Domů » Články » Sítě 5G se šíří světem. Jak to vypadá s Českou republikou?

Sítě 5G se šíří světem. Jak to vypadá s Českou republikou?

Od dob pokrývání České republiky sítěmi třetí generace mají operátoři v tomto ohledu pošramocenou pověst. Pokrytí signálem 3G se, mírně řečeno, příliš nepovedlo. Mimo velká města to se signálem bylo tragické, což se snažili operátoři napravit při nové technologii 4G. Hitem ve světě je nicméně technologie 5G, kterou se v příštím roce chystají nasadit v některých městech ve Spojných státech nebo v roce 2020 v Německu. Kdy se jí dočkáme my?

Do budoucna budou rychlejší sítě potřeba

Sítě páté generace byly přítomné také na MWC v Barceloně, například na stánku Huawei. Ten patří mimo jiné mezi přední budovatele vysílačů a navazující infrastruktory. Jakou výhodu přináší další generace sítí a proč bychom neměli s jejich výstavbou otálet? Především jde o vysokorychlostní datové připojení v řádu GB/s, což pozná především koncový zákazník, pro stroje je výhoda v rychlé odezvě. Ale i pro města mohou sítě páté generace skýtat výhody.


Trendem na úrovni měst je totiž už nějaký ten pátek koncept chytrého města. A to z principu potřebuje rychlou síť, aby mohlo efektivně fungovat. A nejen to. Rychlé sítě mají vliv také například na automatizaci výrobního procesu nebo na samořiditelné automobily, což je sice hudba budoucnosti, nicméně lepší být připraven, než překvapen.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

U náš dříve, než si myslíme

Kdy se tedy žhavé novinky dostanou k nám? Operátoři a velké podniky se k technologii 5G dostanou už v letošním roce. Na MWC byl totiž přítomný i předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák, kterému se s finskou Nokií povedlo dohodnout pro Českou republiku pilotní projekt v rámci 5G sítí (zdroj). Dohoda není nicméně veřejná, můžeme tedy pouze spekulovat, co je jejím obsahem.

Pro nás to ovšem znamená, že bychom nemuseli být na chvostu Evropy, pokud jde o rozvoj rychlých sítí. Jakmile se totiž ustanoví jednotný standard během letošního roku, výstavbě sítí už nebude nic bránit. Intel plánuje výrobu nových modemů pro notebooky, které 5G podporují, a s Qualcommem spolupracují na smartphonech s podporou pro novou generaci sítí Lenovo, ZTE nebo Xiaomi.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentáře

  1. Dodo (neregistrovaný)

    Aha, takže ještě ani nemáme pořádné datové tarify, ale je třeba budovat 5G. Pro koho? Horních 10 tisíc?

  2. Filip (neregistrovaný)

    Pokud vim tak za rozmachem LTE stala hlavne drazba frekvenci a s ni souvisejici podminky na rychlost vystavby site. Ted, kdyz tu mame fungujici LTE se slusnym pokrytim tak od operatoru cekam spis neco jako 3G – tzn ve mestech, kde bude LTE pretizene nasadi i 5G. Na vesnicich, kde to nebude mit tak velky smysl nebude zase nic

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *