Domů » Články » Opožděná Nokia 9? HMD Global nemá kam spěchat, značce se daří i bez ní

Opožděná Nokia 9? HMD Global nemá kam spěchat, značce se daří i bez ní

Věřím tomu, že se právě nedíváme na pád jednoho z velikánů mobilního světa. Finská Nokia by o propadu z čela na chvost tabulky mohla vyprávět.

HMD Global podle zákulisních informací odložila představení Nokie 9 až na konec roku, či možná dokonce na rok následující. Přijde vám rozhodnutí nepředstavit tolik očekávanou vlajkovou loď nešťastné? Z marketingového hlediska tomu tak možná do jisté míry je, ale ekonomicky to pravděpodobně je rozhodnutí velmi chytré.

Tvrdá konkurence

Důvod pro odložení Nokie 9, pro níž výrobce dokonce nedávno zakoupil práva na označení PureView, je zřejmě vcelku prostý. V následujících týdnech až měsících se totiž očekává představení celé řady vlajkových lodí renomovaných značek, mezi nimiž by Nokia pravděpodobně měla problém uspět.

Ačkoliv připravovaná novinka s pěticí kamer na zádech pravděpodobně nabídne velmi slušný fotografický výkon, v porovnání s Pixelem 3 od Googlu by uspět nemusela. V optimalizaci pro hraní by ji zase pravděpodobně zastínil Razer Phone 2. Těžké by to měla i s poměrem ceny a výkonu, na říjen je naplánováno představení OnePlus 6T.

Megapřehled: v říjnu nás čeká minimálně deset nových smartphonů

V HMD Global tak rozumně nikam nespěchají a pokračují v tom, co jim opravdu jde.

Zlatá střední třída

Zatímco prémiová třída poslední roky patří zejména Applu a Samsungu a proniknout do ní není jednoduché, v kategorii střední až nižší třídy je situace jiná. Původní tradiční výrobce vytěsňují čínští „dravci“ Huawei a Xiaomi, kterým se jako jedněm z mála daří udržovat růst prodaných zařízení.

Nokia se s těmito giganty zatím nemůže ani v nejmenším měřit, nicméně v této kategorii se jí daří. Meziroční nárůst prodaných telefonů o 782 % působí jako z jiného světa, je však samozřejmě třeba vzít v úvahu, že značka začínala v podstatě od nuly. V době zakoupení práv na značku společností HMD Global byly počty prodaných Nokií s Windows téměř nulové.

Meziroční nárůst prodejů o 782 % skutečně budí respekt (Zdroj: Counterpoint / PhoneArena)

Dostupným a obecně vcelku povedeným smartphonům s pořád jaksi legendárním logem Nokia v úspěchu pomáhá i to, že jsou prodávány s „čistým“ Androidem One. Výrobce tak nemusí věnovat zdroje vývoji vlastní nadstavby a může lákat na rychlé a garantované aktualizace, které nejsou ve světě Androidu bohužel zdaleka ještě samozřejmostí.

Psychologická bariéra?

Ačkoliv v portfoliu Nokie jasně převažuje nižší a střední třída, HMD Global již sondovala i ve vodách high-endu. Stalo se tak při představení poněkud opomíjené Nokie 8 Sirocco. Telefon poháněný Snapdragonem 835 v mnoha ohledech splňuje parametry vlajkové lodi, avšak příliš úspěšný zřejmě není.

Recenze Nokia 8 Sirocco: návrat královny?

Oficiální čísla prodejů tohoto modelu neexistují, nicméně z mediálního pokrytí lze poměrně bezpečně usuzovat, že například Nokia 7 Plus je pro firmu mnohem větší „trefou do černého“. Opět se tak dostáváme k tomu, že proniknout do segmentu vlajkových lodí není vůbec jednoduché.

V případě HMD Global je situace navíc o to horší, že si s sebou značka nese svou minulost. Tentokrát nemyslíme zlatou éru, kdy telefony původně finského výrobce ovládaly 36 % trhu, ale postupné „umírání“ pod Microsoftem. Kdysi slavná značka to tehdy dopracovala do pozice velmi okrajového zboží. Když Microsoft představil v roce 2015 Lumie 950 a 950 XL, nikdo si jich v podstatě nevšímal, ačkoliv do nich výrobce promítal velké naděje. Vysoká cenovka na telefonu s nápisem Nokia tak doposud zřejmě u hodně lidí vyvolává nedobré vzpomínky na ono nešťastné období, kdy se vyplatilo své peníze utratit spíše u konkurence.

Čísel z roku 2009 už asi Nokia nikdy nedosáhne, znovuzrození s Androidem však vypadá slibně (Zdroj: Gartner / PhoneArena)

HMD Global se svou značkou Nokia také není zatím příliš silná na západních trzích, zejména pak v USA. Zde nabízí jako nejvyšší model Nokii 6.1, což poněkud snižuje možnosti prosazení se. O poznání lépe se jí daří například v Indii a podobných zemích. Tam ovšem zaboduje spíše nižší či střední třídou, neboť jde o poměrně chudé země. Jak vtipně poznamenává web PhoneArena, 64GB iPhone Xs stojí o pár dolarů více, než je minimální roční plat v Indonésii. Je tak jasné, že v podobných zemích s vlajkovou lodí příliš masově neuspějete. A ačkoliv si samozřejmě vyšší sociální vrstvy obyvatelstva vlajkovou loď dovolit mohou, i tak se spíše poohlédnou po renomované značce.

Odkládání nevyhnutelného

Ačkoliv v současnosti představení pravé vlajkové lodi zjevně prioritou není, donekonečna ho odkládat nelze. Vlajkové lodě jsou přeci jen ukázkou toho, že výrobce má k dispozici i všechny potřebné špičkové technologie, peníze a know-how. Nelze tak předpokládat, že by se Nokia boje o tento segment zcela vzdala.

Samsung nečekaně odhalil paměťové varianty Nokie 9

Vlajkové lodě navíc přináší nejen prestiž, ale také peníze. Marže jsou mnohem vyšší než u dostupných modelů, a tak je jejich výroba lukrativnější. Samozřejmě však jen za předpokladu, že jich dokáže výrobce prodat tolik, aby byl udržitelný drahý vývoj.

Odložené představení Nokie 9 PureView zpozdí vydání jen o pár týdnů či měsíců, což asi nebude doba dostatečná pro významné posílení pozice Nokie na západních trzích. I tak však bude přelom roku mnohem příznivější dobou, neboť novinka nebude muset přímo zápolit o místo v médiích s modely renomovanějších značek.

Všeobecně se očekává, že číselná řada neskončí u devítky, ale desítky. Absolutní špička Nokie však bude muset zřejmě ještě nějakou dobu na světla reflektorů počkat. Půdu jí mezitím připraví levnější modely, které pomalu ale jistě budují značce opět reputaci významného výrobce. A v HMD Global nemají kam spěchat, úspěch Xiaomi a Huwei ukazuje, že skromnější začátky nejsou na škodu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

9 komentářů

 1. Tak ono stredná trieda = najlepší pomer cena výkon – tu a tam sa niečo odpustí.
  Vlajkové lode = niečo „extra“ naviac – máme tu S Pen, máme tu „extra foťák“ p20 pro, máme samostatný apple kde by som označil iOS a pokročilé SoC napríklad (aj keď to je taký samostatný piesoček, ale iOS by ma napadol ako prvý rozdiel ktorý inde nie je – HW nikdy nebol z inej dimenzie)
  Telefón kde dám parametricky najvyšší aktuálny HW neznamená hneď alternatívu k vlajkovým modelom. Na to celkom trpí Sony alebo LG myslím.
  Proste One more thing…

 2. Mám HTC U11 a Nokia 3.1 a právě malá Nokie 3.1 je braná jako primární kvůli velikosti. Nepřekáží tolik v kapse a při práci. Ano je mnohem slabší ale díky čistému Androidu na ní chodí vše stejně jako na U11. Jiný mobil než od Nokie bych osobně už nekoupil. Právě kvůli systému a podpoře. A klidně se budu držet v té nižší třídě.

  • No vidíš, a přesto si koupil jiný telefon než od Nokie, která telefony nedělá už téměř dekádu ??

  • Kupil telefon od znacky Nokia. Len blb uni to zase nepochopil a namiesto dostudovania zakladnych informacii len pinda.

  • Ne, koupil telefon značky Nokia. Ale od HMD.
   Nemůžeš koupit telefon od iPhone, kupuješ ho od Apple. A je to iPhone, značka produktu, ne společnosti.

  • uni o co ti presne ide? ked si kupim ferrari, tak tiez nebudem hovorit, ze uz ine auto ako od fiatu by som si nekupil.

   A keby nokia svoje meno neprepozicala hmd, ale vyvijala telefony dalej u seba, ale vyrabat by si ich nechavala tak isto ako to robi hmd, vo foxconne? Tak by to bola nokia ci nebola?

  • famakate: Přečti si to ještě jednou. To že neumíš rozlišit brand produktu a brand společnosti je tvůj problém:) Nahoře jsem to názorně popsal.

   A pokud ti to přečteš ještě jednou lépe než doposud, tak ti dojde, jak píšeš nesmysl, protože přesně o tom jsem nehovořil. Nemáš tam nic o tom, že iPhone máš říkat, že je od Pegatronu např.;)

  • Pozeram tvoje prispevky, hromada trollingu, klamstiev, nezmyslov, ale nazorny popis nicoho nikde. A kde ta usvedcia z klamstva a neznalosti, zmiznes ako smrad a nereagujes, ty uff over. Ale tato porucha sa da liecit.

  • CPU od Mediateku v Nokia 3.1, to musí být tedy kauf. Kvalita v mobilech, něco jako Dacia ve světě aut…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).