Domů » Bleskovky » OnePlus končí s Dash Charge: dočkáme se rychlejší náhrady?

OnePlus končí s Dash Charge: dočkáme se rychlejší náhrady?

Čínská společnost OnePlus každoročně představuje dvojici smartphonů, které již od dob OnePlus 3 spojuje jedna věc: rychlé nabíjení Dash Charge. To při 5 V a 4 A dokáže za 30 minut dobít baterii zhruba na 60%, což je skutečně slušný výkon. Telefon se navíc nezahřívá zdaleka tolik jako u konkurenčních řešení a lze ho tak zároveň používat naplno. S oblíbeným Dash Charge je však nyní konec.

Vylepšená náhrada, nebo jen změna jména?

Za zdánlivě nepochopitelným rozhodnutím opustit již zavedené jméno stojí spor o ochrannou známku na území EU. OnePlus se pokusilo registrovat si název Dash, což ovšem okamžitě rozporoval Amazon a výrobce sluchátek Bragi. Ačkoliv ani jedna ze společností neprodává pod tímto jménem výrobky či služby týkající se rychlého nabíjení, žádost OnePlus byla kvůli nim zamítnuta.

OnePlus 5T drtí konkurenci v rychlém nabíjení (video)

Ve OnePlus se tak rozhodli k radikálnímu kroku a kdysi mohutně propagovaný Dash Charge postupně zmizel z povrchu zemského. Tedy, skoro. Na nabíječkách k nejnovějšímu OnePlus 6 sice ještě nápis Dash najdete, ale na webu, v systému i na propagačních materiálech se už mluví jen o „rapidním nabíjení“. To se však brzy změní. Výrobce si totiž včera na území EU zaregistroval název Warp Charge a odpovídající logo, přičemž nový název se dle dokumentace má vztahovat na datové kabely, nabíjecí adaptéry a bezdrátové nabíječky.

Nové jméno už je tedy jasné, zůstává pouze otázka, jestli jde čistě o estetickou změnu. Sesterské OPPO totiž u bezrámečkového Find X představilo v některých edicích vylepšenou verzi rychlonabíjení Super VOOC Charge. To nově funguje při 10 V a 5 A a akumulátor telefonu údajně plně nabije za 35 minut. A rozhodně není vyloučené, že by OnePlus spolu s novým jménem uvedlo i novější technologii. Stávající VOOC Charge totiž bylo plně kompatibilní s Dash Charge, jde pouze o jiný název používaný pro OPPO.

OnePlus 6: recenze

Pokud by nešlo pouze o změnu jména ale i novou technologii, troufneme si odhadnout, že bychom ji viděli až u OnePlus 7. Jinak se dočkáme možná už u letošního 6T.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

11 komentářů

  • Urcte bych rada viskousela….Zkuste se raději naučit česky!!

  • to Olga: Sylva chodí dle příspěvku do 6 třídy základky, takže na doučení se češtiny má spoustu času… nicméně to nic nemění na faktu že tato technologie nabíjení bude zcela jistě daleko před konkurencí.

 1. Moc by mě zajímalo, jestli jsou některé systémy rychlonabíjení navzájem kompatiblní (těba omezeně), nebo jestli je opravdu každý úplně jiný a naprosto nezaměnitelný. Zdá se mi totiž, že je jich nějak mnógo…

  • Omezené ani, prostě to bude nabíjet pomalu. Ale taky vinou jiného zapojení to může věc odpálit. Takže radši moc nezkoušet a cílit na USB PD kompatibilní věci.

  • Otázkou je, kdo USB PD používá. Apple, Google, kdo dál? Kolem rychlonabíjení je neskutečný mr…nepořádek. Pokud se nabíječky drží 5V, tak by se nic stát nemělo, ale pokud nabíječky dávají 9V nebo víc, pak bych se bál odpálení zařízení, pokud nabíjí jiným standardem.

  • Předpokládám že i LG.

 2. a ja chcem videť ten mini USB-C konektor po pol roku nabíjania 10V 5A
  ked pozriem ake káble su na nabíjačke pre auta a tam 14V 5A a tieto pidi konektory a 0,3mm kábliky – som zvedavý kto prvý začne horieť

  • Dobrá připomínka. Rozhodně nešetřit a kupovat originální či certifikované kabely.

  • Mam pocit ze ty bazarove kousky na kterych porad ficis, jiz budou v hodne spatnem stavu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).