Domů » Články » O2 a T-Mobile se dohodli na společném sdílení 2G a 3G sítě, Vodafone zůstává sám

O2 a T-Mobile se dohodli na společném sdílení 2G a 3G sítě, Vodafone zůstává sám

Tuzemští operátoři O2 a T-Mobile chtějí v budoucnu společně sdílet infrastrukturu svých 2G a 3G sítí. Profitovat by z toho měl především zákazník.

Česká Telefónica a T-Mobile před několika dny zahájily jednání o konsolidaci stávajících mobilních sítí druhé a třetí generace. Navazují tím na předchozí společný projekt sdílení sítí třetí generace z let 2011 a 2012. Šlo o první funkční projekt svého v druhu v Evropě, který částečně přispěl k urychlení pokrytí a poskytování služeb v menších městech České republiky. Cílem nově plánované spolupráce je zajištění optimálního pokrytí území České republiky sítěmi 2G a 3G a zvýšení efektivity provozu mobilních sítí obou operátorů. Chystané sdílení sítí podle operátorů významně přispěje ke zkvalitnění poskytovaných mobilních služeb.

Se společností T-Mobile sdílíme část mobilní infrastruktury třetí generace již více než dva roky a díky této spolupráci nabízíme zákazníkům O2 lepší pokrytí a vyšší kvalitu služeb. Na základě této zkušenosti, stejně jako zkušeností v jiných zemích, se domníváme, že sdílení je klíčové pro budování sítí té nejvyšší kvality,“ uvedl Luis Malvido, generální ředitel společnosti Telefónica Czech Republic.

Uvažujeme o zachování osvědčeného modelu geografického rozdělení území České republiky na dvě části, v nichž by vždy jeden z operátorů zajišťoval provozování všech 2G a 3G vysílačů,“ vysvětluje Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile, a dodává: „Touto spoluprací nejen zlepšíme dostupnost služeb pro zákazníky, ale zároveň budeme schopni vypnout méně efektivní vysílače. To bude mít nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí.

Cílem připravované dohody je dosažení vyšší efektivity při provozu stávajících sítí v oblasti 2G a 3G technologií a úspor využitelných pro jejich další rozvoj. Plánovaná dohoda nemá žádný vztah k novým technologiím, ani k budoucím kmitočtovým přídělům. Operátoři plánují uzavření smlouvy nejpozději do konce tohoto roku, aby mohli začít s plánovaným sdílením sítí již v roce 2014.

Oba operátoři tak pravděpodobně ovlivní výraznou část telekomunikačního trhu. Vodafone zatím zůstává sám, což jej staví do nelehké pozice, protože se o infrastrukturu sítě bude muset i nadále starat sám. Nadějí by mohl být příchod čtvrtého operátora, který by mohl vzejít z chystané 2. aukce. “Věříme, že výhradní spolupráce dvou nejsilnějších hráčů neprospěje soutěži na trhu,“ říká Muriel Anton, generální ředitelka Vodafonu Czech Republic a.s.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

5 komentářů

 1. Roman (neregistrovaný)

  To je hrozný! T-mobile a O2 mají nejlepší pokrytí a jsou spolu a ten Vodafon s nejhorším pokrytím furt sám!!! Jsem naštvaný na Vodafon a jim 2 fandím…

  • Nejlepší pokrytí leda tak na mapě pokrytí :-D

  • loko (neregistrovaný)

   já souhlasím – signál měl vodouš vždycky horší, když mluvím z osobních zkušeností při cestování po okolí i republice.. To, že u všech 3 je tu zoufalé pokrytí (hlavně 3g) je důvod proč ale nefandím ani jednomu. A tím, že zde byly zisky 10x vyšší než v zemích kde pokrytí je lepší, troufám si je označit výrazem zku zloději:)

 2. Hlavně v rámci úspor vypnou nepotřebné vysílače, otázka je které jsou nepotřebné. Nebylo by zrovna příjemné zjistit, že tam kde signál zrovna mám se v rámci úspor vypne vysílač, který třeba pokrývá oblast, kde bydlím.

 3. XY (neregistrovaný)

  Autor nevi co pise, mozna maji nekteri operatori zbozne prani, ale to ze je nerealne, by mel vedet kazdy idiot. To co se tu pise se nikdy nestane, a kdyz ano, nude to napadnuto tretim u CTU. Uz drive to chtel Vodafone a taky to neslo. Takze bla bla bla piste tyto veci dal… PS informace z reditelstvi Vodafone

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).