Domů » Články » Pohotovostní displej u Galaxy S8 a LG G6: který je lepší?

Pohotovostní displej u Galaxy S8 a LG G6: který je lepší?

Pohotovostní displej (AlwaysOn) je specifickou funkcí smartphonů Samsung Galaxy S8 a LG G6. Po zhasnutí displeje dokáže zobrazovat důležité informace, jako hodiny, kalendář nebo zmeškané notifikace. U obou jihokorejských výrobců se objevil už u loňských top modelů.

galaxys8_vs_lg_g6

Zatímco LG do jeho vývoje patrně moc času a úsilí neinvestovalo, jelikož oproti řešení u LG G5 jsme žádné výraznější změny neobjevily, Samsung naopak na vavřínech neusnul a svému konceptu několik novinek přidal. Pojďme si zkusit porovnat obě varianty a zaměřit se na rozdíly mezi nimi.

Vzhled

U obou zařízení můžete změnit vzhled hodin, které se vám zobrazují na zhasnutém displeji. Bohužel, u LG G6 si můžete vybrat pouze z analogových hodin, digitálních hodin a svého vlastního podpisu. Nezbývá než doufat, že vývojáři na tomto poměrně omezujícím nedostatku zapracují a v následujících měsících možnosti nastavení výrazněji rozšíří.

Co se týče Samsungu Galaxy S8, to je poněkud jiná káva. Na výběr máte podobně jako u G6 analogové a digitální hodiny, dále pak světový čas, kalendář a velmi oblíbená je i možnost přidání vlastního obrázku. Jako příjemnou třešničkou na dortu může být pro uživatele možnost nastavit widgetu hodin, kalendáři nebo obrázku pozadí ohraničené drobným rámečkem, které je vyplněné barevným odstínem, který si uživatel sám nastaví.

Viditelnost

Nejprve je nezbytné zamyslet se nad konstrukcí obou „AOD“ variant. Zatímco Samsung využívá pro svá zařízení AMOLED displej, LG zařízení jsou vybaveny klasickými LCD panely. Zde má nespornou výhodu Samsung Galaxy S8. Pro „AOD“ nechá zapnuté pouze nezbytně nutné množství pixelů a zbytek vypne.

U LG G6 je pro funkci „AOD“ nutné, aby bylo podsvícení displeje konstantně zapnuté, což s sebou samozřejmě nese výrazně vyšší spotřebu baterie, kterou se výrobce snažil alespoň částečně eliminovat tím, že pro „AOD“ poměrně dramaticky snížil jas. Ten si můžete v nastavení nastavit na vyšší hodnotu, avšak je potřeba počítat s rychlejším vybíjením baterie.

Recenze Samsung Galaxy S8: výkladní skříň výrobce

Funkce a možnosti použití

Pokud máte na telefonu nějaké oznámení, ať už je to e-mail, sms zpráva, zmeškané volání, či cokoliv jiného, obě varianty Always on displeje je zobrazí víceméně podobně. Ten hlavní rozdíl nastává v jejich funkčnosti. Zatímco u LG G6 je zobrazení notifikací pouze informativní, kdy ikonky nejsou ovladatelné. Abyste oznámení otevřeli a mohli s ním pracovat, je nezbytné telefon „probudit“ a až následně kliknout na notifikaci.

„AOD“ u Samsungu Galaxy S8 funguje diametrálně odlišně. Zde máte možnost přejít do notifikace rovnou, stačí k tomu dvojité poklepání na konkrétní ikonku zmeškané notifikace a telefon vám automaticky otevře aplikaci, jíž se notifikace týká (samozřejmě v případě, kdy máte nastavený nějaký zámek displeje, jako třeba otisk prstu, sken oční duhovky nebo pin, je logicky nejprve nutné telefon odemknout). Jako velmi užitečná vlastnost se nám jeví dvojité poklepání na ikonu hodin nebo kalendáře. To vás automaticky přepne na ovládání hudebního přehrávače, aniž byste museli odemykat telefon.

Praktický informátor

Pohotovostní displej je velice užitečná funkce, díky které máte přehled o nových upozorněních bez toho, aniž byste museli zapínat displej. Někdo by mohlo namítnout, že tahle funkce ukrajuje další procenta baterie (u Galaxy S8 je to zhruba 15 % za den, u LG G6 okolo 25 % v případě použití nižší intenzity podsvícení), nicméně z našeho pohledu jde o dobrého pomocníka. A pokud byste Always On displej nechtěli využívat, máte možnost jej na obou telefonech vypnout. U Samsungu vás na notifikace navíc může upozornit i různobarevně blikající dioda, LG G6 ji bohužel nenabízí.

lg_g6_01

Samsung v tomto ohledu odvádí mnohem lepší práci. LG bohužel v tomto směru od loňského roku neprovedlo prakticky žádné úpravy, což je trochu škoda.

Ondřej Miláček

40 komentářů

 1. Musím konstatovat, že stařičká Lumie 950 má tuto funkci vyřešenou lépe, kdy se funkce zapíná při otočení displeje nebo poklepem a po nastaveném čase se vypne.Vliv na vybíjení téměř nulový

  • Ale tato aktivace mávnutím nedělá z AOD tak přínosnou funkci. Těch 15% u S8 za den je když mobil leží asi tak 18h. Takže u lidí, kdy jim mobil leží třeba 10h na stole je to míň, než 15%. Je to relativní… Může to být 6 až 15%..jak kdy…

   • já mám u S8 nastaveno AOD od 7:30-22:00, navíc po překrytí senzorů (kapsa) AOD zhasne, v šeru pohasne, nedokážu to odhadnout přesně, ale jak píšeš může to být i daleko méně než 15%

   • Přesně se to říct nedá, ale u S7 jsem to zkoušel a je to asi 0,8 % za hodinu v normálním režimu. Noční režim má spotřebu skoro úplně stejnou, možná během 7mi hodin to udělalo o procento míň. A když je mobil v kapse, tak je prostě AOD neaktivní. Takže když mobil leží 10h na stole, plus nějaké to vytahování z kapsy atd.muze to být za den (cca 18h) těch 15%. Ve skutečnosti je to něco mezi.

 2. Nokia to uz ma nejaky piatok a vola sa to Glance screen. Samozrejme u Samsungu a LG je to novinka. Blahozelam.

  • I Samsung a Lg už to samozřejmě má dlouho, chce to alespoň elementární vědomosti, než se vyjádříš, aby ses zbytečně nezesměšnil.

   • V prvom rade sa zosmiesnil autor (ci uz nevedomky alebo zamerne) ked napisal vetu: Pohotovostní displej (AlwaysOn) je specifickou funkcí smartphonů Samsung Galaxy S8 a LG G6.

   • Samsung a LG to maju kratko, toto je len druhy rok odkedy to predstavili. Naproti tomu nokia to pouziva uz roky, uz pri symbianovych telefonoch to mali nasadene, neskor na lumiach. Korejci to samozrejme len okopirovali. A ze im to trvalo :D

   • Krayzie: Autor to napsal naprosto správně, že je to specifická funkce těchto dvou smartphonů. Tím vůbec není řečeno, že tuto funkci mají pouze tyto smartphony.

    Jarpro: To je úplně jedno, zkrátka to není novinka ani pro ně, jak se zde teatrálně snaží naznačit Eduardo.

   • Bud si to priznas alebo nie, novinka to pre tychto vyrobcov dokonca aj pre android je. Smasung to mal zatial len v S7 a LG to ma prvy krat.

   • Jestli se chceš ztrapňovat dál, tak v tom pokračuj, je mi to jedno. O novince se dalo psát v době, kdy vyšel galaxy s7, dnes je to již z křížkem po funuse. To by mě nenapadlo, že hned několik lidí bude tak zmateno z pojmů.

   • oprava: LG to malo aj v G5 teraz pozeram. Na veci to ale nic nemeni.

   • Nemění to nic na tom, že seš poněkud hloupej, novinka je od slova nové, ne od slova rok staré. Lg Nexus 5x to měl také, ten je dokonce rok a půl starý. To už můžeš rovnou napsat, že snímač otisků je pro Samsung novinkou, protože ho používá teprve od galaxy s5.

   • Ty jsi taky pěkný element:). Eduardo to myslel ironicky a ty tady machruješ, jako bys sežral moudrost světa. Nehledě na to, že má pravdu. Zatímco to Nokia měla už na Symbianu, tak ostatní o tom měli teprve snění. Fakt miluju borce, co potřebují někoho hned urážet a povyšovat se. Good luck.

  • Tak když už jsme v tom, tak „always on“ displej jsem měl už tenkrát na Sony Ericssonu K750i, sice to ukazovalo jen čas a možná nějaký nepřijatý zprávy či hovory, ale sloužilo to výborně

   • Ale to není plnohodnotný AOD…. Za tmy to nešlo vidět. Myslím že první plnohodnotný měla Nokia N8.

 3. Túto funkciu mala aj moja stará lumia 820 a má ju aj mamina staršia lumia 620. Na L950 sa zapína krásne mávnutím ruky nad snímačom intenzity svietenia. A to sú veru dosť staré telefóny, takže žiadne prevratne novinky sa tu nekonajú, len kopírovanie funkcii z iných starších modelov.

  • Tady přeci nikdo neříká, že se jedná o novinky, i u těchto výrobců jde o starou záležitost, článek pouze porovnává to, jak to mají řešené tyto dva konkrétní telefony.

   • MK: Pri tychto vyrobcoch o moc staru zalezitost nejde! Telefony s touto funkciou vyrabaju iba druhy rok!

   • Což je v tomto odvětví zatraceně dlouhá doba, navíc to není pravda, měl to i Nexus 5x, což rok a půl starý telefon.

   • Pokial viem, tak nexus to nemal v takej podobe, ze by displej dokazal trvale svietit. Teda nula bodov…

  • Já mávat ani klepat na displej nemusím, informace a čas se zobrazují pořád a baterku to tak nežere protože svítí jen pár bodu. Teda u xxOLED.
   Ano tahle funkce už byla dávno taky jsem ji měl u Nokie N8 kde ale v noci to trochu rušilo protože šlo vidět jak svítí podsvícení displeje.

   • Podsvícení displeje u OLEDu / AMOLEDu?

   • Psal jsem že u n8 ta měla normální displej. :-)
    xxOLED nemá podsvícení .

   • Nokia N8 měla Amoled

   • Az na to, ze nokia N8 mala amoled ;)

   • To bude asi tím, že nezná princip. Ale to je jedno. U Nokie N8 černé pixely nebyly úplně černé. Za tmy trošku zářily, ale pořád o hodně lepší, než u např. Lumie 830 s LCD. U Nokie 808 na tom byla stejně. I Lumia 1020. Každopádně spotřeba byla nižší, než třeba S7. Ale, jas byl zase trochu nižší, než je na S7/S8.

 4. Za chvíli se k tomuto tématu vyjadrim… Hlavně pro některé.

  • Tady je vidět velká výhoda AMOLED displeje, oproti LCD. U této funkce. Spotřeba. Tedy spotřeba se stejným jasem informací. A u G6 to navíc ani nesvítí, jako u S8/S7. A kdyby měl být jas stejný, G6 by vycucal akumulátor velice rychle. Ano, kdo ji nechce, vypne to. Kdo ale zkusil, už vypínat mnohdy nechce.

   • Je skoda, ze tato funkcia nie je viac rozsirena. Osobne to pouzivam od L925 a telefon bez GS / AOD si uz ani neviem predstavit (tak ako bez dlazdic).

   • GS bol jeden z dovodov preco som toho casu nepresiel z L920 na L930.

   • Zkusil sem, zjistil sem ze to žere baterii. Vypl sem. Co mě fascinuje je customizace napr. výběr obrázku a barev.

   • Taky jsem zjistil, že to žere baterii. A když jsem se snažil zjistit, kolik v mém případě, tak jsem neřešil,jestli končím den s 27% a nebo s 18%. Stejně šel přes noc na nabíječku.

 5. Nechapu co vsichni mate? Tato funkce je na motorolach co slape na androide.Ze je ted na vlajkovych lodich je jen dobre.Porovnavat tuhle funkci na androide a mrkvosoftu je uplne zcestne.Jednak micro uplne krachnul a kdo si to vychvaluje je vohon protoze to je naprosto nefunkcni a porovnat to s droidem nema ani smysl jelikoz to na droidu slape tisickrat lepe.

 6. Windows telefony mají tuto funkci již spoustu let a to se musí odrazit v kvalitě. Můžeme si tedy nastavit….?!?!? Vlastně si nemůžeme nastavit vůbec nic, u microsoftu glance screen vypadá již nějaký ten rok naprosto stejně a tak je to se vším :( Výběr mezi analogovými a digitálními hodinami? Ne. Otevření konkrétní aplikace klepnutím na ikonu v glance screen? Ne. Nějaká jiná zajímavá funkce? Ne. Microsoft zkrátka spí, proto je W10m na dně.

  • Nemají to spoustu let Windows telefony, ale Nokia/MS telefony. A oba výrobci „krachli“, očividně to není deal breaker.

   • A nokia/MS telefony neboli windows telefony, hej? :D

   • Ne kazdy windows telefon je/byla Nokia nebo MS. Proste to byla specificka vlastnost vyrobce a ne systemu. Chapu ale ze pro mnohe BFU plati Windows=Lumia, stejne jako Android=Samsung.

 7. Ještě chvíli a Huawei všem stejně vypálí rybníček Samsung a IPhone a všechny ostatní průměrné značky se budou klouzat

 8. Mám to v nastavení/zobrazení/ambientní displej.
  Motorola Moto X NexusXperience ROM postavena na CM s Android 6 a nemohu si to vynachválit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).