Svět vs. Putin: sestavili jsme přehled technologických firem, které to v Rusku zabalily

The Famous Saint Basil's Cathedral in Russia

Putinova válka na Ukrajině spojila západní země, které se dohromady v rámci masivních sankcí snaží ruskému agresorovi maximálně znepříjemnit život. Zapojují se i velké technologické firmy, které omezují, nebo úplně zastavují své aktivity v Rusku. Na jaké vymoženosti si musí tamní obyvatelé nechat zajít chuť?

Apple: žádné produkty, aplikace ani placení mobilem

Jablečné produkty mají Rusové velmi v oblibě, ale ty nové se jim budou shánět velmi těžce – Apple totiž v Rusku přerušil prodej veškerého hardwaru. V Cupertinu ale v podstatě neměli na vybranou – nejenže by měli problém s logistikou, ale navíc by museli kvůli klesající hodnotě rublu výrazně navýšit ceny.

grayscale photo of a man in black jacket and pants walking on the street
Ilustrační obrázek

Nemalé problémy budou mít i stávající majitelé jablečných zařízení. Putinův režim totiž v Rusku zablokoval přístup do obchodu aplikací App Store, pravděpodobně aby tak zamezil šíření aplikací se západním pohledem na válku v Ukrajině. Aplikace s ruským pohledem (například RT News nebo Sputnik News) Apple z obchodů předem odstranil. Ruští majitelé iPhonů a Apple Watch také nemohou platit skrze službu Apple Pay.

Microsoft: přerušení veškerých prodejů

Rusko se také nemůže nadále spoléhat na hardware a služby od Microsoftu, byť redmondští si dávali s tímto omezením docela načas. Zpočátku Microsoft pouze omezoval oficiální ruské informační weby ve svých informačních kanálech. V současnosti už ale v Rusku není možné nakoupit ani nové licence Windows nebo Office.

Logo společnosti Microsoft

Google: placené reklamy a stahování aplikací mají utrum

Na vojenskou agresi zareagoval i Google. Nejprve v Rusku zastavil prodej reklamy. Kromě toho odstranil ze svého obchodu Play Store aplikace státních médií. Ani to však už ruské obyvatele nemusí zajímat, jelikož jim vláda přístup k Play Store (ze stejného důvodu jako u Apple App Store) nakonec úplně zablokovala. Ruští obyvatelé rovněž ztratili kvůli vládnímu cenzorskému úřadu přístup k YouTube.

Samsung: žádné smartphony ani čipy

S ruským trhem se rozloučil i Samsung, který byl z hlediska prodejů smartphonů místní jedničkou. Samsung tam přestává prodávat nejen telefony, ale i ostatní elektroniku, dokonce i čipy. Kromě toho korejská firma vyčlenila 6 milionů dolarů na podporu Ukrajiny.

Žádné procesory od Intelu a AMD

Na ruském trhu bude obecně problém sehnat nové procesory, protože dodávky na místní trh zastavili i giganti Intel, AMD a TSMC. Neseženete tam už ani grafické karty či jiné výrobky od společnosti Nvidia. Z tamních pultů rovněž zmizí počítače od firem Dell a HP.

Facebook a Twitter mají v Rusku zákaz

Ruští uživatelé sociálních sítí si musí nechat zajít chuť i na Facebook a Twitter. V tomto případě se však jedná o zásah tamního cenzurního úřadu Roskomnadzor, a to z důvodu šíření západního pohledu na válku v Ukrajině. Obě sociální sítě již dříve začaly u dotčených příspěvků upozorňovat na ruské informační zdroje navázané na vládu. Velkému ruskému banu, zdá se, zatím utekl čínský TikTok, i když i ten blokuje ruská informační media.

facebook instagram youtube twitter

Netflix, Airbnb, Bolt a spousta dalších služeb

Ruští uživatelé také přicházejí o spoustu západních služeb, na které jsou zvyklí:

  • V zemi se například nelze ubytovat prostřednictvím služby Airbnb, firma naopak v západních zemích poskytne krátkodobé ubytování až pro 100 tisíc ukrajinských uprchlíků.
  • Zapojila se i dopravní služba Bolt, která pozastavila své fungování v Bělorusku a ze svých obchodů Bolt Market odstranila veškeré zboží ruské výroby.
  • V Rusku už nefunguje ani Netflix. Ten zpočátku zastavil veškeré ruské projekty a akvizice, ale nyní vypnul streamování úplně.
  • Složitější život mají Rusové na síti Reddit, která banuje uživatele za sdílení státních sponzorovaných médií jako RT News nebo Sputnik.
  • Ve firmách navázaných na stát nebude v Rusku rovněž fungovat služba Zoom.
  • Ruští uživatelé si již také nebudou moci vydělávat peníze na síti Snapchat, která v této zemi vypnula své reklamní systémy.
  • Ochod z ruského trhu zřejmě chystá i společnost Spotify, která streamuje hudbu a podcasty. Prozatím v Rusku zavřela svoji kancelář a znemožnila tamním uživatelům využívat prémiový účet.

Složitější operace s financemi

Jelikož je spousta sankcí vztahována na ruské bankovní ústavy, omezují své fungování i karetní společnosti Visa a Mastercard. Obě firmy již nebudou vydávat v Rusku nové karty a těm současným znemožní placení v zahraničí.

Sankce připravila i platební služba PayPal. Stávajících uživatelů se sice nijak nedotknou, ale žádní noví si účet u PayPal nezaloží.

revolut card karta bankovni

Problémy budou mít i uživatelé služby Revolut, která zastavila převody peněz z Ruska a do Ruska. Stejné opatření platí i pro sousední Bělorusko.

Zapojuje se i herní průmysl

Bojkotu Ruska se účastní i herní průmysl. Na tamním trhu nenakoupíte hry od Activision Blizzard, Epic Games, CD Projekt nebo EA Games. Poslední jmenovaná firma navíc odstranila ruské týmy z aktuálních titulů herních sérií FIFA a NHL. Již zakoupené hry by měly fungovat i nadále, ovšem není jisté, zda v nich půjde provádět mikrotransakce.

Automobilky se rovněž stahují

Zastavení dodávek na ruský trh oznámila i spousta automobilek a výrobců motocyklů, konkrétně BMW, Ford, General Motors, Harley Davidson, Honda, Jaguar, Land Rover, Mazda, Mercedes Benz, Scania, Toyota, Volkswagen, Toyota nebo Škoda. Mnohé z nich uzavřely i své ruské výrobní závody.hacker_anonymous_unsplashNepřehlédněte

Anonymous vyhlásili válku Putinovi. Příběh tohoto hnutí je fascinující

Seznam společností, které se rozloučily s ruským trhem, se postupně rozšiřuje, takže rozhodně není konečný. Ve formě excelovské tabulky je neustále doplňován v tomto dokumentu.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku