Cena:

Nový iPad a iPad mini: vylepšený design a sázka na příznivou cenu

Na své tradiční tiskové konferenci představila kalifornská společnost Apple kromě chytrých hodinek Watch Series 7, iPhonu 13 (mini) a iPhonu 13 Pro (Max) také nový iPad, se kterým chce Apple konkurovat rostoucímu segmentu Chromebooků a levným tabletům s Androidem, a též zbrusu nový iPad mini. Co si nové iPady pro své zájemce přichystaly?

Nový iPad 10.2 (9. generace)

Po designové stránce žádné zásadní změny nečekejte – velké rámečky okolo 10,2″ displeje a Touch ID v domovském tlačítku naznačují, že při konstrukci tohoto tabletu měl Apple na mysli především výrobní cenu. S tím se pojí také 100% recyklované materiály, které byly na výrobu nového iPadu použity. Jedinou zásadní novinkou v případě displeje je přítomnost True Tone.

new ipad 102 9 gen 1
Nový iPad 9. generace

Uvnitř se ale nový iPad 9. generace přeci jen dočká větší změny. Jako čipset použil Apple svůj A13 Bionic, který dodá iPadu dostatek výkonu i pro náročnější činnosti. Novinkou je 12Mpx selfie fotoaparát se záběrem 122 stupňů a funkcí Center Stage, která zajišťuje, že váš obličej bude při videohovorech vždy uprostřed záběru.

Na zadní straně se poté nachází stále stejný 8Mpx fotoaparát. Se staronovým designem zůstal bohužel zachován také Lightning konektor. Co potěší, je přítomnost systému iOS 15, jenž použitelnost tabletů od Applu výrazně vylepšuje, stejně jako podpora první generace stylusu Apple Pencil a pouzdra Keyboard Folio.

Cena je tím hlavním, na co Apple v případě nového desetipalcového iPadu sází. Předobjednávky na iPad 9. generace začínají už dnes, dostupný bude už 24. září a za základní 64GB variantu si cupertinský gigant řekne o 9 900 korun a vyšší 256GB paměťová verze stojí 13 990 korun.

Nový iPad mini

Dalším překvapením podzimní konference je inovovaný iPad mini. Ten konečně změnil svůj design, aby více připomínal aktuální řadu vybavenějších iPadů Pro a Air. Nový industriální design ale není jedinou změnou.

Apple iPad mini 2
Nový iPad mini

Liquid retina displej narostl oproti předchůdci na 8,3″, dostal tenčí rámečky a disponuje True Tone a jasem až 500 nitů. Nárůst zaznamenal iPad mini také v oblasti výkonu – podle Applu narostl výkon čipsetu o 40 procent, zatímco výkon grafiky o 80 procent. K tomu se přidává ještě neural engine, který je nyní 2x rychlejší.

Na zadní straně nalezneme 12Mpx fotoaparát se světelností f/1.8, jenž podporuje chytré HDR či natáčení ve 4K. Přední fotoaparát taktéž dostal rozlišení 12 Mpx.

Nový iPad mini rovněž podporuje chytrá zavírací pouzdra a Apple Pencil druhé generace, které lze magneticky přichytit k okraji iPadu mini a tím ho nabíjet.

Nový iPad mini bude dostupný v černé, růžové, fialové a krémové barvě. Cena je taktéž velmi příjemná – za 64GB verzi si Apple řekne o 14 490 korun, zatímco vyšší 256GB paměťová varianta stojí 18 490 korun. K dispozici je jak Wi-Fi verze, tak varianta s 5G modemem. Předprodej začal už nyní a oficiálně bude iPad mini v prodeji už 24. září. Všechny představené produkty Applu si budete moci předobjednat také na MP.cz.

Introducing the all-new iPad mini | Apple
Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.