Domů » Bleskovky » Chytrá domácnost snadno a rychle? Xiaomi oznámilo spojenectví s IKEA

Chytrá domácnost snadno a rychle? Xiaomi oznámilo spojenectví s IKEA

Zakladatel Xiaomi Lei Jun vystoupil na vývojářské konferenci AIOT, kde představil úspěchy společnosti v oblasti AI, internetu věcí (IoT) a oznámil jedno nečekané spojenectví.

Zakladatel a CEO Xiaomi Lei Jun: šest faktů, o kterých jste ještě neslyšeli

Xiaomi se spojilo se švédským nábytkářským gigantem IKEA a společně budou pracovat na zařízeních pro chytrou domácnost a IoT. Přesné detaily ohledně spojenectví nejsou zatím známé, nicméně toto partnerství dává větší smysl, než se může na první pohled zdát.

Spojení gigantů

Na konferenci zazněla také zajímavá informace o tom, že se Xiaomi vyplácí důraz na umělou inteligenci a IoT. Hlasový asistent Xiao AI dosáhl 34 milionů aktivních uživatelů a společnost jen za jediné čtvrtletí prodala přes 132 milionů chytrých zařízení souvisejících s IoT, přičemž do tohoto čísla nejsou započítány prodeje smartphonů a jejich příslušenství. Výnos Xiaomi pak meziročně stoupl o 89% na 35,7 bilionu korun.

Xiaomi také nadále aktivně pracuje na svém rozšiřování a investovalo již do přibližně 220 společností. Více než stovka z nich se přitom věnuje exkluzivně vývoji inteligentního hardwaru. Výsledkem je, že Xiaomi provozuje největší IoT platformu na světě. Ovládá 1,7 % trhu, přičemž Apple i Amazon shodně pokrývají 0,9 %, Samsung 0,7 % a Google pouze 0,6 %.

IKEA také není žádný drobeček, působí v přibližně padesáti zemích světa, provozuje stovky obchodů, prodává tisíce produktů, spotřebovává procento světové produkce dřeva a její web má ročně přes dvě miliardy návštěv. Firmy jsou si do značné míry podobné i modelem masového prodeje za relativně nízké ceny, spojení tedy dává velký smysl.

IKEA prodává například bezdrátové nabíječky integrované do nábytku

Jak již bylo řečeno, zatím přesně nevíme, jak bude spolupráce vypadat. Je možné, že IKEA bude prodávat výrobky Xiaomi, nebo obě firmy společně vytvoří řadu produktů – IKEA v oblasti chytré domácnosti už také nějakou dobu působí. Jedno je však jisté – spojenectví vytváří velmi dobrý předpoklad pro masové rozšíření chytré domácnosti mezi běžné zákazníky. Mnohým však možná přibudou vrásky na čele. Podle USA je Huawei bezpečnostním rizikem a Xiaomi založené a řízené jedním z nejvlivnějších mužů Číny, který navíc sedí i v čínském parlamentu, může být vzhledem k budoucí všudypřítomnosti IoT možná ještě větším rizikem.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentářů

 1. Sakra… A já mam všude HUE a Netatmo…

 2. No uvidime az neco predstavi…kdyby to melo logo Ikea, tak by se tomu dalo verit snad vic, nez to kupovat pokoutne z ciny na Gearbestu a doufat, ze me to nebude spehovat…

 3. 35 bilionu korun? Spíš miliard ne?

  • Tomáš Krompolc

   Ještě jsem to jednou ověřil, ale skutečně bilionů. Je to v originále 10,805 trilionů jüanů, přičemž v angličtině se tím trilionem rozumí milion milionů. A to je převedeno dle současného kurzu 35,5 bilionů korun.
   10 805 000 000 000 CNY -> 35 548 450 000 000 CZK

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).