TOPlist

Od WM k Blackberry: Sbohem platformo má, nejen dotyková (uživatelský článek)

Windows Mobile je systém, díky kterému před pěti roky vznikl tento server a systém, který mě samotného také doprovázel několik dlouhých let. Ještě v době, kdy kapesní počítače stály několik měsíčních výplat a já jsem znal Pocket PC jen z obrázků, jsem věděl, že to je „ono“. Systém mi vyhovoval svým strohým rozhraním a tím pádem dobrými podmínkami pro co nejvyšší počet zobrazovaných informací. Další výhodou byly široké možnosti ovládání: prstem, stylusem nebo tlačítky. Třešničkou na dortu ovládání byl případný jog dial, který se, bohužel jen občas, na některých zařízeních objevil.

Časy a potřeby se ale mění. Strohý vzhled s maximem informací ustoupil bohaté grafice a animacím, kde samotná zobrazovaná data už nejsou tak důležitá. Několik možností ovládání, které nabízely pohodlné užívání v různých situacích, se ořezaly na jedinou – ovládání prstem. Zkrátka z kapesního počítače se stává jednoduchý (ale schopný) chytrý telefon, jehož estetická funkce prezentace a vzhledu je daleko důležitější než dříve. Já mám samozřejmě také rád telefony, které vynikají vzhledem, ale nesmí to být na úkor svobody. A to je zlom, který mě přinutil opustit Windows Mobile, neboť přesně tam tento operační systém směřuje. Nesnažím se nastolovat obecnou pravdu. I pojem svoboda každý chápe jinak, z čehož je jasné, že mé hodnocení a posuzování situace je striktně subjektivní. Nicméně tak to vidím já. Chápejte tento úvod k trhem výborně přijímaným lesklým dotykovým telefonům jako pohled z druhé strany.

Současná mánie okolo dotekového ovládání mě nechává chladným. Snad proto, že dotekový displej mám na telefonu už řadu let a nechápu jej jako nový módní směr dostačujícího a jediného ovládání telefonu, ale jako hlavní (ale ne výhradní) možnost, která je bohatě doplněna možnostmi ostatními. Z tohoto důvodu jsem se při rozhodování, jestli zůstat u čistě dotekového telefonu, přiklonil k variantě „než toto, radši jen tlačítka bez dotekového displeje“. Sám ještě nevím, jestli mi tato varianta bude vyhovovat. Zřejmě bude muset, protože jiná cesta už v dnešní nabídce chytrých telefonů není.

Takže Blackberry?
Ano, Blackberry. Pokud dnes chcete chytrý telefon s hardwarovými tlačítky, která zastupují i jiné funkce než jen QWERTY klávesnici, a zároveň má veškerou dnes obvyklou hardwarovou paletu funkcí, může být i Blackberry dobrým kandidátem. Aby čtenář věděl, co vlastně chci, zde je seznam požadavků:
– hardwarový směrový ovladač a další hardwarová tlačítka (nepočítám QWERTY klávesnici)
– 3,5 mm jack na sluchátka
– fotoaparát s minimálně 2MPx a automatickým zaostřováním
– blesk (dioda) pro fotoaparát
– Wi-Fi 802.11b/g
– velké rozlišení displeje
– přítomná a dobře viditelná stavová dioda

-

Vím, seznam mých požadavků není přehnaný a v 21. století se může člověku neznalému současné nabídky jevit možná trochu absurdně, ale světe div se, není legrace přístroj zahrnující všechny body nalézt. Zvlášť tedy v době, kdy je jeden z nejdůležitějších rozhodovacích faktorů potenciálních zákazníků grafická propracovanost prostředí komunikátoru. Ale zpět k tématu. Samozřejmé věci jako celkový design, slot na karty, operační systém, GPS a další neuvádím. Možná někoho napadne námitka, proč jsem si nevybral telefon s Windows Mobile Standard, přece jen je to systém bližší mému „rodnému“ WM Professional. A já odpovídám – ano, hledal jsem a věrně čekal. Bohužel do dnešní doby se žádný smartphone s WM a mými sedmi požadavky na trhu neobjevil (aspoň ne do doby, kdy jsem nad bezvýsledným čekáním zlomil hůl). Respektive každý z mých požadovaných parametrů už se na nějakém telefonu objevil, ale nikdy ne všechny dohromady.

- - -
Operační systém u BlackBerry vůbec nevypadá zle

Toto je chování, které dříve praktikovala, Nokia a mám pocit, že něco podobného se nyní začíná dít v oblasti Windows Mobile zařízení. Podobné chování si může dovolit jen firma, která má dostatečné zázemí a cítí loajalitu svých zákazníků, kteří jsou schopni nedostatky vždy nějakým způsobem omluvit. Nechci z RIM dělat jedinou slušnou firmu v tom zlém obchodním světě; je jasné, že ve chvíli, kdy obsadí dostačující část trhu, začne se chovat stejně, nicméně zatím jsou „ostružinové“ telefony naštěstí spíše okrajovější, a díky svému zaměření na „stálejší“ firemní klientelu nemusí své přístroje tolik přizpůsobovat módním trendům. Ano, jako reakce na současný trend dotykových telefonů vznikla řada Storm. Na rozdíl od „touch“ konkurence ovšem nezůstává jen a výhradně u ní, ale paralelně zachovává i klasickou cestu plně vybavených komunikátorů bez dotykových displejů. Takže, Blackberry, vítám tě doma.

Cihla. Tahat, či netahat?
Se zařízeními o velikosti a hmotnosti cihly jsem brázdil ulice několik let. Vždy bez komplikací. Upřednostňuji totiž pracovní pohodlí před pohodlím transportním. Velké displeje a rozlehlé klávesnice špičkových komunikátorů nabízejí luxus, který v mém případě nic nevyváží. Ani pohodlně „splasklá“ kapsa. Proč jsem tedy v současné době spokojen s maličkým Blackberry?

- - -

Když se v mysli vracím zpět, i ten nejlepší komunikátor byl jen přestupní stanicí s čekáním na „něco teď už opravdu ultimativního“. Spousta vyzkoušených relativně (i opravdu) velkých komunikátorů, ale každému z nich chybí minimálně jedna vlastnost či funkce, kterou vyžaduji. A tak jsem si položil zásadní otázku – není lepší pořídit si malý komunikát, se kterým se budu muset téměř ve všem maličko omezit, ale zato budu mít přístupný celý rozsah požadovaných „technicko-bezdrátových“ služeb a jako bonus velikost, která systematicky nedemoluje kapsy mých kalhot? Odpověď zní: Ano, je. Děkuji, toť další bod pro Blackberry.

Odesílá lesklé 3D tlačítko příkazy lépe než tlačítko ploché jednobarevné?
(citlivější čtenáře upozorňuji na silnější nápor subjektivity následujícího odstavce)
Nikoli. Odesílá jej úplně stejně. Ano, je pravda, že systém Windows Mobile potřebuje omladit, ovšem jen do určité míry. Uvedu trochu extrémní příklad plýtvání místem oblíbenou graficky bohatou aplikací – počasí v TouchFLO 3D.

- - -
TouchFLO dokáže občas celkem dost plýtvat místem na displeji, BlackBerry je úspornější

Jak dlouho jsem byl nadšený z opravdu krásně podaného počasí v telefonu HTC Touch HD? Asi týden. Pak opadlo nadšení z efektní grafiky a zůstalo pochopení. Graficky bohatá obrazovka pohladí oko, ale zdaleka nenabídne informační hodnotu například vzhledově spartánštějšího, avšak funkčně vynikajícího programu Meteoservis. Celá velká obrazovka o vysokém rozlišení ukazuje pouhé tři údaje na každý z pěti dní. O užitečnosti předpovědi na čtvrtý a pátý den, vzhledem k její pravděpodobnosti, ani nemluvím. A ještě hlouběji – nemyslím, že aplikace používá předpověď lokálního zdroje, který je šitý na míru zdejším klimatickým podmínkám. Ne snad kvůli lajdáckosti HTC, to ne. Ale jednoduše proto, že nelze pro každý stát na světě uchovávat a spravovat lokální zdroje předpovědi. Počasí v TouchFLO 3D je zkrátka jeden z těch horších příkladů graficky výborně zpracované, ale prakticky málo užitečné aplikace.

A tím se blížím k dalšímu důvodu přechodu na Blackberry – telefon je kapesní, velikostí omezené zařízení a je proto třeba přemýšlet nad využitím každého pixelu. Zde je trochu rozdíl. Zatímco takový HTC Touch HD je schopen na svém rozlehlém displeji zobrazit v otevřeném menu zhruba deset položek, malý displej Blackberry 8900 umí překvapivě to samé. To vše díky maličkému, na místo nenáročnému, trackballu. Stačí malý ovládací prvek, a už nepotřebuji 4× větší displej k zobrazení toho samého množství informací. Velký displej má samozřejmě výhody, které se nahradit nedají, například sledování videí ve vlaku. Ale tak si mě vychoval sám trh s WM telefony; díky mrzkému výkonu HTC Touch HD a nutnosti většinu videí konvertovat, jsem se jednoduše sledovat seriály na telefonu odnaučil. Jsou tu i další výhody velkého displeje, prohlížení webu nebo čtení knížek, ale to jsou záležitosti, ve kterých jsem slevil z pohodlí, jak už jsem psal výše, přineslo mi to další výhody. Tak, teď už chybí jen zhodnocení ostružinového prostředí.

- -

Grafické rozhraní Blackberry je vytvořeno mozkem. Pozná se to snadno. Nastavení, která už z podstaty provádíte se zaběhnutým telefonem nejčastěji jednou za měsíc, jsou zbavena grafiky úplně. Má to svůj důvod, a tím jsou výhradně praktické požadavky. Proč by měla v těchto zákoutích telefonu zabírat drahocenné místo zbytečná grafika? Chci něco rychle a pohodlně nastavit a zavřít. Víc mě tu nezajímá. Ovšem část rozhraní telefonu, které využívám denně, už je jiná káva. Menu a další nabídky jsou zakulacené, s jemnou průhledností, stínováním, ale jednoduché. Střídmá elegance, žádná okázalá animovaná nabubřelost.

Image, image, image…
Posledním z důvodů přechodu na jinou platformu je někdy vysmívaná, někdy prioritní image. Ač se to nemusí zdát, mám rád dobrý a nápaditý design. Proto často kritizuji vzhled současných dotykových komunikátorů. V recenzích a článcích se sice často píše o stylovém vzhledu, který zaujme, nicméně pravda je ta, že to nelze už z principu. Ony se dnes totiž jiné, než „stylové“ komunikátory ani nevyrábí, takže lze jen těžko zaujmout a těžko být „jiný a zajímavý“. Komunikátory jiného vzhledu spočítáte na prstech jedné ruky. V tomto pohled na věc je Blackberry „jiný“. Nesnaží se zaonačit nedostatek nápadu za jednoduchý a čistý design. Naopak si hraje s tvary a jednotlivými prvky, ale zároveň není okázalý a stále je trochu konzervativní. A toto dnes umí jen málo dotykových komunikátorů.

Závěr
Komunikátory RIM nejsou jedinou a správnou cestou, jak dosáhnout komunikačního vyvrcholení. Jeho přístup k sortimentu nabízených telefonů je ale dlouhodobě nejpoctivější a zatím se nestalo, že by vypustil nějakou z vlastností jen proto, aby ji za rok dva opět s velkou slávou integroval. O tuto poctivost, jistotu a nabídku možností mi jde. Záleží ovšem na prioritách. Ke komunikátorům Blackberry je třeba si připočítat speciální tarif pro internet a email, se kterým je telefon provázaný, a který v dnešní době činí nejméně 300,- Kč. Pro normální telefony jsou datově neomezené tarify mnohdy výrazně levnější, takže je třeba si rozmyslet, jestli koupěchtivý zákazník tento druh telefonu vůbec využije.

A na závěr bych chtěl ještě jednou zdůraznit, že se jedná o velmi subjektivní článek, který popisuje má vlastní rozhodnutí, myšlenkové pochody a můj pohled na věc. Objektivně o tomto tématu psát nelze, berte to prosím v úvahu.

Autor článku Standa
Standa

Kapitoly článku