Domů » Bleskovky » Policie začíná bojovat s navigací Waze. Jaká funkce jim vadí?

Policie začíná bojovat s navigací Waze. Jaká funkce jim vadí?

Komunitní navigace Waze patří mezi jedno z nejlepších řešení pro řidiče. Kromě samotné navigace z místa A do místa B má výhodu v podobě silné komunity, která velmi pružně reaguje na různé nepříjemnosti na silnicích, ať už to jsou zácpy, objížďky či jiné eventuality, které vás nutí změnit trasu. Z těchto nepříjemností zobrazuje také umístění rychlostních radarů, či v případě Spojených států také pozice policejních hlídek, které čekají na neukázněné řidiče.

Navigace Waze
Navigace Waze

Waze trnem oku policistů v USA

Největší policejní sbor ve Spojených státech, newyorkské policejní oddělení, nyní vytáhl do boje proti Waze a jejich zobrazování policejních hlídek. Zaslali ostrý dopis přímo do Googlu, který Waze vlastní, ve kterém požadují stažení této funkce. Konkrétně se jedná o lokalizace hlídek, které číhají na podnapilé řidiče, kteří jízdou pod vlivem ohrožují nejen sebe, ale také své okolí. Podle tvrzení policejního oddělení uživatelé sdílením pozic hlídek střízlivosti nejen ohrožují bezpečnost na silnicích, ale také porušují zákon.

Google se prozatím k opatřením nechystá

Navigace Waze pochopitelně nemá určenou funkcionalitu pro identifikaci policejních hlídek, ta vykrystalizovala v rámci kreativity jejich uživatelů. Google ve svém prohlášení neopomněl zdůraznit, že bezpečnost na silnicích je jeho prioritou číslo jedna a že informování řidičů o různých typech obtíží na silnici přispívá k lepšímu a bezpečnějšímu vyhodnocování situací. Přes veškerou kritiku, která se na označování policistů v aplikaci Waze v minulosti snesla, se nezdá, že by Google sáhl k nějakým opatřením.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

16 komentářů

 1. Proč už v nadpisu není, že se to týká pouze policistů v USA a ne u nás? Zavádějící, jen aby si článek přečetlo co nejvíc čtenářů, kteří by článek jinak přešli bez povšimnutí.

  • To chceš jako do nadpisu zahrnout celej článek? Od toho je přece text, ve kterým je to napsaný. Ach jo, to zas někdo hledá kraviny tam, kde nejsou :(

  • Přesně tak, nadpis jako z blesku či jiného bahna. Nicméně je pravda, že by čtenářů článku nebylo tolik.
   Já osobně tento trend nenávidím a do budoucna budu zvažovat jestli v nadpisu není zase nějaká laciná srágora.
   Fakt k tomu nic hezkěho napsat nejde.

 2. Policejní stát.A bývala to údajně nejsvobodnější země na světě

  • Najsvobodnejsi ženie? Za čias otrokarstva? Alebo za čias genocidy indianskeho obyvateľstva?

  • nezajímavé

   Lel pořád je to jedna z nejsvobodnější zemi zatím než tam ten SJW odpad udělá bordel . Otrokářství které frčí v Africe a indiáni to bylo svinstvo ale bylo tam více faktorů a hlavně,kdyz to byla jiná doba tak s toho máme vinit dnešní obyvatelstvo Ameriky? .

 3. Presne tak. Waze pouzivam asi rok po jeho uvedeni (tedy spoustu let) a z prva jsem sam oznacoval i policejni hlidky,ale po nedlouhem case jsem si uvedomil,ze to neni spravne. At plati,ti co porusuji predpisy. Proc by meli vedet kde je hlidka a kde prave meri prenosnym radarem? No zkratka sam od sebe jiz radu let nehlasim pozici policie v jakem koliv smeru. A myslim si,ze by tato funkce tam nemela byt. Pak akorad vsichni jezdi jak dobytci a kde je hlidka zpomali. At Waze policejni hlidky zrusi z navigace,jsem pro!!!

  • Tak se nam tu treba rozbrec tvl, nikdo na to tvy fnukani neni zvedavej

  • Presne tak. Len to zhorsuje bezpecnostnu situaciu na cestach. Kludne to moze potom do teba taky clovek napalit ktory jazdi nezodpovedne a smeje sa policajtom s waze v telefone.
   Mnohym hrabne z toho na hlavu ked maju nejake lepsie auto a jazdia arogantne a takato aplikacia im k tomu znacne pomaha

  • A nebo to do tebe napali nejakej podelanek v huyndai jedouci 60 na 90ce. Naopak, hned po taxikarich mi tihle lidi prijdou na silnicich jeste horsi, protoze vlastne vubec nevedi co maj za tim volantem delat.

  • Tak nebud podelanek a jed vic nez 60 ;)

 4. „Policie začíná bojovat…“. Začíná? Začíná už nejméně deset let.

 5. Proč bojují proti označování? Pokud jim jde o bezpečnost a ne o pokutování, mohli by třeba sami přidávat fake pozice. Nebo by je za to někdo trestal?

  • Pepo. Tak to jsi teď řekl přesně… Nejnormalnejsi a nejlogictejsi komentář z celé této zbytečné diskuze.

 6. A co, zakážou to nebo?.. Žádné řešení asi nebude úplně správné.
  To se pak budou muset aktualizovat firmware i ve speciálních autorádiích, které podporují waze (např modernější na androidu – [odkaz] )

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).