Domů » Bleskovky » Počítač netřeba. Aplikace pro iOS a iPadOS půjde programovat přímo na iPadu

Počítač netřeba. Aplikace pro iOS a iPadOS půjde programovat přímo na iPadu

S odhalením novinek v iOS 15 došlo i na odhalení bratrského systému iPadOS 15 pro tablety. Spousta novinek je pro obě platformy stejná, ale některé jsou exkluzivní pouze pro jablečné tablety. Pojďme se podívat, co je nového.

iPad OS 5

iPadOS 15: konečně widgety, jak mají být

Když Apple loni změnil systém widgetů na iOS, bylo až s podivem, že stejný krok neprovedl na iPadOS. Letos se naštěstí situace mění a i uživatelé iPadů si mohou rozmístit widgety po domovské obrazovce dle libosti. Widgety jsou navíc větší než na iPhonu, a to díky většímu rozestupu mezi ostatními ikonami aplikací. Přímou součástí docku je pak přístup ke knihovně všech aplikací.

iPad OS 1

Nový multitasking

Přepracována byla i práce s více aplikacemi, kdy si díky novému menu v horní části obrazovky vyberete, v jakém režimu chcete pracovat – s jednou aplikací přes celou obrazovku, rozdělení obrazovky na poloviny nebo v plovoucím režimu. Pokud pracujete se dvěma aplikacemi bok po boku, uvidíte tuto dvojici i při v zobrazení naposledy spuštěných aplikací.

iPad OS 2

Vylepšené poznámky

Novinky dorazily i do aplikace Poznámky, ve kterých lze skrze zavináč přímo označovat konkrétní lidi; těm pak dorazí při jakékoliv zmínce oznámení. Poznámky bude možné opatřovat štítky pro snadnější vyhledávání.

iPad OS 3

K rychlému záznamu poznámky pak poslouží nová funkce Quick Note, kdy vytvoříte pomocí Apple Pencil gesto tažením ze spodního pravého rohu, načež se objeví papír pro zapsání poznámky. Toto gesto lze vytvářet prakticky napříč celým systémem.

Nový překladač

iOS 15 také dostal novou aplikaci překladače, která podporuje automatický překlad mezi jazyky. Bohužel, mezi podporovanými jazyky zatím chybí čeština.

iPad OS 4

Programování přímo na iPadu

Velkou novinkou iPadOS 15 je možnost programovat přímo na iPadu aplikace pro iPadOS a iOS, a to pomocí aplikace Swift Playgrounds.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

  1. To je málo…

  2. Multitasking konecne vypada nejak smysluplne, snad bude i v realu intuitivni. Quicknote poznamky vsude jsou genialni, na to se hodne tesim. Trochu jsem ale doufal v robustnejsi file managment, praci s externim displejem a praci s externimi disky. Trochu zklamani, ale uvidime, co bude v Bete :)

    • Já doufam, že jednoho dne budeme moct používat v systemu jiný poznámky než ty od Apple. Už se mi 2x stalo, že jsem přišel o komplet poznámkovej sešit, nenávratně. Takže tohle mi nesmí už do baráku.

    • Proč to radši nepsat ve virtuálu jako Frame apod.?

    • Johny: Tak to teda nevim jak, pro me jsou ty stock poznamky naprosto super a pouzivam je denne. Nikdy jsem nic neztratil a synchronizace okamzita skrz vsechny zarizeni.

  3. Johny: já používám GoodNotes 5 a ty mají volbu synchronizace z icloud + automatický backup s jiným cloudovým uložištěm

  4. Vyzera to super. A MS sa môže hanbiť že jedine co za 6 rokov vyprodukoval pre tablety su 3 gestá z toouchpadu a dal ich na dotykovu obrazovku…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).