TOPlist

Ohebné nebo rolovací? Budoucnost smartphonů bude rozhodně zajímavá

oppo X 2021

Smartphone už je dnes „hotová věc“. Ještě před pár lety bylo používání levných smartphonů s Androidem doslova utrpení – slabý výkon, nekvalitní displeje, otřesné fotoaparáty, laciný vzhled apod. Doba však pokročila, a pokud nejste náročný uživatel (nebo fanoušek Apple), vyřídíte si veškerou potřebnou agentu na telefonu za pár tisícovek.

Samsung Galaxy Z Fold 2 20
Samsung Galaxy Fold vs. Z Fold 2 vs. Huawei Mate Xs

To pochopitelně nehraje do karet výrobcům telefonů, kteří potřebují přesvědčovat zákazníky ke koupi svých špičkových modelů. Dnes si málokdo sedne na zadek z ještě barevnějšího displeje, ještě většího počtu fotoaparátů nebo ještě většího výkonu. Právě z tohoto důvodu se vyčkávalo na příchod nové technologie, která obrátí svět mobilních telefonů naruby. Aktuálně by tou technologií mohly být ohebné displeje.

Ohebné displeje: chcete malý telefon nebo tablet v kapse?

Přestože někteří výrobci již představili druhou generaci svých skládacích smartphonů, technologie ohebných displejů je stále v plenkách. Výrobci stále hledají ten „správný“ způsob využití, který má v potenciálním zákazníkovi vzbudit pocit: „přesně takové zařízení potřebuji“. V podstatě jsme se zatím setkali se dvěma druhy skládacích zařízení s ohebným displejem:

  • smartphone, který lze díky véčkové konstrukci složit do menšího půdorysu (Samsung Galaxy Z Flip, Motorola Razr)
  • smartphone, který lze rozložit do větších rozměrů (Samsung Galaxy Fold/Fold 2, Huawei Mate X/Xs)

V minulém týdnu pak překvapila společnost Oppo konceptuálním smartphonem Oppo X 2021 s rolovacím displejem, který tento dvojlístek rozvíjí zcela novým směrem. Jedná se o další krok v éře smartphonů s ohebnými displeji?

Oppo X
Koncept Oppo X 2021

Rolování namísto ohýbání?

Sympatické je, že odhalený telefon od Oppo neexistuje pouze na papíře, ale i v reálných a funkčních prototypech, což dává naději, že se s tímto form-faktorem dříve či později setkáme. Ostatně společnost LG se netají tím, že podobný smartphone pod hlavičkou projektu Explorer chystá a pravděpodobně se s ním vytasí už na začátku příštího roku.

lg roll 2
Příští smartphone od LG má mít rolovací displej

Z hlediska použití má tento způsob nakládání s ohebným displejem blíže k druhému typu skládacích smartphonů – máte v ruce telefon, který lze v případě potřeby rozložit do větších rozměrů; v případě Oppo X 2021 se plocha zobrazovače téměř zdvojnásobí. Výhoda tohoto řešení je zřejmá na první pohled; zařízení nevypadá jako dva telefony položené na sebe, svými rozměry (byť přesné míry zatím neznáme) připomíná jakýkoliv jiný smartphone dneška.

Oppo přitom použilo ten stejný ohebný panel jako všichni ostatní (konkrétně pochází od výrobce BOE), pouze ohýbaní využívá trochu jiným způsobem. Je patrné, že rolování je k zobrazovači šetrnější než skládání, u kterého je veškerý ohyb soustředěný do jednoho místa, ovšem i tento způsob má svá úskalí.

Při zasouvání a vysouvání displeje může docházet k jeho tření buď o konstrukci telefonu, nebo ještě hůře o nečistoty, které se mohou do štěrbiny mezi panel a šasi dostat. Navíc se dá předpokládat, že ohebná je celá plocha zobrazovače (nikoliv pouze rolovací část), což znamená jediné – panel bude po celé ploše chráněný měkkou plastovou vrstvou, do které se bude možné podepsat pouhým nehtem či jakýmkoliv předmětem zapomenutým v kapse. V tomto mají lehkou výhodu telefony, u nichž je citlivý ohebný panel v době nečinnosti skrytý.

Jelikož telefon vypadá na první pohled poměrně tenký, máme obavy i z kompromisů vyplývajících z uložení vnitřních komponent. Přeci jen se do těla telefonu musí vejít část srolovaného displeje a celá motorizovaná skládací konstrukce, což nepochybně ubere velké množství prostoru, zejména pro baterii.

Kromě toho stejně jako u skládacích telefonů platí pravidlo, že jakákoliv pohyblivá část může znamenat potenciální problémy mechanického rázu. Oppo sice tvrdí, že celý systém byl úspěšně otestován na 100 tisíc vysunutí a zasunutí displeje, ovšem jistě se jednalo o laboratorní test, který nepočítá s prachem a dalšími nečistotami.

samsung rollable phone
Koncept smartphonu s rolovacím displejem od Samsungu

Oppo se navíc včera nechalo slyšet, že se komerčního telefonu s rolovacím displejem v dohledné době nedočkáme. Konstrukčně se jedná o velmi náročné řešení a výrobce navíc řeší, jak správně nastavit optimální byznysový model.

Spekuluje se také, že kromě LG by zařízení s rolovacím panelem mohl představit také Samsung. Nizozemský server LetsGoDigital.nl už dokonce přinesl první rendery, které vznikly na základě patentových přihlášek. Na druhou stranu – to že si výrobce něco patentoval ještě vůbec neznamená, že se dočkáme i komerční interpretace.

Je budoucnost ohebná?

I když mohou výše uvedené argumenty znít až příliš skepticky, neznamená to, že smartphonům s ohebnými displeji nevěřím. Stejně jako každá nová technologie, i ohebné displeje mají před sebou roky zdokonalování, v nichž budou postupně veškeré nedostatky odstraňovány. Za pár let si možná na jejich současné problémy ani nevzpomeneme a budeme je vnímat jako běžnou součást kapesních zařízení.

Přečtěte si naše recenze „ohebných“ smartphonů

Zatím se jedná o technologii pro nadšené pionýry, ke které můžeme vzhlížet a těšit se na každý nový a originální způsob, jak s ní výrobci mobilních zařízení naloží. Po letech totiž smartphone konečně nemusí vypadat jako nudná hliníkovo-skleněná placka s obřím displejem přes celou čelní stranu. Jen bude ještě nějakou chvíli trvat, než se ohebné displeje stanou masovou záležitostí.

Co si o zařízeních s ohebným displejem myslíte vy? Je to podle vás budoucnost, nebo slepá větev?

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku