Domů » Bleskovky » Nový projekt Realita5G si klade za cíl vyvracet mýty o sítích 5. generace

Nový projekt Realita5G si klade za cíl vyvracet mýty o sítích 5. generace

Proti nepravdivým informacím nejen na téma 5G sítí, ale také koronaviru, se snaží bojovat nově vzniklý portál Realita5G.cz. V souvislosti se šířením pandemie koronaviru se objevují i v České republice zcela bizarní petice, které chtějí zabránit výstavbě 5G sítí nebo jejich zkušebnímu provozu. Portál se proto zaměřuje zejména na poskytování důvěryhodných informací o fungování 5G sítí. Projekt Realita5G vzniká díky podpoře z programu Ministerstva průmyslu a obchodu Czech Rise Up – Chytrá opatření proti covid-19, záštitu nad projektem převzala Asociace provozovatelů mobilních sítí APMS a Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

sit network 5G GSM zeme
Ilustrační obrázek

„Na sociálních sítích se šíří nepravdivé zprávy, které dávají do souvislosti provoz mobilních sítí a pandemie koronaviru. Autoři zneužívají poměrně složitá témata, kterým laická veřejnost bez speciálního vzdělání nemůže rozumět,“ vysvětluje vedoucí projektu Luděk Vokáč a dodává: „Naším úkolem je vysvětlit podstatu technologie 5G a onemocnění covid-19 tak, aby se v problematice mohl každý snadno zorientovat. To je podle nás nejsrozumitelnější cesta k pochopení problému. Cílem není bojovat proti konspirátorům ani jiné názory a myšlenky hned odsoudit, ale vysvětlit a ukázat, jaká je skutečnost. Snažíme se oslovit stejné publikum, které si může díky našim článkům udělat lepší obrázek o dané problematice. Věříme, že v této skupině je spousta lidí, kteří jen věci nerozumí a pokud jim ji dokážeme srozumitelně vysvětlit, konspiracím nepodlehnou.“

„Platforma pro nezávislou a otevřenou diskusi o rozvoji nových digitálních technologií je zvláště v dnešní krizové době vysoce potřebná. Jsme rádi, že takovýto unikátní projekt v ČR vzniknul a řeší témata spojená nejen s 5G, ale i s dalšími souvisejícími technologiemi a to způsobem, který je na jedné straně velice odborně fundovaný, a přitom na druhé straně velice srozumitelně komunikovaný,“ uvedl Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace.

Internetový magazín Realita5G každý den přináší články, které se věnují tématu sítí 5G a pandemie covid-19 včetně v poslední době hojně diskutované problematiky vakcín a očkování. Důležitá témata jsou pak zpracovávána i v podobě přehledných interaktivních obrázků, které jsou prezentované také na sociálních sítích. „Není to ale jen o relevantních zdrojích, přehledech, otázkách a odpovědích. Se čtenáři chceme především diskutovat, zajímají nás jejich názory a podněty,“ říká šéfredaktor webu Realita5G.cz Michal Hron a vysvětluje: „Žádný podnět není hloupý, naopak, může nám pomoci dohledat a vysvětlit detaily, které nás samotné nenapadnou.“

Mobilní sítě 5G v letošním roce výrazně změní tvář tuzemských telekomunikací, stejně jako telekomunikací po celém světě. Je to nevyhnutelný trend, aby operátoři mohli zajistit dostatečnou kapacitu svých sítí především z pohledu stále rostoucích nároků na stabilitu, rychlost a spolehlivost přenosu dat. Stejně tak sítě 5G umožní používat nové technologie a otevřou zcela nové segmenty trhu, ať už v průmyslu nebo třeba u samořiditelných aut a dalších telemetrických funkcí.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).