Domů » Články » Od WM k Blackberry: Sbohem platformo má, nejen dotyková (uživatelský článek)

Od WM k Blackberry: Sbohem platformo má, nejen dotyková (uživatelský článek)

Windows Mobile je systém, díky kterému před pěti roky vznikl tento server a systém, který mě samotného také doprovázel několik dlouhých let. Ještě v době, kdy kapesní počítače stály několik měsíčních výplat a já jsem znal Pocket PC jen z obrázků, jsem věděl, že to je „ono“. Systém mi vyhovoval svým strohým rozhraním a tím pádem dobrými podmínkami pro co nejvyšší počet zobrazovaných informací. Další výhodou byly široké možnosti ovládání: prstem, stylusem nebo tlačítky. Třešničkou na dortu ovládání byl případný jog dial, který se, bohužel jen občas, na některých zařízeních objevil.

Časy a potřeby se ale mění. Strohý vzhled s maximem informací ustoupil bohaté grafice a animacím, kde samotná zobrazovaná data už nejsou tak důležitá. Několik možností ovládání, které nabízely pohodlné užívání v různých situacích, se ořezaly na jedinou – ovládání prstem. Zkrátka z kapesního počítače se stává jednoduchý (ale schopný) chytrý telefon, jehož estetická funkce prezentace a vzhledu je daleko důležitější než dříve. Já mám samozřejmě také rád telefony, které vynikají vzhledem, ale nesmí to být na úkor svobody. A to je zlom, který mě přinutil opustit Windows Mobile, neboť přesně tam tento operační systém směřuje. Nesnažím se nastolovat obecnou pravdu. I pojem svoboda každý chápe jinak, z čehož je jasné, že mé hodnocení a posuzování situace je striktně subjektivní. Nicméně tak to vidím já. Chápejte tento úvod k trhem výborně přijímaným lesklým dotykovým telefonům jako pohled z druhé strany.

Současná mánie okolo dotekového ovládání mě nechává chladným. Snad proto, že dotekový displej mám na telefonu už řadu let a nechápu jej jako nový módní směr dostačujícího a jediného ovládání telefonu, ale jako hlavní (ale ne výhradní) možnost, která je bohatě doplněna možnostmi ostatními. Z tohoto důvodu jsem se při rozhodování, jestli zůstat u čistě dotekového telefonu, přiklonil k variantě „než toto, radši jen tlačítka bez dotekového displeje“. Sám ještě nevím, jestli mi tato varianta bude vyhovovat. Zřejmě bude muset, protože jiná cesta už v dnešní nabídce chytrých telefonů není.

Takže Blackberry?
Ano, Blackberry. Pokud dnes chcete chytrý telefon s hardwarovými tlačítky, která zastupují i jiné funkce než jen QWERTY klávesnici, a zároveň má veškerou dnes obvyklou hardwarovou paletu funkcí, může být i Blackberry dobrým kandidátem. Aby čtenář věděl, co vlastně chci, zde je seznam požadavků:
– hardwarový směrový ovladač a další hardwarová tlačítka (nepočítám QWERTY klávesnici)
– 3,5 mm jack na sluchátka
– fotoaparát s minimálně 2MPx a automatickým zaostřováním
– blesk (dioda) pro fotoaparát
– Wi-Fi 802.11b/g
– velké rozlišení displeje
– přítomná a dobře viditelná stavová dioda

-

Vím, seznam mých požadavků není přehnaný a v 21. století se může člověku neznalému současné nabídky jevit možná trochu absurdně, ale světe div se, není legrace přístroj zahrnující všechny body nalézt. Zvlášť tedy v době, kdy je jeden z nejdůležitějších rozhodovacích faktorů potenciálních zákazníků grafická propracovanost prostředí komunikátoru. Ale zpět k tématu. Samozřejmé věci jako celkový design, slot na karty, operační systém, GPS a další neuvádím. Možná někoho napadne námitka, proč jsem si nevybral telefon s Windows Mobile Standard, přece jen je to systém bližší mému „rodnému“ WM Professional. A já odpovídám – ano, hledal jsem a věrně čekal. Bohužel do dnešní doby se žádný smartphone s WM a mými sedmi požadavky na trhu neobjevil (aspoň ne do doby, kdy jsem nad bezvýsledným čekáním zlomil hůl). Respektive každý z mých požadovaných parametrů už se na nějakém telefonu objevil, ale nikdy ne všechny dohromady.

- - -
Operační systém u BlackBerry vůbec nevypadá zle

Toto je chování, které dříve praktikovala, Nokia a mám pocit, že něco podobného se nyní začíná dít v oblasti Windows Mobile zařízení. Podobné chování si může dovolit jen firma, která má dostatečné zázemí a cítí loajalitu svých zákazníků, kteří jsou schopni nedostatky vždy nějakým způsobem omluvit. Nechci z RIM dělat jedinou slušnou firmu v tom zlém obchodním světě; je jasné, že ve chvíli, kdy obsadí dostačující část trhu, začne se chovat stejně, nicméně zatím jsou „ostružinové“ telefony naštěstí spíše okrajovější, a díky svému zaměření na „stálejší“ firemní klientelu nemusí své přístroje tolik přizpůsobovat módním trendům. Ano, jako reakce na současný trend dotykových telefonů vznikla řada Storm. Na rozdíl od „touch“ konkurence ovšem nezůstává jen a výhradně u ní, ale paralelně zachovává i klasickou cestu plně vybavených komunikátorů bez dotykových displejů. Takže, Blackberry, vítám tě doma.

Cihla. Tahat, či netahat?
Se zařízeními o velikosti a hmotnosti cihly jsem brázdil ulice několik let. Vždy bez komplikací. Upřednostňuji totiž pracovní pohodlí před pohodlím transportním. Velké displeje a rozlehlé klávesnice špičkových komunikátorů nabízejí luxus, který v mém případě nic nevyváží. Ani pohodlně „splasklá“ kapsa. Proč jsem tedy v současné době spokojen s maličkým Blackberry?

- - -

Když se v mysli vracím zpět, i ten nejlepší komunikátor byl jen přestupní stanicí s čekáním na „něco teď už opravdu ultimativního“. Spousta vyzkoušených relativně (i opravdu) velkých komunikátorů, ale každému z nich chybí minimálně jedna vlastnost či funkce, kterou vyžaduji. A tak jsem si položil zásadní otázku – není lepší pořídit si malý komunikát, se kterým se budu muset téměř ve všem maličko omezit, ale zato budu mít přístupný celý rozsah požadovaných „technicko-bezdrátových“ služeb a jako bonus velikost, která systematicky nedemoluje kapsy mých kalhot? Odpověď zní: Ano, je. Děkuji, toť další bod pro Blackberry.

Odesílá lesklé 3D tlačítko příkazy lépe než tlačítko ploché jednobarevné?
(citlivější čtenáře upozorňuji na silnější nápor subjektivity následujícího odstavce)
Nikoli. Odesílá jej úplně stejně. Ano, je pravda, že systém Windows Mobile potřebuje omladit, ovšem jen do určité míry. Uvedu trochu extrémní příklad plýtvání místem oblíbenou graficky bohatou aplikací – počasí v TouchFLO 3D.

- - -
TouchFLO dokáže občas celkem dost plýtvat místem na displeji, BlackBerry je úspornější

Jak dlouho jsem byl nadšený z opravdu krásně podaného počasí v telefonu HTC Touch HD? Asi týden. Pak opadlo nadšení z efektní grafiky a zůstalo pochopení. Graficky bohatá obrazovka pohladí oko, ale zdaleka nenabídne informační hodnotu například vzhledově spartánštějšího, avšak funkčně vynikajícího programu Meteoservis. Celá velká obrazovka o vysokém rozlišení ukazuje pouhé tři údaje na každý z pěti dní. O užitečnosti předpovědi na čtvrtý a pátý den, vzhledem k její pravděpodobnosti, ani nemluvím. A ještě hlouběji – nemyslím, že aplikace používá předpověď lokálního zdroje, který je šitý na míru zdejším klimatickým podmínkám. Ne snad kvůli lajdáckosti HTC, to ne. Ale jednoduše proto, že nelze pro každý stát na světě uchovávat a spravovat lokální zdroje předpovědi. Počasí v TouchFLO 3D je zkrátka jeden z těch horších příkladů graficky výborně zpracované, ale prakticky málo užitečné aplikace.

A tím se blížím k dalšímu důvodu přechodu na Blackberry – telefon je kapesní, velikostí omezené zařízení a je proto třeba přemýšlet nad využitím každého pixelu. Zde je trochu rozdíl. Zatímco takový HTC Touch HD je schopen na svém rozlehlém displeji zobrazit v otevřeném menu zhruba deset položek, malý displej Blackberry 8900 umí překvapivě to samé. To vše díky maličkému, na místo nenáročnému, trackballu. Stačí malý ovládací prvek, a už nepotřebuji 4× větší displej k zobrazení toho samého množství informací. Velký displej má samozřejmě výhody, které se nahradit nedají, například sledování videí ve vlaku. Ale tak si mě vychoval sám trh s WM telefony; díky mrzkému výkonu HTC Touch HD a nutnosti většinu videí konvertovat, jsem se jednoduše sledovat seriály na telefonu odnaučil. Jsou tu i další výhody velkého displeje, prohlížení webu nebo čtení knížek, ale to jsou záležitosti, ve kterých jsem slevil z pohodlí, jak už jsem psal výše, přineslo mi to další výhody. Tak, teď už chybí jen zhodnocení ostružinového prostředí.

- -

Grafické rozhraní Blackberry je vytvořeno mozkem. Pozná se to snadno. Nastavení, která už z podstaty provádíte se zaběhnutým telefonem nejčastěji jednou za měsíc, jsou zbavena grafiky úplně. Má to svůj důvod, a tím jsou výhradně praktické požadavky. Proč by měla v těchto zákoutích telefonu zabírat drahocenné místo zbytečná grafika? Chci něco rychle a pohodlně nastavit a zavřít. Víc mě tu nezajímá. Ovšem část rozhraní telefonu, které využívám denně, už je jiná káva. Menu a další nabídky jsou zakulacené, s jemnou průhledností, stínováním, ale jednoduché. Střídmá elegance, žádná okázalá animovaná nabubřelost.

Image, image, image…
Posledním z důvodů přechodu na jinou platformu je někdy vysmívaná, někdy prioritní image. Ač se to nemusí zdát, mám rád dobrý a nápaditý design. Proto často kritizuji vzhled současných dotykových komunikátorů. V recenzích a článcích se sice často píše o stylovém vzhledu, který zaujme, nicméně pravda je ta, že to nelze už z principu. Ony se dnes totiž jiné, než „stylové“ komunikátory ani nevyrábí, takže lze jen těžko zaujmout a těžko být „jiný a zajímavý“. Komunikátory jiného vzhledu spočítáte na prstech jedné ruky. V tomto pohled na věc je Blackberry „jiný“. Nesnaží se zaonačit nedostatek nápadu za jednoduchý a čistý design. Naopak si hraje s tvary a jednotlivými prvky, ale zároveň není okázalý a stále je trochu konzervativní. A toto dnes umí jen málo dotykových komunikátorů.

Závěr
Komunikátory RIM nejsou jedinou a správnou cestou, jak dosáhnout komunikačního vyvrcholení. Jeho přístup k sortimentu nabízených telefonů je ale dlouhodobě nejpoctivější a zatím se nestalo, že by vypustil nějakou z vlastností jen proto, aby ji za rok dva opět s velkou slávou integroval. O tuto poctivost, jistotu a nabídku možností mi jde. Záleží ovšem na prioritách. Ke komunikátorům Blackberry je třeba si připočítat speciální tarif pro internet a email, se kterým je telefon provázaný, a který v dnešní době činí nejméně 300,- Kč. Pro normální telefony jsou datově neomezené tarify mnohdy výrazně levnější, takže je třeba si rozmyslet, jestli koupěchtivý zákazník tento druh telefonu vůbec využije.

A na závěr bych chtěl ještě jednou zdůraznit, že se jedná o velmi subjektivní článek, který popisuje má vlastní rozhodnutí, myšlenkové pochody a můj pohled na věc. Objektivně o tomto tématu psát nelze, berte to prosím v úvahu.

Standa

41 komentářů

 1. Pohodový článek pro dnešní sluneční dopoledne. Díky za něj, Stando

 2. Nezlob se na mně, ale ten drobný display a 2MP foťák je na mně až moc velkej kompromis.

 3. zalezi ake mas priority.. pokial pozeranie stranok a multimedia samozrejme velky displej nenahradis. Pokial ti ide o prakticku stranku vidis ze nahraditelny je (samozrejme pokial je vyuzity tak ako pri touch flo napr.). Vo vela veciach suhlasim so standom. Zaujimavy clanok

 4. Rozhodně bych toto řešení s klávesnicí pod displayem uvítal…ostatně jsem ho měl, SE P1i, lepší klávesnici jsem nezkusil.
  Ale vzdát se dotykového displaye nedokážu. Otázka je jak dlouho ještě vydržím současné znásilňování WM…jenže kam pak?
  Ale třeba jednou BB udělá něco jako Stormbolt…

 5. Pekny clanek. Rad sem si snim zkratil nudne vyucovani. V dost vecech stebou souhlasim. Ovladani jenom prsty se mi taky nelibi(nevim jestli se chce WM nejak rovnat Iphonu tym ale podle me se Iphone nerovna WM) a ze se ustupuje od smerovych sipek me taky stve. _le zase bez fotaku, blesku a 3,5 m jacku se myslim da obejit ale to uz je kazdeho vec, ale s WM bych se asi nerozloucil protoze si myslim ze je fajny a to co chcu zvlada perfektne a zvlada i to co sem nechtel ale presto to vyuzivam. Jinak fakt pekny clanek

 6. Fajn článek. Škoda že se odporoučel můj QTEK8500, který byl naprosto skvělý, jak velikostí tak vybavením. Takový druhý už bohužel neseženu . Uvidím co nová Xperie.

 7. Uff, díky za ten článek, už jsem se bál, že jsem jediný, který utekl od dotykového ovládání. Před rokem jsem se nechal zlákat krásnými animacemi Touch Flow 3D a představou tlapkání svými palcemi po parádním obřím displayi HTC Touch HD. Po půl roce sebezapírání jsem rezignoval. Soustavně jsem vypínal touch flow a marně zkoušel všemožné pluginy, které by mi na homescreenu poskytly všechny mnou požadované informace a nemusel stále listovat v touch flow. Prostě dotykové ovládání a WM pro mě zdá se nejsou. Nakonec jsem Touch HD prodal a pořídil si E51. Dva roky starý smartphone, o víc jak polovinu levnější než předchozí HTC. S E51 jsem naprosto spokojený. Vše přehledné, uživatel si může vše upravit k obrazu svému, spousta klávesových zkratek, na nic se nečeká, žádná animace mi už nezdržuje.
  Bohužel je to už přeci jen stařičký aparát a brzy se budu muset poohlédnout po něčem novějším. Nokia ve své Eseries moc velký pokrok neudělal, spíš mi přijde, že její hlavní zájem směřuje k Nseries. Budoucnost Symbianu je také nejistá, páč si Nokia začíná pohrávat s Maemo a dotykovým ovládáním. Poslední dobou můj pohled rovněž směřuje směrem k BB. Nicméně OS Rim je pro mě stále trošku záhadou. Je na ně dost freeware applikací? Všude se píše, že je zaměřen pro firemní sféru. Znamená to, že je pro běžného uživatele jeho využití omezené? Zpoplatněná služba u operátora se týká jen zprovoznění emailu? BB není zrovna výrobcem, který by hýbal světem a články o něm nacházím jen vyjímečně.
  Děkuju

 8. presne tak.. ja tiez ostavam u WM 6.1. Skusal som WM 6.5 ale moc ma neoslovili. A v buducnosti asi android. Ak to pojde takto dalej. A z touch systemov sa mi paci jedine palmacky webOS. Ale ten ma zatial este dost much na moj vkus.

 9. To jako mysli autor vazne, ze ten screenshot wmscreenMenu.jpg s dialogem od HTC je typicka ukazka vyplytvaneho mista?
  Neni. Vzdyt je to urceno na ovladani PRSTEM, proboha.

 10. „TouchFLO dokáže občas celkem dost plýtvat místem na displeji, BlackBerry je úspornější“
  Predpokladam, ze BlackBerry je NEDOTYKOVY, ne? Pak je jasne, ze je UI uspornejsi, kdyz na nej nemusite sahat prstem. Nechapu, proc si toto autor neuvedomil!

 11. Ale ved o tom je cely clanok. Standa neni uzivatel co chce mat prisposobeny system len na ovladanie prstom. Preto viackrat spomina ze je to cisto subjektivny nazor.

 12. Datově neomezené tarify jsou pro jiné telefony výrazně levnější než 300 měsíčně? Mě naopak ty 300 měsíčně pro BlackBerry zní jako skvělý deal, když v tom má uživatel nejen Blackberry služby (email push…) ale i neomezené data před prohlížeč a další aplikace. Jen škoda, že můj oblíbený Vodafone je jediný operátor, který toto nenabízí a musel bych přejít.
  Co mi ale u Blackberry vadí je to, že přestože je to telefon s fantastickou konstrukcí klávesnice, tak se na něm nedá psát pohodlně s českou diakritikou Třeba toto má Nokia (E61, E71) zvládnuta daleko lépe, kdy stačí klávesu přidržet déle nebo zkombinovat s „shift“ klávesou a píše se tak velice rychle.
  A proto když se nad tím zamyslím, tak Nokiácké telefony stejné konstrukce (třeba přicházející E72) jsou také skvělým řešením. Nokia Messaging funguje výborně i po delším testování, nabídka aplikací pro Symbian je možná i širší než pro Blackberry. A tak jediné v čem symbian zaostává, že je tak trochu „profláklý“ a není tak cool jako mít Blackberry.
  Jinak o budoucnost Symbianu nemám obavy. Sice by si zasloužil rychlejší vývoj, ale je toho zde skutečně tolik zásadního, co je potřeba na Symbianu změnit?

 13. Jsem rád, že nejsem sám, komu dnešní WM stroje nevyhovují… Už jsem pomalu propadal depce

 14. Pěkný článek. Článek který nezaujatě porovnává WM a BB OS.
  Před půlrokem jsem taky používal Bold a Storm. Měl jsem jednu SIM navíc (od T-Mobile) a tak jsem si řekl, že to vyzkouším. Stačilo zavolat na podporu T-Mobile a za hodinu už jsem fungoval… Měl jsem účet u Profiemailu.cz a tak jsem si aktivoval BES. Úžasná věc… Prvotní synchronizace za pár minut a hlavní předností bylo, že stačilo zadat email adresu a PIN heslo…
  U BB bych hlavně chtěl vyzdvyhnout, tu nádhernou jednoduchost používání. A taky naprostou spolehlivost. Jak celé služby tak přístroje a celého OS. Bold je úžasně svižné zařízení a velice dobře se na něm píše dvouma rukama. Zadávání diakritiky je taky jednoduché (alespoň u mně).
  Na druhou stranu možnosti nastavení samotného přístroje jdou až do krajností. Každý profil se dá konfigurovat do podrobna včetně chování přístroje po zasunutí do pouzdra… To žádné zařízení neumí a ani programy třetích stran pro WM nejdou tak dopodrobna a do detailů.
  Ale abych nepěl jen samou chválu. U BB mi vadí pár věcí.
  1. Neexistuje off-line Navigace, vše probíhá on-line stahováním map.
  2. Zatím dost mizerný základní web prohlížeč. Sice jsem četl, že nové modely Bold 9700 a Storm 2 jsou na tom líp, ale i tak je stále lepší eventualitou java aplikace Opera mini.
  3. BB zde v česku nemá žádné zastoupení, vše spočívá na bedrech Operátorů. A ti se navíc moc nepřetrhnou…
  Nejhorší je v tomhle náš Vodafone. Pro normální zákazníky nenabízí žádný BB tarif. Nenabízího ani pro firemní zákazníky…
  Nabízí ho pouze velkým zákazníkům kde měsíční útrata je víc jak 70 tisíc !!!
  Kdo chce BB musí buď k T-Mobile a nebo O2…

 15. Deaktivovaný účet (01.2013)

  Tak pod tohle se mohu s klidem podepsat. Až bude na BB více aplikací a rozhodnu se přejít od Vodafonu jinam, bude BB nejspíš jedinou rozumnou volbou pro mě.

 16. Stavros Niarchos

  Za článek samozřejmě pochvala – máš u mě malé, bezvýznamné plus A ještě se drze zeptám, jak je to u BB s „today“ – dá se tam zobrazit něco jako Pocket Breeze, abych viděl události a úkoly alespoň na dnešní den a pak aby šlo snadno zapína a vypínat WiFi a BT a byl snadný přístup k mailům a SMS? Jde to nějak konfugorovat nebo je to jako u symbianu? Omlouvám se, ale to co vidím na screenshotech vypadá jako z pr…. (blijící smajlík).

 17. pk: to neni subjektivni, to je primo zavadejici. Autor clanku si proste rypnul do (dotykoveho) TouchFlo3D, ktere podle nej PLYTVA MISTEM a jako porovnani nabizi (nedotykove) BB, kde je vice informaci na mensim miste.
  To je proste ABSURDN. Asi neco takoveho, kdyby nekdo napsal, ze nakladni auto je proste moc velke, a nevleze se do garaze, kde byva zaparkovana Skoda Fabia.

 18. „Zatímco takový HTC Touch HD je schopen na svém rozlehlém displeji zobrazit v otevřeném menu zhruba deset položek, malý displej Blackberry 8900 umí překvapivě to samé.“
  Jiste. Protoze HTC Touch HD je DOTYKOVY, narozdil od BB. Autor by mel pochopit naprosto elementarni fakt, ze lidsky prst je relativne velky, takze i naprosto logicky uzivatelske rozhrani musi byt tomu uzpusobeno. Ale to naprosto LOGICKE. Misto toho to vyzniva, jakoby snad HTC plytvalo mistem a neumelo udelat usporne UI.
  Samozrejme, ze umi. Proboha! Porovnavejte POROVNATELNE, a ne jablko s bochnikem chleba.

 19. Koukám, že nejsem jediný, kdo se v tom BB a OSRim nevyzná a neví, co od toho očekávat. Neuvažoval by autor o dalším článku, kde nějak detailněji přiblížil, jak to BB vůbec funguje, jak je to s jeho customizací OSRim, případně dostupností aplikací? Prostě jen něco, kde by bylo popsáno, jak ten systém vůbec funguje.

 20. ví někdo, jestli se bude vůbec k nám dovážet RiM BB Storm 2 ? milí hoši, neznám propracovanější design……….

 21. chlapci co sa tu zastavate touch flo a kritizujete clanok: kazdy ma pravo na svoj nazor a ako vidite sami standa s tymto nazorom neni sam. Tak nevidim dovod preco by tu nemohol byt clanok aj s nazorom opacnej strany. Za to ze sa to vam nepaci neznamena ze je to zly nazor. Standa to podal uplne normalne a nikomu nic nenuti. Len vysvetlil dovody preco presiel na BB.

 22. musim se trochu pripojit s nazorem na plytvani mistem.
  nemyslim si, ze hd plytva mistem. samozrejme, ze kdyby bylo potreba tak misto 10 polozek jich tam da 20. ale proc by to delalo ? ovladani prstem potrebuje nejake misto, proto ho tam ma.
  kdyz mate velkej pozemek, taky si tam nepostavite mini barak, jaky by jste si postavite na malem pozemku.
  proste hd ma hodne velky displej, primarne chce umoznit ovladani prstem. tak podle toho to misto vyuzije.

 23. Ja by som to skor povedal inac.. ked mate velky pozemok a mate pole kde ides sadit zeleninu. Touch HD nasadi kazdych 20 cm jednu sadenicu aby sa lahsie vyberala a lepsie to vyzeralo. A trebarz BB ich nasadi kazdych 10 cm. Cize bude tam toho viac a bude to efektivnejsie aj ked mozno nie take pekne. Je to len o tom co komu vyhovuje.. niekomu vyhovuju malovanky (netvrdim ze nepouzitelne) ako ma touch flo/sense a niekomu ide skor o pouzitelnost ako o dizajn. Tym neznizujem kvalitu a prinos HTC zo svojim UI. Len su ludia ktory si ho vypnu alebo idu ku konkurencii. Lebo im nevyhovuje.

 24. Prvni cast clanku mi mluvi z duse. Kdyz jsem dostal Touch HD, prvni co jsem po nekolika hodinach udelal bylo, ze jsem vypnul Touch Flo. Velky displej ktery nedokazal zobrazit na home screenu seznam nejblizsich nadchazejicich udalosti? A pritom nulova moznost nastaveni! Vyzkousel jsem nekolik ruznych nadstaveb pro UI ale nakonec jsem zustal u klasickeho windowsiho.
  S ovladanim pouze prstem a absence jakychkoliv HW tlacitek (co by to vyrobce stalo, pridat tlacitko pro diktafon, spusteni fotoaparatu, jakykoliv smerovy ovladac?) jsem se smiril, ale poze z donuceni.
  Velky displej bych dnes uz nemenil, ale za HW tlacitka bych klidne i nejakou tu korunu priplatil.

 25. element332: Mě ten Standův článek přišel velmi zajímavý, přece jenom je to myslím dobře napsaný a obhájený pohled z druhé strany a v textu je několikrát uváděno, že jde pouze o autorův osobní názor. A pokud každého čtenáře donutil alespoň trochu zamyslet se nad tím, co je na tom pravdy, byl účel splněn. A když to shrnu, Standa používal WM dříve/déle než já a mám proto pocit, že jeho názor, byť v tomto případě pro mnohé trochu dráždivý, přínos má.

 26. Zdrvím, taky jsem přešel z WM na BB. Rozdíl u mě jest ten, že jsem na rozdíl od autora „byl přejit“ z důvodu firemního směřování. Proto si myslím, že můj názor není ovlivněn vlastním rozhodováním = chtěním, tedy vidím oba systémy jako člověk, co je dostal do užívání, nikoli jako někdo, kdo si vybral jeden, protože je mu více sympatický.
  Kromě toho mám doma E90 i Iphone, takže srovnávat mám s čím.
  Naprosto souhlasím s kolegou Milennium a k jeho názoru přidávám pouze do plusů integraci doinstalováneho SW, například ICQ, FB, MSN, které se po nainstalování do systému plně integrují, takže nastavení, jako zvuky atd. se dají spravovat z místa, kde se nastavuje zvonění telefonu apod. Zároveň zprávy z těchto klientů je možné vyzvednou i v systémové složce zpráv. Je tedy vše přehledné a na jednom místě.
  Do mínusu bych přidal today obrazovku, tkerou má BB naprosto tristní, ačkoli se dá řešit pomocí doinstalovaného SW rozhodně to není ono. Tady WM vyhrává na celé čáře a přitom je jedno, jeslti jde o today optimalizovanou pro prsty nebo stylus. A nemluvím pouze o grafickém rozhraní, ale v prvé řade o funkčnosti.
  BB ale poráží ostatní systémy právě svým konceptem datových přenosů, což je důvod, proč člověk je ochoten akceptavat třeba i hrůzostrašný foťák.
  Je podle mě ale krátkozraké porovnávat BB, WM, Symbian a další, protože každý si svého favorita najde podle svých specifickýcho potřeb. Spíš mám radost z toho, že Nokia a nový systém Maemo snad končeně přinese mobil-komunikátor-cokoli bez kompromisů. I když nebyla by to Nokia, aby první z představených záspupců nepotopila aspoň jednou věcí, v tomto případě klávesnicí. A tak nezbývá zase jen doufat a čekat, že další v řadě už bude ten správný a pravý. Taková E90 + Maemo…..

 27. Plýtvání místem je nutné proto, aby šel telefon ovládat prstem. A to je právě to, co se autorovi (i mě) v novém trendu nelíbí. Dotykový displej je skvělá věc, ale proč proboha kvůli prstům degradovat celé GUI?
  Jak jsem psal dříve, už i Homo Habilis věděl, že nástroje jsou dobrá věc. Stylus je fantastický nástroj, který je přesný a není kvůli němu třeba dělat ikonky přes celý displej, které pak ubírají místo relevantním informacím. Navíc si člověk neupatlá displej.
  Ovládání prsty se skvěle hodí pro jednoduché přístroje, kde uživatel používá pár základních věcí, jako jsou iPhone nebo některé levné Samsungy. Je to cool a u jednoduchých akcí pohodlné. Ale u komplexního systému pro práci, kdy chce uživatel využít maximum možností s maximální ergonomií? To ani náhodou.
  Problém je v tom, že vývoj sleduje trendy a cool módu, která nyní hlásá „ziPhonovatíme co se dá“ a moderní dotykové GUI optimalizované pro stylus nikdo nenabízí a do budoucna se s ním nepočítá Nebo to tom alespoň nevím.
  Proto souhlasím s autorem článku, že raději zvolím pěkně promyšlený systém s nedotykovým ovládáním u Blackberry (ale třeba i Symbianu) než prstopatlací coolness systémy, které na první pohled okouzlí, ale při náročnějším používání jen překáží a obtěžují.

 28. Uvazoval autor aj o Androide? Podla mna HTC Hero splna viac menej vsetky jeho poziadavky (jedine co mu chyba je dioda). Len sa pytam …

 29. Ten článok je dobrý, trochu subjektívny, ale tým sa nakoniec autor netají. Čo má akurát zaujíma, či je autor osobou vystupujúcou tu vo fóre pod nickom Standa. Po carnerovi, (ktorý mimimochodom písal tiež kvalitne a niekedy som sa podľa jeho článkou aj orientoval), by bol Standa druhou osobou, ktorá by mi pri WM chýbala.

 30. Deaktivovaný účet (01.2013)

  Chtěl bych ještě jednou moc poděkovat autorovi, že se nebál a napsal článek, který jde tak trochu proti většinovému proudu. Docela se divím, kam až ta „touchmánie“ zašla, některá, většinou americká média píšou samé články o tom, že cokoliv nemá velká ikony a nedá se vždy ovládat prstem, je šunt a že WM 6.1 je systém z doby kamenné atp. (trošku zveličuju). Docela mě to u Američanů překvapuje, vzhledem k jejich universalismu a snahu pro toleranci, rovný přístup atp. Na druhou stranu mě těší, že už sem našel pár majitelů iPhonu a Touch HD, kteří byli z mého Kaisera a jeho tlačítek nadšeni
  Už delší dobu zvažuju založení z dnešního pohledu možná recesistické skupiny „Milovníků stylusů a D-Padů“, takže pokud někdo chce, nechť se ozve a můžem něco spáchat.

 31. Áno, oči pre plač. Ľudia sa posuvajú. len ktmu musím povedať, že rok som používal nokiu E71 a dodnes si myslím, že to bol najlepší telefón, aký som mal. Ale, veľa vecí, ktoré WM vie, E71 nevedela. a dotykový displej na pda potrebujem.

 32. jak je to s navigaci?pouzivam garmina lze jej nejak dostat i sem?navigaci pouzivam hlavne turistickou,blackberry me velmi laka

 33. Teda Staniku takle opustit jedinou normalni platformu… Je to od tebe odporna zrada, asi jako kdyby se mistni server zacal zabejvat iPhonem . Nicmene v zasade s tebou souhlasim. Urcite ne kazdeho pritahuji wm pristroje ve tvaru predniho skla od Karosy a bez tlacitek to proste nejde. Na druhou stranu je vsak nesmysl kritizovat jakekoliv gui, ktere ac je vhodne nanejvejs do LG arena, tak my si ho muzeme vzdy vypnout. Co se tyce tvych pozadavku, tak mozna bych radeji slevil a zustal u woken. S BB se zacnes asi brzo dost nudit, protoze fandovska komunita prakticky neexistuje a to logicky proto, ze BB si lidi z drtivy vetsiny nekupujou, ale fasujou je v praci. Svoje oblibeny programky si tam jen malokdy pretahnes a o dotyku a displeji se nema cenu bavit. Na druhou stranu naprosto souhlasim se vsim pozitivnim co bylo na adresu BB receno – super je hlavne ta integrace aplikaci a pohodlny ovladani jednou rukou. Zkratka furt lepsi nez abys nam tu vysvetloval jak bylo logicky prejit k iPhonu. Ovsem premyslel si o tom udelat maly ustupek ze svych pozadavku a poridit si prikladne Samsung B7330, i-mate 9502, i-mate 8502, Palm treo pro, Toshiba g910. Co se 3,5mm jacku tyce, tak je to paradni zalezitost, ale ma to vyznam jen u zarizeni se slusnym zvukovym vystupem. Ja osobne bych si idealni wm zarizeni predstavoval takle: Tvar i-mate 8502, nebo benq P51, VGA displej kolem 3″, gps, 800mhz procak, qwerty + ctyrsmernej ovladac + softkeys, 3,5mm jack, wifi a dvb-t. To ze dnes na trhu nic normalniho neni je vina spise vyrobcu a jejich snahy rozsirit wm i mezi ostatni lidi nez technoidy. Zaclo to HTC touch, ktere se zaclo nazyvat dotykovym mobilem a od ty doby to jde z kopce. Vyrobci si casto neuvedomuji, ze wm muze jen tezko zasahnout stejnou skupinu jako symbian ci iPhone. Jednoduchy symbian se dokaze tvarit jako obycejne prostredi hloupeho telefonu a bezpochyby minimalne 50% uzivatelu si v zivote nenainstalovalo jedinou symbianovou aplikaci a nemaji ani ahnung o tom co je otevreny operacni system (kdyby je totiz nahodou napadlo si neco nainstalovat, tak jim to hodi chybu certifikatu DDD). Je to jeden ze slabsich operacnich systemu, ale je nejrozsirenejsi a neco podobneho z wm nechceme mit. AMEN ,-)

 34. cot: Na SM se ale iPhonem zabýváme, a dále také Androidem a chystáme i webOS (až bude PalmPre na trhu).

 35. Pánové díky za takové množství pozitivních reakcí, čekal jsem zcela opačný průběh . Pokusím se odpovědět na pár dotazů tady v diskuzi.
  Pro Blackberry existuje, dle mého, dostatek aplikací. Jen jich není tolik freewarových jak jsme zvyklí z WM.
  Today obrazovka – ano existují programy, které ji „udělají“, ale zatím jsem je nezkoumal, takže nemůžu porovnat s WM Today. Předpokládám ale, že té se nevyrovná nic .
  Jakýsi „představovací“ článek o Blackberry bych rád napsal, ale (alespoň zatím) se necítím natolik znalý, abych se do něj pustil .
  Android a HTC Hero – zrovna Hero se mi hodně líbí, ale chtěl jsem vyzkoušet nedotykovou platformu z důvodů v článku zmíněných.
  A k té odporné zradě , já bych u WM rád zůstal, ale jak píšu ve článku, není výběr a ohledně mých požadavků už není ani budoucnost, proto hledám jinou platformu. O I-Mate 9502 jsem přemýšlel mnohokrát, ale na jednom exotickém pda jsem se vyškolil a už nikdy více.

 36. Jirko ja to tady samozrejme vidim na tech bocnich listach a i v bleskovkach vidim upoutavky na hry pro iPhone. Ja si osobne myslim, ze tu jabko nema co delat, protoze je to takovej trosku paskvil, jaxe rika ani ho.no ani fík. Spis takovy trosku PSP. Proto sem te chtel trosku poskadlit smajlikem . Server ctu uz dlouho, ale az Standuv clanek mne prinutil se zaregistrovat. Taky mne totiz mrzi, ze wokna ztraceji ovladaci prvky. Verim, ze bejt treba mladsi, nebo zacit s woknama az ted, tak si na placky zvyknu, ale jelikoz v tom nejedu prvni rok, tak se s absenci ovladacich prvku proste nesmirim
  Co se i-mate tyce, tak mame doma jeden exemplar a to od usera milennium s malou slevou cca. pred dvema lety koupeny asi za 16tis a to i-mate 8150. Slabsi graficky vykon a horsi zvukovy vystup navic pres mini usb byl znat jiz tenkrat, ale velmi jemny VGA display, pameti 256/128 a procesor intel 520mhz jsou pouzitelnymi parametry jeste dnes a pritelkyne ho stale neda z ruky a ve spolecnosti tento exoticky pristroj i dnes budi velky zajem. Uz ho rozhodne neprodame a zustane jako rodinny klenot Nicmene se zda, ze i-mate to vzdal, protoze stranky uz delsi dobu nefunguji a novinka odolny 810-F byla stazena z trhu. Zbytky produkce jsou k mani na netu za smesne ceny bez zaruky i se zarukou, ale 9502 nikoliv. Drzi si stale cenu 750$ a je k mani vzdy se zarukou. Je to trosku mrzuty, pac i-mate dokazal jit vzdy trosku proti proudu a tato firma mi bude chybet, protoze dnes spoustu firem wokna opousti a zbytek vyrabi povetsinou placky. Nicmene mam ted objednanou taky temer dva roky starou Toshibu g910 za cenu okolo 4 tisic z expansysu. Doufam, ze tento sice jiz dnes trochu archaicky pristroj, ale s wvga displejem opet trochu rozjasni muj zivot. ,-)

 37. Jo a Jirko web os nechystej, protoze driv nez se dostane do CR, tak bude patrit pod Nokii a prevezmou ho symbianove weby

 38. Spravna volba by bola WM Standard – WM bez dotykovej obrazovky teda napriklad HTC Snap alebo Samsung Omnia Pro B7330.
  Telefony s WM Standard su pre porovnavanie s BB tou spravnou platformou. Skoda ze sa na ne v sucasnosti trocha zabuda ale tak skuseny autor by nemal.
  Po WM Standard je u slovenskych firiem taky zaujem ze HTC Snap sa vypredal asi za mesiac a neda sa zohnat. Vsetci cakaju na Samsung, ktory sa objavi aj v ponuke minimalne jedneho operatora.

 39. Kdyby jsi četl požadavky uvedené v článku, zjistil bys, že po hardwarové stránce je HTC Snap výrazně horší než Blackberry 8900: má menší rozlišení displeje, menší rozlišení foťáku, nemá autofokus, nemá diodu (blesk) a chybí mu 3.5mm jack. Omnia B7330 je na tom o něco málo lépe, ale na BB stále nedosahuje: menší rozlišení displeje, nemá 3.5mm jack, a chybí blesk (dioda).
  Zařízení to mohou být dobrá, ale jak jsem psal, mé požadavky dlouhodobě nesplňuje žádný telefon s WM Standard, jinak bych neměl důvod přecházet.

 40. No, ja som si teda presiel platfomami niekolkymi a kazda ma svoje minusy, ale:
  SYMBIAN S60v3:
  + prehladnost a niekedy celkom uspokojiva stabilita
  – mala sloboda
  – nemoznost upravovat niektore veci (today, startup,…) .. .ak ano, tak iba aplikaciami tretich stran a tie nie vzdy behaju bez problemov
  – nokia z neho urobila operacny system lacnych telefonov
  WM 6.1 / 6.5
  + obrovska sloboda v dohravani novych aplikacii
  + ovladanie prstom
  – ovladanie prstom
  – nestabilita systemu a nevyladenost (teraz hovorim hlavne o HTC TouchPro, ktory je od vyroby menej vyladeny ako niektore uplne nove Nokie a robi chyby, kde sa da)
  – vodnu ROM som este nenasiel … a menim ich pravidelne raz za mesiac – lebo stale haldam (v kazdej je nejaka chyba, bohuzial niekedy menej ako v originalnej romke)
  iPhone
  + marketing poblaznil minilony ludi
  + stabilita systemu
  + po odblokovani dostava system nove (standardne) vlastnosti
  – apple konektory
  – nutnost odblokovat
  – vela nezmyselnych veci, ktore ine telefony u nas nemaju
  – videl som uz 10-tky polamanych displejov iPhone
  Android
  + pomerne dobra buducnost
  + rychlo sa rozbiehajuci trh s telefonmi a alikaciami (vyzera to tak, ze do roka to bude porovnatelne s WM)
  – zvlastnosti v ovladani (aspon pre mna)
  Balckebrry som este neskusal, ale tie telefony su micelkom nesympaticke

  Suhlasim s tym, ze najst 3,5 mm jack, vhodny displej, smerove tlacidla a este k tomu aj dobru vydrz baterie je takmer nemozne.

 41. Tak ja jsem teda mel Blackberry 9000 bold asi rok, pak ruzne symbianove Nokie a nyni zase Blackberry akorat curve 8900 a je to opravdu uplne jinde.. Kdyby jste se chteli nekdo na neco ohledne BB zeptat, klidne piste [odkaz]. Jinak na Mobilimanii sem k tomu napsal strucnou uzivatelskou recenzi, predevsim z pohledu srovnani se Symbianem..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).