Odveta za sankce: Rusko zvažuje legalizaci softwarového pirátství

Člověk vkládající CD do mechaniky

Sankce, které na Ruskou federaci uvalily světové velmoci i firmy v souvislosti s invazí na Ukrajinu, začínají účinkovat, přičemž v rámci tohoto článku stojí za připomenutí zejména krok Microsoftu a Adobe úplně zastavit působení na ruském trhu. Místo aby Kreml přehodnotil svoje konání, chce chybějící softwarové produkty nahradit lehce nekonvenčním způsobem. Podle serveru TorrentFreak si Rusko pohrává s myšlenkou legalizace softwarového pirátství.

Legalizace pirátství jako odveta za sankce

Legální pirátství se má vztahovat na produkty společností, které se z největší země světa stáhly v důsledku vojenského konfliktu na Ukrajině, případně na produkty, které nelze nahradit nějakou dostupnou alternativou. TorrentFreak poznamenává, že plán ruské vlády zlegalizovat některé formy softwarového pirátství je součástí širší strategie, kterou nedávno zveřejnilo ministerstvo hospodářského rozvoje. Je to vcelku zvláštní krok vzhledem k tomu, že Rusko v minulosti trestalo softwarové pirátství drakonickým způsobem.The Famous Saint Basil's Cathedral in RussiaNepřehlédněte

Svět vs. Putin: sestavili jsme přehled technologických firem, které to v Rusku zabalily

Velké technologické společnosti, krom jmenovaných i třeba Apple, Samsung, Dell či HP, vedle mnoha dalších nepříjemností fakticky znemožnily průměrnému Rusovi koupit si nový MacBook nebo smartphone Galaxy. Skutečný problém pro Rusko se nicméně nachází v oblasti řešení určených pro podniky a státní správu, která ve většině případů nelze snadno nahradit. To by vysvětlovalo zoufalý krok v podobě legalizace softwarového pirátství. To však nemusí být žádná výhra. Mnohý software dnes spoléhá na protipirátskou ochranu založenou na připojení k internetu a pirátské verze nezřídka obsahují malware.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku