Pohotovostní displej u Galaxy S8 a LG G6: který je lepší?

Galaxy S8/S8+ Always On

Pohotovostní displej (AlwaysOn) je specifickou funkcí smartphonů Samsung Galaxy S8 a LG G6. Po zhasnutí displeje dokáže zobrazovat důležité informace, jako hodiny, kalendář nebo zmeškané notifikace. U obou jihokorejských výrobců se objevil už u loňských top modelů.

galaxys8_vs_lg_g6

Zatímco LG do jeho vývoje patrně moc času a úsilí neinvestovalo, jelikož oproti řešení u LG G5 jsme žádné výraznější změny neobjevily, Samsung naopak na vavřínech neusnul a svému konceptu několik novinek přidal. Pojďme si zkusit porovnat obě varianty a zaměřit se na rozdíly mezi nimi.

Vzhled

U obou zařízení můžete změnit vzhled hodin, které se vám zobrazují na zhasnutém displeji. Bohužel, u LG G6 si můžete vybrat pouze z analogových hodin, digitálních hodin a svého vlastního podpisu. Nezbývá než doufat, že vývojáři na tomto poměrně omezujícím nedostatku zapracují a v následujících měsících možnosti nastavení výrazněji rozšíří.

Co se týče Samsungu Galaxy S8, to je poněkud jiná káva. Na výběr máte podobně jako u G6 analogové a digitální hodiny, dále pak světový čas, kalendář a velmi oblíbená je i možnost přidání vlastního obrázku. Jako příjemnou třešničkou na dortu může být pro uživatele možnost nastavit widgetu hodin, kalendáři nebo obrázku pozadí ohraničené drobným rámečkem, které je vyplněné barevným odstínem, který si uživatel sám nastaví.

Viditelnost

Nejprve je nezbytné zamyslet se nad konstrukcí obou „AOD“ variant. Zatímco Samsung využívá pro svá zařízení AMOLED displej, LG zařízení jsou vybaveny klasickými LCD panely. Zde má nespornou výhodu Samsung Galaxy S8. Pro „AOD“ nechá zapnuté pouze nezbytně nutné množství pixelů a zbytek vypne.

U LG G6 je pro funkci „AOD“ nutné, aby bylo podsvícení displeje konstantně zapnuté, což s sebou samozřejmě nese výrazně vyšší spotřebu baterie, kterou se výrobce snažil alespoň částečně eliminovat tím, že pro „AOD“ poměrně dramaticky snížil jas. Ten si můžete v nastavení nastavit na vyšší hodnotu, avšak je potřeba počítat s rychlejším vybíjením baterie.Samsun Galaxy S8 recenzeNepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S8: výkladní skříň výrobce

Funkce a možnosti použití

Pokud máte na telefonu nějaké oznámení, ať už je to e-mail, sms zpráva, zmeškané volání, či cokoliv jiného, obě varianty Always on displeje je zobrazí víceméně podobně. Ten hlavní rozdíl nastává v jejich funkčnosti. Zatímco u LG G6 je zobrazení notifikací pouze informativní, kdy ikonky nejsou ovladatelné. Abyste oznámení otevřeli a mohli s ním pracovat, je nezbytné telefon „probudit“ a až následně kliknout na notifikaci.

„AOD“ u Samsungu Galaxy S8 funguje diametrálně odlišně. Zde máte možnost přejít do notifikace rovnou, stačí k tomu dvojité poklepání na konkrétní ikonku zmeškané notifikace a telefon vám automaticky otevře aplikaci, jíž se notifikace týká (samozřejmě v případě, kdy máte nastavený nějaký zámek displeje, jako třeba otisk prstu, sken oční duhovky nebo pin, je logicky nejprve nutné telefon odemknout). Jako velmi užitečná vlastnost se nám jeví dvojité poklepání na ikonu hodin nebo kalendáře. To vás automaticky přepne na ovládání hudebního přehrávače, aniž byste museli odemykat telefon.

Praktický informátor

Pohotovostní displej je velice užitečná funkce, díky které máte přehled o nových upozorněních bez toho, aniž byste museli zapínat displej. Někdo by mohlo namítnout, že tahle funkce ukrajuje další procenta baterie (u Galaxy S8 je to zhruba 15 % za den, u LG G6 okolo 25 % v případě použití nižší intenzity podsvícení), nicméně z našeho pohledu jde o dobrého pomocníka. A pokud byste Always On displej nechtěli využívat, máte možnost jej na obou telefonech vypnout. U Samsungu vás na notifikace navíc může upozornit i různobarevně blikající dioda, LG G6 ji bohužel nenabízí.

lg_g6_01

Samsung v tomto ohledu odvádí mnohem lepší práci. LG bohužel v tomto směru od loňského roku neprovedlo prakticky žádné úpravy, což je trochu škoda.

Autor článku
Ondřej Miláček

Kapitoly článku