Domů » Bleskovky » OnePlus 5 o sobě dává vědět: Snapdragon 835, 8 GB RAM a tenké rámečky

OnePlus 5 o sobě dává vědět: Snapdragon 835, 8 GB RAM a tenké rámečky

Společnost OnePlus se rozhodně ani letos nebude chtít stáhnout do ústraní, aktuálně připravuje nový vlajkový model, který by měl nést označení OnePlus 5. Čínský výrobce o svých předchozích telefonech hovořil jako o zabijácích vlajkových lodí, předpokládáme, že letos se bude chtít vydat stejnou cestou. V konkurenci již představených smartphonů od Samsungu, LG či Huawei to rozhodně nebude mít rozhodně lehké. Čím by mohla připravovaná novinka zaujmout?

OnePlusLogo3D_zps9a5060b0

Čtečka na zádech

Smartphone OnePlus 5 by podle posledních spekulací měl vyzvat Samsung a LG v oblasti příkladného využití čelní strany výhradně pro displej. Zařízení bude údajně disponovat velmi tenkými rámečky, kvůli kterým musí dojít ke stěhování čtečky otisků prstů na zadní stranu, snad se OnePlus podaří najít vhodnější umístění než Samsungu.

galaxy-s8-camera-smudges-message

Rekordní porce operační paměti

OnePlus 5 má také zaujmout dechberoucím výkonem, který zajistí čipset Qualcomm Snapdragon 835 ve spolupráci s až 8 GB RAM. Tato rekordní porce operační paměti však zřejmě bude dostupná pouze u nejvyšší konfigurace, u těch nižších počítejme spíše s 6 GB. I když se jedná pouze o papírové hodnoty ve specifikaci, v porovnání se 4GB RAM, které má Samsung Galaxy S8, bude mít OnePlus na první pohled navrch.

Tetrafobia – výslovnost číslovky 4 se vybraných asijských jazycích podobá slovu smrt, a z tohoto důvodu je považováno za nešťastné. V některých budovách tak například chybí čtvrté patro, čtyřka se také vynechává v telefonních číslech, v adresách, cenách výrobků, apod. Čína také údajně kvůli Tetrafobii neusilovala o Olympijské hry v roce 2004, ale až o 4 roky později. Ve světě mobilních technologií se čtyřce vyhýbá například Samsung, který ji vynechává v kódovém označení svých telefonů, Sony dokonce Xperii X4 vydali v asijských zemích jako X3+.

Jemný displej a duální fotoaparát

Telefon má také vůbec poprvé dostat displej s Quad HD rozlišením a opticky stabilizovaný duální fotoaparát s rozlišením 23Mpx. Rozhodující pochopitelně bude až výsledná kvalita fotografií, nicméně ty, kdo vybírají telefon podle papírových specifikací, novinka určitě nezklame.

Kde OnePlus 5 určitě konkurenci porazí, bude cena. V předchozích letech čínská společnost dokázala nabídnout svůj telefon výrazně levnější než srovnatelná konkurence, a letos by to nemělo být jiné. Bohužel zatím není známý ani přibližný termín, kdy y mohlo jít OnePlus 5 na trh.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Šaškové, už zase někam ztratila 4ka:)

 2. 10GB RAM tam narvěte stejně to nikdo nevužije, akorát to bude žrát baterku.

 3. A dopadne to jako u 3, která měla omezenou kapacitu, protože využití celé kapacity RAM by snědlo baterku, jako obelix kance.

  • Plácáte nesmysly a nebo dejte zdroj. Na začátku telefon neuměl využít 6 GB, ale o pár týdnů později přišla aktualizace s opravou.

 4. 8 Gb RAM je už zbytečnost, 4 by určitě stačily.

  • Vidím to podobně. Navíc se bojím, že z přístupu „dáme tam víc RAM, aby to bylo rychlejší“ se to snadno zvrhne k „je tam moře RAM, tak na co se zdržovat s optimalizací“ a nakonec to bude stejně pomalé, jako nedávno stroje s 2GB.
   Dcera má Samsung Galaxy S3, ten má 768MB RAM a je celkem v pohodě. Nechápu, kde se berou tahle obrovská čísla.

   • Tak S3 je jen HD přístroj. Já mám 3GB RAM a před 2GB RAM vytížení se prakticky nemám šanci dostat, i přes masivní cachování Chromu. Pravda, ten stroj není zahlcen stock firmwarem a nemám tam hromadu nesmyslů na sdílení polohy, selfie a ranního hovínka…

   • Dneska, v kombinaci s některými aplikacemi, začíná být i 3 GB ram málo. Je potřeba si uvědomit, že 3 GB vypadají pěkně, ale v praxi máte dostupných jen asi 1,8 GB RAM. Něco totiž sebere Android pro sebe a něco grafický čip. Dneska bych telefon se 2 GB ram nikomu nedoporučil, to jsem měl v telefonu z roku 2012.

   • 2k displej, CyanogenMod postavený na 5.1, 4 widgety. 1GB RAM permanentně volných. Pravda, needituji videa a fotky.

 5. Jak rikam, vypadá, že ten telefon vůbec nepoužíváš. Jo a taky needituji fotky a videa na mobilu, kdyz uz chces takhle debilně argumentovat.

  • Ale používám neboj, cca 10 služeb k synchronizaci (obsahově/komunikace), 4 widgety (vlastně 5), audio/video, cellular služby.
   Ale nemám tam nenažranou Stock ROM, nabobtnalou nadstavbu, needituji multimédia. Nemyslím, že bych kdy vyloženě narazil na případný limit 2GB RAM.
   Ale opakuji, je to „konfigurovaný“ telefon. S Stock ROM co si pamatuji byly pravda nároky na RAM o 0,5GB RAM vyšší. Pochopitelně při více méně shodné SW výbavě, která se roky nijak významně nemění.

 6. Já do něj určitě půjdu vyměním ho za s7 edge. Už mě neustále nebaví tahat 2 telefony u sebe a konečně pořádná vlajková loď na dvě simkarty. V případě samsungu i zdržování aktualizací na android 7.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).