Domů » Bleskovky » Unikátní pohled na svět „očima“ Tesly: takhle vidí provoz autopilot

Unikátní pohled na svět „očima“ Tesly: takhle vidí provoz autopilot

Server electrek zveřejnil zajímavá data poskytnutá hackerem verygreen, která ukazují, jak funguje rozpoznávání objektů autopilotem Tesly. Již dříve jsme samozřejmě věděli, že Tesla používá k detekci okolí osm kamer a různé senzory. Velkou roli hraje také radar, který dokáže detekovat rychlost a vzdálenost objektů. Tesla však vizualizace fungování neposkytuje a jsme tak odkázáni na šikovné majitele, kteří dokáží údaje ze svých vozů „vytáhnout“.

The world in Tesla autopilot

Zmiňovaný hacker dokázal do záznamu kamery vložit překryvnou vrstvu dat skenovaných radarem. Nejedná se zdaleka o kompletní balík dat, s nimiž Tesla pracuje. Ne všechna jsou zpracovávána radarem a navíc je problém vše vizualizovat ve 2D videu. Proto na záznamu neuvidíte například detekci jízdních pruhů či dopravních značek.

Nepřehledná změť životně důležitých dat

Objekty rozpoznané radarem jsou pro potřeby vizualizace rozděleny do čtyř barev. Zelená označuje objekty pohybující se, žlutá stojící, oranžová stacionární a červená neznámé. Velikost kruhů potom představuje vzdálenost objektu k Tesle. Nejde tedy o obkroužení objektu, ale o vizualizaci blízkosti, kterou je do videa problém promítnout. Systémy Tesly samozřejmě pracují ve trojrozměrném prostoru.

Na videu si lze povšimnout, že některé kruhy jaksi poletují nahoru a dolů. Týká se to hlavně oranžových stacionárních objektů okolo silnice. Tento efekt je způsoben tím, že má autopilot problém určit výšku objektu a snaží se vertikálním skenováním zjistit jeho polohu. Dobře to je vidět například u sloupů elektrického vedení.

Za povšimnutí stojí také obrázek s vozidlem silničářů u krajnice. Tesla správně rozpoznala zaparkovaný nepohybující se vůz a dokonce ho označila jako částečnou překážku, vzhledem k tomu, že stojí těsně na krajnici. Pracovník stojící vedle vozu však už označen nebyl. Pro lidského řidiče by přitom byl viditelný snadno, takže jeho „přehlédnutí“ autopilotem by bylo poměrně zásadní chybou.

Jestli ho ovšem Tesla skutečně přehlédla není úplně jasné. Hacker verygreen říká, že neoznačení nutně neznamená, že o objektu autopilot neví. Pouze se ho za určitých okolností může rozhodnout ignorovat, což je těžké převést do vizualizované podoby. Vidět je to například u aut v protisměru, o nichž bezpochyby Tesla ví.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

8 komentářů

 1. uz chapu ze to nezaregistrovalo tu babu co prebihala zleva :-D

 2. Autopilot? Jaky, tesla ma jen rozsireneho asistenta a Musk uz se omlouval, ze rozhodne nejde o autopilota :D

  • Tesla má autopilota. Resp. ho mít bude. Po HW stránce je jejich auto na autopilota připravené. Chybí pouze update SW, který funkci odemkne.

  • Ne, opravdu neni a nema. Nelzi.

  • @Jirka
   [odkaz]

   Toliko k věci…

  • @Klimax

   Jenze on je velky rozdil mezi „Autopilot“ a „autopilot“.

   To prvni je obchodni pojmenovani nejake funkce, ktera ovsem v praxi u Tesly funguje extremne mizerne.

   Do druhe je vyraz pro „zařízení řídící letadlo/automobil automaticky podle zadaných pokynů“.

   Jinak Tesla celi dost zalobam. Napr zde: [odkaz]

 3. vsadim se ze Tesla to takhle nevidi :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).