audiofilská sluchátka, prakticky se bez drátu neobejdete. To samé platí, pokud máte jiné specifické požadavky, jako je třeba aktivní potlačení hluku, větší důraz na basové tóny nebo nízká cenovka. Čím více kritérií si stanovíte, tím menší výběr máte. Alespoň co se v porovnání s drátovými sluchátky týče.

Výrobci bezdrátových sluchátek se zaměřují především na lidi s aktivním životním stylem a na sportovce. Spousta bezdrátových špuntů je odolná vůči potu. Pro méně náročné posluchače najdete výběr mezi širokou škálou špuntů a sluchátek s hlavovým či týlním mostem. Chybí ale nabídka Hi-Fi sluchátek. Takovou bezdrátovou alternativu k Sennheiser HD600 nenajdete.

Kvalitní poslech bez kompromisů nebo ani korunu navíc? S drátovými sluchátky si máte z čeho vybírat

Toto v zásadě není špatně, ale je to nepříjemné. S protlačováním nového přístupu k poslechu hudby by měla jít ruku v ruce i nabídka příslušenství, která v současné době není kdovíjak bohatá. Do budoucna se jistě bude rozšiřovat, nicméně aktuálně se musíte spokojit s kompromisem, pokud jste si pořídili drahý smartphone bez 3,5mm jacku.

Odstranění 3,5mm jacku nepřináší žádnou výhodu

Zbavit se staré technologie samozřejmě není nic špatného, pokud ovšem přinese něco zajímavého na oplátku. Ideálně něco opravdu revolučního. A pokud by to nebylo revoluční, tak alespoň nějaký mírný pokrok. Jenže ona absence 3,5mm jacku nic takového nenabízí. Spíše naopak. Ochudí vás o pohodlí a kvalitní poslech hudby. A to není tak úplně dobře.

Tenký jako iPhone, a přece se jack vlezl

Některé smartphony, například LG V30, umí udělat kvalitní telefon bez kompromisů s voděodolnou konstukcí a odstraňovat kvůli tomu sluchátkový jack nemusí. Právě naopak, zvukový výstup u V30 je na špičkové úrovni. Proč tedy odstranit jack? Kvůli tenčímu tělu, jak se nám některé společnosti snaží namluvit?

Absence jacku neznamená nutně tenčí konstrukci, alespoň ne ve většině případů. Skutečně tenčí tělo dodala na trh pouze Moto Z Force 2, která má v pase 6,1 mm. Takový iPhone 8 Plus nabídne bez jacku 7,5 mm a Pixel 2 zase 7,8 mm. Oproti tomu konkurence s 3,5mm jackem LG V30 má v pase 7,4 mm a OnePlus 5 nemá více než 7,3 mm. Proč tedy některé společnosti odstraňují jack, když poté neudělají telefon tenčí?

Místo by se našlo, ale ta vůle chybí

Rozumný důvod pro odstranění 3,5mm jacku, kromě důvodů estetických a finančních, neexistuje. Velké společnosti se snaží zbavit staré technologie, nicméně nejsou schopny nabídnout ani rozumnou alternativu. Bluetooth přenos zvuku prozatím není schopný nabídnout odpovídající kvalitu, používání redukcí patří do minulého tisíciletí a nabídka příslušenství taktéž nikoho na zadek neposadí. Kdyby alespoň ty smartphony byly tenčí.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

97 komentářů

 1. Tohle by si mel precist ten trou.ba UNI

 2. Jo všichni se diví když je zarušené 2,4 a teď to posilte ještě modrozubem kam se podíváš.

  Další nevýhoda, a dost podstatná nevýhoda která není zmíněna, je snížení vydrže baterie telefonu při zapnutí BT.

  • To s tím poklesem výdrže je samozřejmě nesmysl, dokud není aktivní datový přenos, technologie nic nežere. Achjo, milionkrát….

  • Ano nebude li pršet nezmokneme… …mám auto se spotřebou 0L/100km… …když nepracuje motor.

   BT ikdyž proti 3G, 4G, Wifi žere méně, tak furt nějakou spotřebu má. Hlavně aku mají i sluchátka a ty je potřeba dobíjet také.

   Samozřejmě pokud si někdo jede zaběhat a použije sluchátka 30minut za 24hodin asi nemá problém. Jenže pokud se bavíme o poslechu už přes nějakou hodinu denně, problém je. Lépe řečeno on problém je furt , je jen o tom jakou metodikou to posuzujeme jestli to je za prahem měřitelnosti nebo to je stěžejní hodnota..

  • Martin P. (neregistrovaný): Ano, přesně tak, jak píšeš u auta. Když nejedeš, nemáš spotřebu. Ale ano, nějaký úbytek tam je (vypařování). Tak jako ano, u zapnutého bezdrátu je nějaká standby spotřeba, ale tak marginální, že jen toto sem napsat sebralo více energie, než to BT za měsíc…. ach jo, to je zase diskuse „zasvěcených“:/

  • Tvl uni, ty jsi vážně troll. BT bere energii a při delším poslechu to na baterce určitě poznat jde. Když už jsme u těch aut, tak to máš asi tak jako motor ve volnoběžných otáčkách. Tam taky dochází ke vstřiku paliva, i když jen velice malého. Spotřeba tam prostě musí být, je nereálné aby tam nebyla.

   BT prostě žere není to bezdrátová komunikace alá perpetum mobile.

  • UNI

   Si to nepochopil. Když si připojím sluchátka začnu vysílat na 2.4 a zaruším pásmo Což je první problém.

   Druhy problém je že když poslouchám tak vysílám a tudíž mi spotřeba logicky stoupne a v dobách kdy je průměrná baterie 2500mA je každá spotřeba navíc špatně.

   Další logický problém je že musíš nabíjet i ty sluchátka. Když mám drátová sluchátka a dochází mi baterka připojím power banku či adaptér a nic neřeším. Musíš hlídat jestli si je nezapomněl nabít atd…

   Prostě BT není vše spásná… a očividně to není cesta správným směrem i když spousta lidí může tvrdit opak…

  • Cleric: tvl to asi není téma ne:/ Samozřejmě že při poslechu bere. Ostatně, ty žiješ v tom, že při poslechu do jacka nemáš zvýšenou spotřebu aku, coby živení sluchátek (rozhýbání membrány)? OMG…
   Nicméně, BT sám o sobě nemá spotřebu, nemaťte lidi.

   LivingLegend: BT je jen jedna cesta, jak řešit nepřítomnost jacka. Druhá je užít onen systémový konektor. Máš to v článku.

  • uni

   OMG překvapivě zesilovač a DA převodník žere. A žere o to víc co mám větší hlasitost. Podstatné je že tohle ti dělají i ty sluchátka. A už vidím jak je připojuješ do nabíječky či PwB a zároveň posloucháš.

   Redukce super… To mohl zůstat na grafikách jen VGA port a zbytek připojovat přes redukce… Tenhle krok prostě postrádá význam a je neobhajitelný protože to není čím nahradit.

  • A jak na tom Tvém Aligatoru zapinas BT?

 3. Ono hlavně i to ztenčování mobilů je nesmysl…když už je to moc tenké, blbě se to drží…míň se tam vleze..má snad někdo problém se 7 až 8 mm tlustým telefonem??….teda spíš tenkým…

  Jasně že 3,5 jack v mobilu je lepší, než když tam není….

 4. „Pro poslech je však nutné konvertovat tyto formáty na jiné ztrátové formáty, aby je mohla bezdrátová sluchátka přehrát. A to logicky znamená ztrátu kvality.“ vám nejde dohromady s „Bluetooth širokou škálu kodeků – od ACC“, protože právě a proto….ne, nemusí;)

  Ad vaše fotka se sníženou mírou pohodlí nositelnosti (redukce), jako vážně, tam s tou cihlou powerbanky, tou kabeláží, apod.?:) A co třeba Applí schéma, iPhone + AirPods o velikosti „zippa“ (ano, skutečně se vejdou do té kapsičky). Trochu jiný obrázek že, a vida, bez jacka:)

  Ad USB-C, pominulo se, že rozhraní je navržené také pro audio/line out, tedy není třeba DAC, ale opravdu jen prostá miniaturní pasivní redukce. Jak toto ale který výrobce nasazuje v době, kdy se tlačí bezdrát je věc jiná, ano, ale….

  Navíc obecně otázka nějakého hi-fi poslechu ve spojení s mobilem, kdy dnes stále stoupá obliba streamovaného (a tedy opravdu komprimovaného) poslechu je na polemiku samotnou. Trh prakticky jen následuje trend.

  Ale nemusíme plakat, cest k kvalitnímu poslechu je stále dost, i tam, kde jack chybí;)

  • telefon + analog audio výstup + napájení je klasický případ v záznam přednášky, audio v kanceláři , autě, nebo když člověk Ingresí, geocash, cyklo turistika, pokemon go… …

   To že BT v velkou výdrží má každý je velice naivní přístup.

  • Tak jasně, když jsi chtěl telefonovat, bylo klasické jít na ulici a do budky. A? Má příští powerbanka prostě bude Qi, protože šaškování s kabeláží je pakárna. Úplně to samé potká i sluchátka. Díky bohu za pokrok a zvyšování pohodlí (v podstatě hlavní motor vývoje že:) ).

  • powerbanka prostě bude Qi… …tak jistě, ale nejme všichni „Uni kloni“. A není jasné jestli jestli to co koupíme bude vůbec Qi nabíjení podporovat. Ono moc telefonů které třeba mě zajímají nemá a raději kupím kabel a redukci za xx,- než jen nabíječku za xxx,- až xxxx,-

   V monetě kdy bude cena stejná nebude asi co řešit, ale při tom co globálně lidé mají za telefony tak zatím mnohdy solidní sluchátka na BT stojí to co ten jejich telefon. A to opravdu není dobrý poměr.

   Ale až bude, tak bude , za své peníze rozhodně nebude dělat v tomhle oboru průkopníka a nejsem sám.

  • uni: Tvuj Alcatel ma Qi? :c)

   Martin P.: To je uni, nema ani iPhone, ani bezdratova sluchatka, ale vsechno ma peclive prectene z katalogu :)

  • Uf, téma ceny…:/ Jako že když se tady prodá hromada telefonů za 2-4k, tak je nesmysl prodávat „jen“ pouzdra za 1000.- které si kupují lidé pro svůj telefon. Protože je ta cena pouzdra špatně, protože telefon stojí jen 2x víc? Co je to za logiku?

   A postoj, že komplexní elektronika (bezdrát sluchátka) mají stát jako jen obyč. sluchátka, OMG, na to se nedá ani reagovat, to je strašný plk. Nehledě na téma vedle tady, proč mám sakra s novými telefony furt platit nějaká sluchátka???

  • to uni 11.10.2017 v 10:42:…

   Tak pokud by ty sluchátka , nabíječky a powerbanky k mobilním telefonům byly nějak hrozně kvalitní. Nikdo je kupovat znova nebude . Jenže špunty s BT za 900,- jsou ty same co špunty do 250,- bez BT.

   To samé powerbanky s Qi vs bez. To samé USB-C vs klasika micro.

   Bohužel žádné nové BT sluchátka k těm nový telefonům za cca 5K nejsou v úměrné ceně. To samé o zbytku periferiií o kterých tu něco padlo. Upřímě ani k telefonu za 7K je mi proti srsti kupovat obyčejné BT sluchátka již od xxxx,-

  • Martin P. (neregistrovaný): Řešíš kraviny. Téma peněz resp. jejich hodnoty je individuální, navíc offtopic.

   Co se týče, jaký má smysl pokrok, když nás ty koně tam dovezou apod., opět v bledě modrém.

   Něco k tématu by nebylo? Tohle jen zbytečně znepřehledňuje diskusi.

  • @uni: Uff, ad tema ceny, uz vidim jak lidi jako ty kteri se musi uspokojit s nejlevnejsim TCL nebo lenovem si kupuji bezdratova sluchatka v cene airpodu jenom aby jim to hralo jako deset let stare dratenky za 2 stovky.

  • Michal (neregistrovaný): Možná by to chtělo trochu vyšší rozhled v téma. Odstraňování analog out není zrovna aktuálně téma u přístrojů ve spodní polovině cenového spektra, ale v té horní, až nejvyšší cenové sféře. A není to náhoda;)
   Takže se s svými sluchátky za 200,- a adekvátním telefonem k nim můžeš být úplně v klidu a pokoji:)

  • Pokud je telefon bez 3,5 jacku a s USB-C je už pod 10000,- (myslím pod 8) a BT sluchátka stojí 1/8, nebo 1/5 telefonu přitom hrají jako špunty za 250,- tak to věc k řešení pravdu je.

  • Martin P. (neregistrovaný): Pane bože, tak nekupuj tak mizerná bezdrát sluchátka a podívej se na testy a kup něco kvalitnějšího. Jako sorry, co ti na ten tvůj trolling jiného říci??? :/

  • Uni, „Odstraňování analog out není zrovna aktuálně téma u přístrojů ve spodní polovině cenového spektra, ale v té horní“
   Uff, precti si clanek jeste jednou, stracis se, tema nejsou jenom nejdrazsi pristroje, ale obecne odstranovani 3.5 jacku. Navic nemas vubec prehled, krome iphonu byly jiz i mnhem levnejsi pristroje bez jacku – nejaky Alcatel, HTC stredni tridy atd. Tezko si predstavit ze kdyz se vyrobce rozhodne zbavit jacku, v nejlevnejsich ho ponecha.
   Pointa je ale jina, s cenou jsem narazel na tvuj ultra lowend TCL. Porad bekas jak jsou bezdraty a zejmena airpody cestou k dokonlymu zvuku,a pritom si kupujes totalni odpad. Pochlubis se co mas za bezdratova schluchatka? Pokud jenom neteoretizujes jak je to u tebe starym zvykem:D

  • Michal (neregistrovaný): Tak samozřejmě, že se s tímto začíná v nejvyšších patrech cenového spektra, kde je také nejvyšší bonita uživatelů, tedu i ochota příp. absorbovat novinky vyžadující dodatečné náklady.
   O bezdrátech coby cestě k dokonalému zvuku tady békáš jen ty (ano, opravdu bu to chtělo lépe číst že…). Téma cesty k lepšímu zvuku je digitální přenos vs analog. To se ti nějak pomíchalo:)

   Bezdráty mám od Sennheinseru, doma. Proč?

  • uni: „O bezdrátech coby cestě k dokonalému zvuku tady békáš jen ty (ano, opravdu bu to chtělo lépe číst že…). Téma cesty k lepšímu zvuku je digitální přenos vs analog. “
   Uz jsem ti to jednou psal, temou neni digital vs analog, ale 3.5jack vs bluetooth. Fakt uz cti ten clanek, jinak je to s tebou marny!!! Vzdy si jenom prectes titulek a zaces trolit.

  • Michal (neregistrovaný): Tvoe to je zase diskuse. Tak extrémní zjednodušení. Koukni na nadpis. Co tam vidíš? Ano, téma fyzické pidoby konektoru. Ne polemiku digital vs analog, ne polemiku kabel vs nekabel.
   Speciální třída má dnes pré:/

 5. Za odstranění jacku patří Applu velký hejt. Ostatní blbci ho museli následovat. A je jedno, že už před ním ho odstranil např. LeEcco. Ta myšlenka, že to Apple udělá už prosakovala na veřejnost skoro rok před tím. Díky za LG, Sony, Samsung a další, že se k tomuhle idiotskému kroku nepřidaly.

 6. Ach můj bože. Jako člověk, co na jack nedá dopustit tu ale musím kroutit hlavou nad autorovou neznalostí.
  „Alternativu k HD600 nenajdete“
  To je nějaká autorova modla, zrovna tyhle sluchátka? Slyšel jste třeba Bose QuietComfort 35 s aktivním potlačením hluku, které v článku píšete, že bezdráty nemohou mít? Navíc, on vám někdo brání ty sluchátka NA DOMA přestat používat? Bere vám někdo jack na zvukovkách pro PC nebo externích zvukovkách, nedejbože na pořádných hifi soustavách?
  Že si k telefonu s USB-C nemůžete koupit audiofilská sluchátka je sice (zatím) pravda, ale zrovna HTC U11 nabízí v balení!! špunty, které mohou směle konkurovat mým špuntům za 4500Kč.
  A že co se týká jacku je to na každém telefonu „každý pes, jiná ves“, a dokážou moje špunty správně vybudit a zahrát snad 4-5 modelů smartphonů na trhu, to je taky kapitola sama pro sebe. Prakticky kdokoliv, kdo spoléhá na Qualcomm DAC je nepoužitelný na jakékoliv dražší sluchátka (+1500Kč). Zbývá nám tu Samsung s relativně použitelným DAC v exynos čipech, LG V řada, dřívější HTC 10 a iPhony.
  Na nastupujícím trendu si naopak cením, že když si jednou koupím pořádné USB-C nebo bezdrátové sluchátka a sjednotí se snad jakýsi standard pro tyto technologie, budou hrát na všem stejně, ať na nějaké srajdě s androidem za 3k, tak na high endu za 30.

  • Dobře ty! Ano, téma výkonu, velmi opomenuté v článku:)
   A přesně to píšu „do zemdlení“, proč mám stále dokola kupovat cílenou kvalitu ve zdrojích zvuku, když ji mohu koupit jednou v daných sluchátkách/repro a zdroj signálu je prostě jen zdroj bez vlivu na kvalitu. Tohle plno lidí neumí stále pochopit. Jen si počkej na místní diskusi borců:D

  • Hele, Ty seš skutecnej?!

  • Jenže mi chceme poslouchat audio v trochu lepší kvalitě aspoň cca 8hodin bez nutnosti ty sluchátka dobíjet.

   Ono nejde jen o kvalitu ale i o onu možnost/nemožnost to dobíjet.

  • No, za
   1) Ti v tom nikdo nebrání, pokud si koupíš USB-C sluchátka (to nabíjení a poslouchání je tak oklepaná fráze bože, ale beru, nikdy jsem to ale nepotřeboval a od toho je tu ten bezdrát)
   2) S výdrží bezdrátových sluchátek není problém dosáhnout celého dne, co vím, tak 8 hodin dávají bez problémů. 15 minutové nabíjení (které máš tak rád) je nabije na další 2 hodiny poslechu. V tomhle nevídím opravdu problém hodit je někde do tašky v průběhu dne s powerbankou.
   Problém vidím u bezdrátu ve stárnutí baterek, ale pokud to půjde šikovně vyměnit, bude na to dostupná baterie a nebude to stát půlku ceny sluchátek, tak by to neměl být také problém.
   Přijde mi, že jen hledáte záminky, aby se vám to nelíbilo.

  • Jan (neregistrovaný): No ono je skoro otázka, zda ti dříve u takových sluchátek (tedy do terénu, v kapse, apod.) dřív odejde kabel (prakticky neopravitelné) nebo dojde životnost aku…:) Sony, Apple, Samsung. bezesporu aku mění. Min. Apple ano.

  • Kabel dokážu opravit a kabelové jsou levnější. Naopak s opotřebovaným aku tě pošlou k šípkům.

  • Martin P. (neregistrovaný): Sorry, už neba. Tak si bezdrát sluchátka nekupuje, všem se tady uleví. Ostatně, to stejně není téma článku. Ale typ konektoru.

  • uni, ty si clanek opravdu necetl, co? Jak muzes placnout ze bezdrat neni temou clanku, to je jeho hlavni pointa, porovnani vyhod a nevyhod 3.5jack vs. bluetooth. Ne, nesrovnava se jack a lightning konektor nebo USB-C.

  • Michal (neregistrovaný): Primární téma je jack, jak v nadpisu, tak kapitolami. Četl jsi článek?

  • @uni: Dej si par facek, at se probudis.

  • „Martin P. (neregistrovaný) 11.10.2017 v 11:09
   Jenže mi chceme poslouchat audio v trochu lepší kvalitě aspoň cca 8hodin bez nutnosti ty sluchátka dobíjet.

   Ono nejde jen o kvalitu ale i o onu možnost/nemožnost to dobíjet.“

   QC35 ti vydrzi daleko vic nez 8h bez nabijeni, js

  • Jan (neregistrovaný): No zrovna s těmi sluchátky od Bose si trochu přestřelil. Je to předražený šunt. Stačí se podívat na frekvenční charakteristiku a úplně šílené fázové zkreslení.

 7. Ad téma „proč odstranit“. Tenkost dnes už opravdu není téma (relativně). Téma je trend zvětšování displeje do shodného šasi, což samozřejmě vyžaduje změny uspořádání komponent, které displej vytlačuje. Např. u Apple se téma jacka spojilo s umístěním Taptic Engine/rušení.
  A je nesmyslné se tvářit, že odstranění rozhranní není přínosem pro konstrukci, prostě je samozřejmě, od pevnější konstrukce, přes menší šanci průniku nečistot po jednodušší návrh. Tenkost přeci není jediný parametr, který nás zajímá, tedy aspoň mě ne:)

  • …no zase nebuď naivní. Hlavním důvodem pro odstranění jacku u iPhonů je samozřejmě finanční… zase nějaký náš nový výrobek, který půjde na dračku (a samozřejmě, že nuceně). A nuceně proto, že když nechceš používat redukci (a i sebemenší redukce je přítěž ať chceš, nebo ne (pevnost, odolnost, kus něčeho navíc…)) musíš si koupit bezdrát a min. 75% uživatelů si nechá nahulákat, že ten jejich je nejlepší….

  • A to udělal kdo? Mimochodem, co je špatně na tom, koupit telefon, kde NENÍ out of box sluchátka. Dříve byly pouzdra, dnes nejsou. Apod. Proč mám s každým dalším telefonem platit za sluchátka do šuplíku? Co tedy vlastně ti tahá peníze z kapes. Možnost koupit si příslušenství nebo předem zaplacené příslušenství v balení?

  • …máš to ve druhé větě. Nepíšu nic o povinném příslušenství u telefonu. Reagoval jsem na tvůj naivní příspěvek výše (odstranění Jacku pouze z důvodu konstrukčních)…

  • Petrr (neregistrovaný): Nerozumím. Pokud reaguješ na mě, kde já hovořím, že jack=konstrukce? Pokud, takto to téma takto řeší přímo článek, na který reaguji. Takže pokud máš výhrady, máš je k článku, ne ke mě. Pak nerozumím, proč bych já měl být naivní? Navíc jasně jinde tady jasně hovořím, že cesta digitálního výstupu přenáší váhu cílové kvality na sluchátka, ponižuje to roli zařízení, jako důsledek odstranění jacka (resp. audiou out).
   Tedy pokud, jsem to právě já, který zde dlouhodobě o tomto téma nejen zde hovořím v širších souvislostech. Tady ses sek pal;)

  • to UNI: reagoval jsem na tebe „…Např. u Apple se téma jacka spojilo s umístěním Taptic Engine/rušení.
   A je nesmyslné se tvářit, že odstranění rozhranní není přínosem pro konstrukci, prostě je samozřejmě, od pevnější konstrukce, přes menší šanci průniku nečistot po jednodušší návrh.“ To o čem tady píšeš je né na druhé, ale na páté koleji (píšu o iPhonu). Důvod již známe….

  • Petrr (neregistrovaný): Jo takhle. No já tedy nenapsal „výhradně“, ale to je jedno. Mimochodem, ten ext. DAC out of box jak potvrzuje tvou teorii o vynucených nákupech?;)

  • uni: No, že to píšeš ty, to mě teda vůbec nepřekvapuje. Ale bojuj, bojuj, co ti síly stačí. Tvůj naprosto absurdní komentář bych přirovnal asi k tomuto – třídveřové auto je lepší než pětidveřové, má pevnější konstrukci, méně dveří – takže méně nečistot se dostane dovnitř, a budu s ním vozit pět lidí. Takže sice je to hrozná paráda, ale je to nepraktický opruz, budu pokaždé sklápět sedačky, ale je to revoluční. Tohle vlastně to ani není na debatu. To jen ty máš tu potřebu nám tu neustále dokazovat, jak dokonalé to je. Jak píše už někdo výše. Je to debilita, nic víc.

 8. Som zástanca neodstranovania. A ked už tak namiesto kačku nech tam dajú niečo, ked aj usb-c 2x aby človek mohol počúvať aj nabíjať zároveň. Ale to investície len zvýši. Z toho vypliva nechať jack. Ten kto chce bezdrôtové sluchatka vie ich počúvať aj na zariadení s havkom. Opačne to bohužiaľ neide.

  • Probůh, zvyšovat počet konektorů v zařízení, kdy i ty dvě poslední díry jsou více méně přebytečné… Tudy se to opravdu nevydá:)

 9. Uni… Pisem že jack netreba odstranovat nedajbože menit za usb-c. Ked odstrania aj usb-c na nabíjanie, budeš chcrochtat blahom ????

 10. Celkem by mě zajímalo jestli autor článku někdy slyšel o Apple Airpods, protože co já vím, tak ty pracují s formátem AAC (se kterým pracuje i Apple Music) a písničky do nich posílá nekódované, ale v plné kvalitě tohoto formátu. Stejně tak jsem nikdy neměl problém se zvukem notifikací spolu s jakoukoliv hudbou, v kombinaci s iPhonem funguje všechno jako s drátovými sluchátky.
  Pro příště bych doporučil si víc téma nastudovat a nedávat obrázek po každých 5 větách.

  • a ještě něco… Naprosto chápu využívání lighting konektoru místo jacku. Jelikož nejenže nabízí lepší přenos dat, ale také můžete do sluchátek zároveň posílat energii.

  • „uni | 11.10.2017 v 9:28“.

 11. 3.5mm jack mal byt z telefonov odstraneny pred min. 15 rokmi. V kazdom telefone, co som mal bol len miestom na ukladanie prachu a inych necistot a ani raz som ho nepouzil.

  • Tak to je tvůj problém…to je jako kdybych já tvrdil, že jsem nikdy nepoužil třeba diodu u foťáku v mobilu…že tam je zbytečná. Nikdo nevyužívá mobil ze 100%, to ani nejde. Ale jsou množiny lidí, kteří využívají to, či ono. Chápeš?

  • Ježíš, když seš spindira proč si kupuješ mobil. Stejně se v horách na salaši domluvíte lépe fujarou.

  • Krayzie: A fotak nema byt odstranen? Vsadim se ze cocku si mel v kazdem telefonu stejne zas.vinenou

  • Co to ma spolocne s 3.5mm jackom? A predstav si, ze display ani krycie sklicko cocky nemam nikdy spinave, lebo ich pouzivam. 3.5mm jack je v dnesnej dobe jednoducho prezitok a basta.

  • Je to sice technologie stará více než 20 let, ale stále není adekvátní náhrada, jak ty sluchátka k telefonu připojit. Sluchátek s USB-C je na trhu málo a jiny další konektor ten telefon prostě nemá. Bluetooth a jeho složitost připojování a nutnost sluchátka nabíjet snad ani nelze brát vážně. Právě bluetooth je technologie kterou jsem za posledních cca 8 let nepoužil. Mělo to být určeno pro přenos souborů, ale 2,1 Mbit je směšných.

  • Krayzie: jiste, uz vidim jak mas cely mobil cisty, a bordel jenom v jacku. Stejne nerealne, jako kdyby si rikal ze mas doma kazdou mistnost uklizenou, jenom z jedne je chlev, proto ji nepouzivas. Proste to o tobe vypovida ze jsi pra.se jak vysite a basta.

  • Niekomu som slapol na kurie oko? Co je na tom take tazke pochopit, ze ked clovek nosi telefon po vreckach, tak sa do jacku pravidelne dostanu necistoty/prach?

  • Kraizie… Ked sa ti spini jack kúp si zásielku. Da sa pozháňať za lacn peniaz dokonca na android s navyše funkciami.

  • Zasielku=záslepku

  • To vazne nikto nepochopil, ze pouzkanim na usadzovanie necistot/prachu som len chcel prikladom nacrtnut, aky je 3.5 mm jack (pre mna) zbytocny?

  • Kolegovi se znecistuje dirka na mikrofon a i slucatko, zrusit a bez nahrady.

 12. Ještě jste nezmínili, že 3,5mm jack je poněkud odolnější než nějaké USB-C nebo lightning. Ten se jen tak neochodí.
  A jinak si myslím, že výrobci, kteří jack zachovají budou mít silnou konkurenční výhodu.

 13. Nadpis to vystihl celkem dobře. Odstranění 3,5 jacka…výhod méně, než nevýhod a mobil bez jakéhokoliv konektoru úplně? No to snad ne…minimálně zatím…nejsou pro to připraveny ostatní technologie a kdoví kdy budou. Konektor je zatím nenahraditelný, 3,5 jack z části, lze bez toho žít. Kdyby mělo 3,5 jack nahradit něco užitečnějšího (protože do jisté míry existuje za jack náhrada), třeba xenonový blesk, vůbec bych se nebránil….ale proč dělat mobil bez jacku, když tam může být? – konstrukce, atd jak psal uni, ta je zvládnutá skvěle i s jackem…můj Galaxy S7 nemá žádný problém, voda, prach…vše OK. Dokonce zatím se mi do jacku nedostal ani žádný větší bordel, ale už se mi to u mobilu kdysi stalo – byla to ale opravdu náhoda a kvůli tomu bych 3,5 jack neodstraňoval. Konstrukce je zvládnutá.

 14. Pro mě je největší výhoda kabelem připojených sluchátek, že nemusí mít vlastní baterii, po kabelu se přímo i napájí, bluetooth sluchátka bych nechtěl, stejně jako nechci bezdrátovou klávesnici nebo myš

  • Téma více méně není kabelový vs bezdrát, ale jaký typ kabelu:) Tedy jack vs USB-C/Lightning.

  • A právě to USB-C/Lightning zajišťuje tebou zmiňované napájení, pro např. ANC, DAC, apod., kde právě už ten jack na to nestačí ;) Takže z tvého příspěvku k článku bereme závěr „ano, je potřeba odstranit jack“.

 15. Dúfam že ostanú značky verne aj takýmto technologiam. A potom si človek vyberie. Ja osobne by som si bez jacku mobil nekúpil. Neviem si predstaviť každý den nabíjať aj sluchatka aby náhodou ked ich budem potrebovať boli nabite. A redukcie… Už pri nástupe usb-c som to riešil radšej kupou nabijaciek s koncovkou c a rozmiestnil po okoli len aby som nemusel nosiť redukcie po vreckách. Niekomu to zrejme vyhovuje ako uniku. Mne vyhovuje ked je všetko v kope. Jedno zariadenie vsestranne vyuzitelne. Inak ked je v mobile jack nebrani nikomu používať bozdrotove sluchatka. To je dobre si uvedomiť. Takže ked mas problem že sa ti znici kábel uni pri bicyklovani, behani, alebo turistike, tak si proste das bezdrat. Ked jack v mobile mat nebudeš a budes mat baterku na 10-20% a budes chcieť počúvať hudbu a nedajbože vybite sluchatka alebo kludne sa moze mobil napojiť aj na reprak, tak to bez redukcie nedáš aby si si nabijal aj pocuval hudbu…

 16. nemůžete toho uni blba ignorovat takhle mu jen nahráváte ale on to stejně nepochopí

 17. „Asi každý by pochopil snahu výrobců ušetřit na 3,5mm jacku u levnějších zařízení, u drahých vlajkových lodí nad tím ale zůstává rozum stát.“
  No to je jedna z těch pošahaných jablečných myšlenek co se jmenuje „na prémiovém zařízení musí být možnosti ořezané na maximum“ :-( A proto často ty levné telefony co se týče možností strčí do kapsy telefony, co stojí třeba čtyřnásobek… a tomu se prý říká POKROK :-D No jen ať ořezávají, pak už nebude důvod zůstávat u smartphonů a zase se vrátíme k 3310kám :-)

 18. Čo je výhodnejšie na tom mať len možnosť pripojiť sluchátka cez USB C/Lighting + Bluetooth pred možnosťou pripojiť sluchátka cez USB C/Lighting + Bluetooth + 3,5 mm jack?

  • To je obecný dotaz, když se kdykoli něco měnilo (např. konektory v TV, počítači, apod.) a něco se nahrazovalo, v čem je to lepší, že něco ubude než aby byla zachovávána (od počátku věků?) zpětná konektorová výbava? Jako fakt? Uf, tak to bude hodně dlouhá diskuse, směle do toho borci:)

  • Tak začni. Keď ten konektor ničomu nezavádza a ten telefón aj tak nemá nejakú uber tenkú hrúbku alebo uber masivnú batériu, tak prečo ho tam nemať? len preto aby si zákazníkom nanútil drahšie príslušenstvo

 19. Redakce: Bude se článek editovat ohledně toho AAC?

 20. To já si chci zase po letech koupit MP3 přehrávač, s mobilama mi došla trpělovost.

 21. Ako to funguje na apple, ked ti napriklad dojde baterka v pravom sluchadku a v lavom este mas? Alebo mozes pouzivat najprv prave a potom lave, aby si mohol dlhsie pocuvat hudbu? A ked napriklad lave sluchadlo stratim, alebo mi vypadne do kanala co sa moze stat. Uni ma urcite nepresvedci, ze apple robi zazracne sluchadla, ktore nikdy nevypadnu tak si mozem dokupit len stratenu cast, alebo musim cele?

  • Předně, ta sluchátka fungují i jako mono headset, tedy ano, můžeš střídat. Min iOS pak dokonce i pozná, že máš jedno a mixuje ti oba signály do toho jednoho. Android nevím.

   Apple pak servisuje dostupnost pouzdra, jednotlivých sluchátek, výměna aku (sluchátka, ne pouzdra-nejsem si sure).

 22. pěkně přechroupáno :)
  [odkaz]

  • Ale tak to není žádné umění. Z fleku ti napíšu článek o „jackových“ sluchátcích, jak se může zničit konektor, jak to překáží při držení telefonu landscape, jak není možné přidávat technologie (napájení), jak jsi vázaný ke zdroji hudby, jak je nekonečná plejáda kvality kabelu a já nevím, co bych dokázal návršit a ty by jsi mě tu citoval, jak jsem to krásně přechroypal.
   Prostě je jen o to, jak to podáš;).

   Nicméně fakt je jasný, pokud se celé téma má někam posunout, musí se opustit analog (více informací) a jack (zastaralé rozhraní).

  • uni: už z minula víme že, technická stránka věci ti moc neříká. Ovšem tvrzení, že přes digitální signál je přenášeno více informací je neuvěřitelná hloupost. Než začneš psát takové nesmysly, tak si alespoň prostuduj základní teorii signálů. Úplně ti budou dostačovat znalosti studenta prvního ročníku Bc. studia na elektro-VŠ.

 23. Uni… ,,To je obecný dotaz, když se kdykoli něco měnilo (např. konektory v TV, počítači, apod.) a něco se nahrazovalo, v čem je to lepší, že něco ubude než aby byla zachovávána (od počátku věků?) zpětná konektorová výbava? Jako fakt? Uf, tak to bude hodně dlouhá diskuse, směle do toho borci,,

  Tak aby bolo jasne. Píšeš o výmene ,,kryt se kdykoli neco menilo,, to znamená že stary vymenili zanovsi, lepsi nie odstranili a nic iné nedali, nedali náhradu. To že odstrania jack a akože nahradia bezdrotom neni nahradenie, ale odstránenie, ma to viac nevyhod ako vyhod a to dokonca aj keby ten zvem bol bezchybný ako s drôtom. A neobstoji výhovorka že mas tam usb-c drôt a môžeš sa napojiť ce neho. Pretože nemôžeš popri tom zároveň aj nabíjať… Je to jednoducho nepraktickejsie a obmedzujuce…

 24. Nevím co s tím jackem pořád všichni řešíte. Zkrátka budoucnost je bezdrát a pokud drát, tak skrz systémový konektor, ať už lightning nebo usb. Konec, dál není o čem diskutovat. Komu tento trend nevyhovuje, tak si koupí smartphone s jackem, které se ještě chvíli dělat určitě budou, nebo si dokoupí redukci. Až už ani jedno nebude na trhu, tak už nebude co řešit, protože všechna nová sluchátka budou bez jacku a svět zase bude v pořádku, akorát bez jacku. Každopádně teď není vůbec žádný důvod pořád plakat v diskusích, když není kvůli čemu.

  • isheep@apple.com

   jiste, hlavne nepremyslejte co vam vyhovuje, kupujte jenom ‚bezrameckove‘ telefony, bez jacku a nejlepe ze skla, protoze to je vsechno trend. A jenom vyrobce nejlepe vi co chcete.

  • Proč? Vždyť nikdo nikoho nenutí nic kupovat. Výběr je na trhu obrovský, každý si může koupit co chce. Nevidím důvod nadávat na to, že se jeden výrobce z mnoha rozhodl udělat něco, co to ti jako uživateli nevyhovuje. Tak si toho výrobce zkrátka nevšímej a kup si smartphone od výrobce, který je dělá tak, jak ti vyhovují. Jak jednoduché že? :)

  • no praveže nieje, u 3,5 mm jack síce ešte dostatok telefonov s týmto jackom, ale dnes aby si našiel slušný telefón s ľahko vymeniteľnou batériou, tak to už je problém

  • isheep@apple.com

   sheepi:
   Nikdo nenadava ale diskutuje. Ale mas typicke jablecne mysleni, vyrobce urci trend, zakaznik se musi prizpusobit a mlcet. Opravdu ti prijde v poradku svet ve kterem nic nebude na vyber, kdyz pises „protože všechna nová sluchátka budou bez jacku a svět zase bude v pořádku“

  • sheepi:

   Hej chlape já zapomněl že bezdrát je tak super že se používá i v nahrávacích studijích, military atd…

 25. Md. Abir Hossain

  This should be the UNI troubleshooter

  [odkaz]

 26. Článek vůbec nezmiňuje hlavní nevýhodu bluetooth ktera v mem připadě tuto technologii naprosto diskvalifikuje a tou je oproti jacku složitější připojování a odpojování. Tedy je třeba neustale přemyšlet zda jsem sluchatka nezapomněl o něčeho odpojit abych je mohl připojit k něčemu jinému. Samotné připojení přes menu bluetooth a párování rychlostí nemůže konkurovat jacku. Měl jsem BT sluchatka jednou pujčene a to mi stačilo. Jack klidně můžou odstranit z telefonů pokud se na trhu objeví jiná DRÁTOVÁ technologie která zajistí stejnou cenu sluchatek a stejnou jednoduchost použití. Ještě doplním že používám sluchatka v cenové relaci kolem 1000 korun. Samotnou technologii bluetooth jsem kdysi používal pro přenos malých souborů mezi telefonem a PC (jakožto předchůdce Google Drive a OneDrive) ale za posledních cca 5 let jsem na telefonu bluetooth nezapnul (kromě několika dnů testu zmíněných pujčených sluchatek) a vidím spíše Bluetooth jako technologii která patří do muzea.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).