Domů » Bleskovky » Olympiáda v Tokiu příští rok nabídne novinku: televizní přenos s rozšířenou realitou od Intelu

Olympiáda v Tokiu příští rok nabídne novinku: televizní přenos s rozšířenou realitou od Intelu

Příští léto budou v japonském Tokiu probíhat další olympijské hry. Od těch předchozích by se ale měly lišit výrazně větší mírou nasazení moderních technologií, které z velké části zajistí Intel.

Jednou z těchto novinek je systém 3D Athlete Tracking, který umožňuje téměř v reálném čase analyzovat pohyb atletů. Televizní přenosy tak budou ozvláštněny daty o rychlosti atletů, úhlech jejich pohybu, vizualizacemi různých parametrů a podobně.

Na senzory zapomeňte

Jako jeden z prezentovaných příkladů Intel ukázal sprint na 100 metrů. V něm se u jednotlivých sportovců zobrazuje rychlost a barevné dráhy prezentující divákovi výkonnost daného atleta v konkrétním úseku závodu. Pokud vás napadne, že kvůli této „parádičce“ musí zřejmě atleti běhat s nějakým senzorem, pletete se.

Veškerá data jsou analyzována procesory Intel téměř v reálném čase

V tomto konkrétním případě se podle Intelu o snímání pohybu běžců stará pouhá čtveřice běžných kamer. Data z nich poté analyzují s pomocí umělé inteligence procesory Intel Xeon. Celý proces je velmi rychlý, podle Intelu probíhá téměř v reálném čase. Přímo v živém přenosu diváci vizualizaci neuvidí, nicméně v bezprostředně následujících replayích už do obrazu budou veškerá data doplněna.

Intel na tiskové konferenci ukázal i další zajímavé příklady schopností jeho analýzy. Systém by měl dokázat rozpoznat i délku kroků, úhel naklonění ramen, vypočítat délku doskoku na základě trajektorie skoku a podobně. Kromě lepšího zážitku pro diváky by tak novinka od Intelu měla pomoci i sportovcům při trénování.

Intel developing 3D Athlete Tracking for Tokyo 2020 Olympics

Tato technologie nicméně není tím jediným, co Intel pro LOH 2020 připravuje. Již dříve bylo oznámeno například nasazení strojového rozpoznávání obličejů. Pořadatelé tak chtějí umožnit rychlý vstup sportovců, novinářů, podpůrného personálu a dalších návštěvníků do jednotlivých sportovních středisek. Oproti většině jiných olympijských her totiž ty v Tokiu nebudou koncentrovány v nějakém olympijském středisku. Na jednotlivé disciplíny se tak budou muset lidé přesouvat mezi různými sportovišti v širší metropolitní oblasti Tokia. Ověřování identifikačních karet by tak mohlo působit zásadní problémy s plynulostí přesunů, což by mělo rozpoznávání více než 300 000 obličejů eliminovat.

Z dalších technologických zajímavostí na LOH 2020 zmiňme například budovanou 5G síť, nebo zamýšlený VR přenos zahajovacího ceremoniálu a některých dalších akcí. Intel také dost možná ukáže další show dronů, kterou jsme mohli vidět už v loni na ZOH v Pchjongčchangu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).