Rusko odstřihlo Facebook a Twitter. Nefunguje ani YouTube

Pexels luca sammarco facebook apple

Aktualizováno 4. března ve 22:10: Ruský úřad pro cenzuru Roskomnadzor před několika okamžiky kompletně zablokoval přístup na sociální sítě Facebook a Twitter. Úřadu vadí, jaké informace se zde o válce na Ukrajině objevují, a proto se rozhodl, že své obyvatele od těchto zdrojů odstřihne a znemožní jim tak svobodný přístup k informacím. Nejnovější informace hovoří i o nedostupnosti videoportálu YouTube.

Původní text článku z 26. února

Válka na Ukrajině se odehrává nejen na bojištích, ale také v internetovém prostoru. Zatímco vybraní provozovatelé služeb se snaží omezit své působení na ruském internetu, u některých služeb pro změnu probíhá omezování ze strany Ruska. Mezi nimi jsou i sociální sítě Facebook a Twitter.

Facebook podle ruského úřadu Roskomnadzor cenzuruje vybraná domácí média, čímž porušuje práva ruských občanů. Nejrozšířenější sociální síť světa totiž v rámci boje s dezinformacemi blokuje stránky ruských médií RIA Novosti, Zvezda, gazeta.ru i lenta.ru, a odmítá je i přes nátlak Roskomnadzoru obnovit. To se ruské straně nelíbí a omezuje svým občanům k Facebooku přístup.

Na růžích nemá v Rusku ustláno ani Twitter. Ten Kreml pro jistotu zablokoval u největších telekomunikačních poskytovatelů úplně, neboť chce zabránit toku informací z Ukrajiny. Na Twitteru se totiž objevují videa a obrázky přímo z válečné zóny, které ovšem v ruských televizích neuvidíte – státní média servírují svým občanům vlastní interpretaci konfliktu, především situaci z Donbasu. Připojení k Twitteru je v současné době možné pouze přes VPN.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku