Domů » Bleskovky » Chytrá domácnost snadno a rychle? Xiaomi oznámilo spojenectví s IKEA

Chytrá domácnost snadno a rychle? Xiaomi oznámilo spojenectví s IKEA

Zakladatel Xiaomi Lei Jun vystoupil na vývojářské konferenci AIOT, kde představil úspěchy společnosti v oblasti AI, internetu věcí (IoT) a oznámil jedno nečekané spojenectví.

Zakladatel a CEO Xiaomi Lei Jun: šest faktů, o kterých jste ještě neslyšeli

Xiaomi se spojilo se švédským nábytkářským gigantem IKEA a společně budou pracovat na zařízeních pro chytrou domácnost a IoT. Přesné detaily ohledně spojenectví nejsou zatím známé, nicméně toto partnerství dává větší smysl, než se může na první pohled zdát.

Spojení gigantů

Na konferenci zazněla také zajímavá informace o tom, že se Xiaomi vyplácí důraz na umělou inteligenci a IoT. Hlasový asistent Xiao AI dosáhl 34 milionů aktivních uživatelů a společnost jen za jediné čtvrtletí prodala přes 132 milionů chytrých zařízení souvisejících s IoT, přičemž do tohoto čísla nejsou započítány prodeje smartphonů a jejich příslušenství. Výnos Xiaomi pak meziročně stoupl o 89% na 35,7 bilionu korun.

Xiaomi také nadále aktivně pracuje na svém rozšiřování a investovalo již do přibližně 220 společností. Více než stovka z nich se přitom věnuje exkluzivně vývoji inteligentního hardwaru. Výsledkem je, že Xiaomi provozuje největší IoT platformu na světě. Ovládá 1,7 % trhu, přičemž Apple i Amazon shodně pokrývají 0,9 %, Samsung 0,7 % a Google pouze 0,6 %.

IKEA také není žádný drobeček, působí v přibližně padesáti zemích světa, provozuje stovky obchodů, prodává tisíce produktů, spotřebovává procento světové produkce dřeva a její web má ročně přes dvě miliardy návštěv. Firmy jsou si do značné míry podobné i modelem masového prodeje za relativně nízké ceny, spojení tedy dává velký smysl.

IKEA prodává například bezdrátové nabíječky integrované do nábytku

Jak již bylo řečeno, zatím přesně nevíme, jak bude spolupráce vypadat. Je možné, že IKEA bude prodávat výrobky Xiaomi, nebo obě firmy společně vytvoří řadu produktů – IKEA v oblasti chytré domácnosti už také nějakou dobu působí. Jedno je však jisté – spojenectví vytváří velmi dobrý předpoklad pro masové rozšíření chytré domácnosti mezi běžné zákazníky. Mnohým však možná přibudou vrásky na čele. Podle USA je Huawei bezpečnostním rizikem a Xiaomi založené a řízené jedním z nejvlivnějších mužů Číny, který navíc sedí i v čínském parlamentu, může být vzhledem k budoucí všudypřítomnosti IoT možná ještě větším rizikem.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments