TOPlist

Sítě 5G se šíří světem. Jak to vypadá s Českou republikou?

Od dob pokrývání České republiky sítěmi třetí generace mají operátoři v tomto ohledu pošramocenou pověst. Pokrytí signálem 3G se, mírně řečeno, příliš nepovedlo. Mimo velká města to se signálem bylo tragické, což se snažili operátoři napravit při nové technologii 4G. Hitem ve světě je nicméně technologie 5G, kterou se v příštím roce chystají nasadit v některých městech ve Spojných státech nebo v roce 2020 v Německu. Kdy se jí dočkáme my?

Do budoucna budou rychlejší sítě potřeba

Sítě páté generace byly přítomné také na MWC v Barceloně, například na stánku Huawei. Ten patří mimo jiné mezi přední budovatele vysílačů a navazující infrastruktory. Jakou výhodu přináší další generace sítí a proč bychom neměli s jejich výstavbou otálet? Především jde o vysokorychlostní datové připojení v řádu GB/s, což pozná především koncový zákazník, pro stroje je výhoda v rychlé odezvě. Ale i pro města mohou sítě páté generace skýtat výhody.

Trendem na úrovni měst je totiž už nějaký ten pátek koncept chytrého města. A to z principu potřebuje rychlou síť, aby mohlo efektivně fungovat. A nejen to. Rychlé sítě mají vliv také například na automatizaci výrobního procesu nebo na samořiditelné automobily, což je sice hudba budoucnosti, nicméně lepší být připraven, než překvapen.

U náš dříve, než si myslíme

Kdy se tedy žhavé novinky dostanou k nám? Operátoři a velké podniky se k technologii 5G dostanou už v letošním roce. Na MWC byl totiž přítomný i předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák, kterému se s finskou Nokií povedlo dohodnout pro Českou republiku pilotní projekt v rámci 5G sítí (zdroj). Dohoda není nicméně veřejná, můžeme tedy pouze spekulovat, co je jejím obsahem.

Pro nás to ovšem znamená, že bychom nemuseli být na chvostu Evropy, pokud jde o rozvoj rychlých sítí. Jakmile se totiž ustanoví jednotný standard během letošního roku, výstavbě sítí už nebude nic bránit. Intel plánuje výrobu nových modemů pro notebooky, které 5G podporují, a s Qualcommem spolupracují na smartphonech s podporou pro novou generaci sítí Lenovo, ZTE nebo Xiaomi.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku