TOPlist

Obří bezpečnostní problém? Hlas naklonovaný pomocí AI brzy nerozpoznáte od toho skutečného

Klonování hlasu za pomoci umělé inteligence (ilustrační obrázek)
  • Umělá inteligence se zlepšuje tak rychle, že brzy bude téměř nemožné rozeznat skutečné hlasy od těch falešných
  • Masivní pokrok v oblasti deepfake hlasů může vyvolat prudký nárůst nejrůznějších podvodů
  • V tomto článku se ale s vámi podělíme o několik tipů, které vám pomohou podvodníkům nenaletět

Může se stát, že vám zavolá někdo z vašich příbuzných nebo známých a bude po vás požadovat, abyste mu co nejdříve poslali nějaké peníze, protože se dostal do nějaké nepříjemné situace. A bude znít navlas stejně jako dotyčný ve skutečnosti. V „reálu“ se však bude jednat jen o podvodníka zneužívajícího technologie AI klonování hlasu.

Technologie se zlepšují každým dnem

Pokud si říkáte, že poznáte rozdíl mezi vašimi nejbližšími a pouhým robotem, vězte, že tato technologie je každým dnem čím dál chytřejší a jednoho krásného dne ten rozdíl již možná nepoznáte. Jak v rozhovoru pro The Sun prozradil bezpečnostní expert Paul Bischoff, „rozlišit boty od lidí bude stále obtížnější, ovšem nikoliv nemožné“.

Umělá inteligence, smartphone (ilustrační obrázek)
Rozpoznat, zda je na druhé straně člověk, či robot, nemusí být jednoduché, ilustrační snímek

„Rozlišit to lze například tím, že budete používat bezpečné fráze a podezřelou AI popichovat nečekanými výzvami,“ dodal. Varoval však, že to bude fungovat pouze v obousměrné konverzaci. Pokud s druhou stranou mluvit nemůžete a dostanete například jen hlasovou zprávu, je odhalování AI mnohem obtížnější.

Poznáte rozdíl mezi člověkem a robotem?

Schválně si to vyzkoušejte u videa níže. Obsahuje dvě nahrávky. Jednu namluvil živý člověk z masa a kostí, druhou umělá inteligence. Odpověď se dozvíte na konci videa. Dobrou zprávou je, že existuje ještě řada způsobů, jak se kyberzločincům využívajícím umělou inteligenci bránit.

Pokud se jedná o bota provozovaného nějakou oficiální společností, obvykle ihned poznáte, že nemluvíte s živým člověkem. Jednoduše tak, že vám to sám oznámí. Jedná se tak o typické využití napodobování hlasu člověka za dobrým účelem.

Staré triky na moderní technologie fungují nejlépe

Pravým opakem ovšem bude setkání s AI, kterou zneužívá nějaký podvodník. A v tomto případě se vám budou hodit i jiné tipy než jen naslouchání podivným zvukovým zvláštnostem. Technologický expert deníku The Sun Sean Keach prozradil, že nejlepším způsobem, jak porazit moderní technologie, je používat staré triky.

Pokud po vás někdo například bude požadovat peníze nebo citlivé údaje, buďte obezřetní. Má k tomu dobrý důvod? Mluvíte opravdu s tím daným člověkem? Nebojte se zavěsit a zavolat danému člověku nebo firmě zpátky, abyste si žádost ověřili. Podvodníci se dokáží vydávat za cizí číslo, ale při zavolání zpět se dovoláte pravému člověku.

Pozor si také dejte na vyvolávání emocí a apelu na čas. Právě trpělivost může být výborným způsobem, jak se bránit. Podvodník s vámi nechce trávit celý den a raději zavolá jiné, důvěřivější oběti.

Důvěřujte svým instinktům

Jiný expert na kyberbezpečnost Jamie Becklad například doporučuje především důvěřovat vašim instinktům. Pokud se vám něco nezdá, zavěste. Nebo druhou osobu požádejte o přechod z klasického hovoru na videohovor.



Snímek dívky ve sněhu vygenerovaný pomocí AI



Nepřehlédněte

Poznáte realitu od umělé inteligence? Vyzkoušejte náš unikátní kvíz

Video AI ještě neumí generovat tak dobře jako zvuk, a jelikož jsou i naše oči obecně bystřejší než uši, lze falešné video mnohem snáze rozpoznat. Podvodníci se poté nejčastěji zaleknou a k videohovoru ani nedojde.



Bill Gates na fotografii



Nepřehlédněte

Bill Gates: umělá inteligence dezinformace nezhorší, šílenosti můžete psát i bez ní

Poslední tip, o který se dnes s vámi podělíme, je dávání si pozor na případný zvukový šum na pozadí, který se často používá k zakrytí nepřirozeného hlasu umělé inteligence. Snad ale tyto způsoby nikdy nebudete potřebovat.

Autor článku Matyáš Hřebík
Matyáš Hřebík
Nadšenec do mobilních telefonů, chytré domácnosti a umělé inteligence. Ve volném čase rád plavu, jezdím na kole, lyžuji nebo se věnuji tvorbě webových stránek.

Kapitoly článku