Cena:

Nový build Windows 10 přináší spoustu drobností, zejména pro Microsoft Edge

Windows 10 Insider preview

Microsoft v noci na dnešek vypustil do světa nové sestavení Windows 10 a Windows 10 Mobile pro Insidery. Oba systémy pokračují v odděleném vydávání aktualizací, zatímco počítače a tablety dostávají sestavení s číslem 16188 a spoustou novinek, na smartphonech přistává sestavení 15210, které pouze opravuje pár objevených chyb.

Novinky v Microsoft Edge

Nejvíce inovací přišlo do aplikace Microsoft Edge, která slouží nejen jako internetový prohlížeč, ale i jako čtečka elektronických knih či PDF souborů. U těch lze po posledním updatu vyplňovat formuláře, či PDF obohacovat o vlastní poznámky (vytvářet, zvýrazňovat text, mazat), oboje lze uložit pro pozdější použití, případně vytisknout.

edge-pdf-1

U otevřených PDF je také možné otevřít si v postranním panelu obsah pro rychlejší navigaci.

edge-toc

Prohlížení souborů PDF bude také příjemnější díky možnostem otáčení stránky, zvýraznění textu nebo díky kontinuálnímu prohlížení bez rozdělení na stránky.

edge-pdf-layout

Pro Microsoft Edge také vzniklo ochranné opatření Windows Defender Application Guard, který maximálně zvyšuje míru zabezpečení prohlížeče tím, že webové stránky zobrazuje jako izolované procesy v samostatných kontejnerech a neumožnuje jim tak napáchat v škody v systému. Tato funkce funguje na bázi virtualizace Hyper-V a prozatím je dostupná pouze ve Windows 10 Enterprise Insider Preview.

wdag-1

Funkci je nejprve nutné zapnout v Ovládacích panelech – Programy a funkce – Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows, po restartu se pak objeví možnost otevřít okno Application Guard přímo v prohlížeči.

wdag-2

Cortana se osamostatňuje

Microsoft nadále pokračuje v rošádách v systémovém Nastavení, v Creators Updatu vyčlenil do samostatných položek v hlavní nabídce položky týkající se Aplikací a her, nyní si samostatné nastavení vysloužila personální asistentka Cortana.

cortana-settings-app

Lupa v novém

Desítky pro Insidery také dostaly novou lupu. Nejen, že její nastavení jinak vypadá, došlo i na nové funkce, např. sledování kurzoru lupy, list všech klávesových zkratek lupy v nastavení, možnost zoomovat kolečkem myši při stisknutí kláves CTRL + WIN, nastavení preferovaného režimu lupy, apod.

magnifier

Neonoví Lidé

Microsoft také pokračuje v implementaci grafických prvků z chystaného prostředí Neon, aplikace Lidé se například dočkala průhlednosti oken. Jedná se však o A/B test, tudíž tuto novinku dostává jen část Insiderů.

people-app-neon1

Známé chyby

Microsoft v tomto sestavení také opravil některé dřívější chyby, jelikož se však jedná o jedno z raných verzí větve Redstone 3, je třeba počítat s dalšími chybami, které budou opraveny později:

  • Nefunguje obnovení systému do továrního nastavení
  • Někteří Insideři se mohou setkat s problémy, kdy se nepodaří stáhnout některé aktualizace
  • Surface 3 nebude možné aktualizovat na budoucí sestavení v případě, že je vložená paměťová karta
  • Občas spadne aplikace Nastavení při vstupu do položky Aktualizace a zabezpečení – Windows Update, případně Přizpůsobení – zamykací obrazovka
  • Outlook 2016 může přestat reagovat kvůli problémům s filtrem spamu
  • Systém může přestat reagovat při vypínání
  • V některých případech nemusí jít otevřít nabídku Start
  • U smartphpnů může být nestabilní aplikace WeChat
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.