Domů » Bleskovky » Nový build Windows 10 přináší spoustu drobností, zejména pro Microsoft Edge

Nový build Windows 10 přináší spoustu drobností, zejména pro Microsoft Edge

Microsoft v noci na dnešek vypustil do světa nové sestavení Windows 10 a Windows 10 Mobile pro Insidery. Oba systémy pokračují v odděleném vydávání aktualizací, zatímco počítače a tablety dostávají sestavení s číslem 16188 a spoustou novinek, na smartphonech přistává sestavení 15210, které pouze opravuje pár objevených chyb.

Novinky v Microsoft Edge

Nejvíce inovací přišlo do aplikace Microsoft Edge, která slouží nejen jako internetový prohlížeč, ale i jako čtečka elektronických knih či PDF souborů. U těch lze po posledním updatu vyplňovat formuláře, či PDF obohacovat o vlastní poznámky (vytvářet, zvýrazňovat text, mazat), oboje lze uložit pro pozdější použití, případně vytisknout.

edge-pdf-1

U otevřených PDF je také možné otevřít si v postranním panelu obsah pro rychlejší navigaci.

edge-toc

Prohlížení souborů PDF bude také příjemnější díky možnostem otáčení stránky, zvýraznění textu nebo díky kontinuálnímu prohlížení bez rozdělení na stránky.

edge-pdf-layout

Pro Microsoft Edge také vzniklo ochranné opatření Windows Defender Application Guard, který maximálně zvyšuje míru zabezpečení prohlížeče tím, že webové stránky zobrazuje jako izolované procesy v samostatných kontejnerech a neumožnuje jim tak napáchat v škody v systému. Tato funkce funguje na bázi virtualizace Hyper-V a prozatím je dostupná pouze ve Windows 10 Enterprise Insider Preview.

wdag-1

Funkci je nejprve nutné zapnout v Ovládacích panelech – Programy a funkce – Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows, po restartu se pak objeví možnost otevřít okno Application Guard přímo v prohlížeči.

wdag-2

Cortana se osamostatňuje

Microsoft nadále pokračuje v rošádách v systémovém Nastavení, v Creators Updatu vyčlenil do samostatných položek v hlavní nabídce položky týkající se Aplikací a her, nyní si samostatné nastavení vysloužila personální asistentka Cortana.

cortana-settings-app

Lupa v novém

Desítky pro Insidery také dostaly novou lupu. Nejen, že její nastavení jinak vypadá, došlo i na nové funkce, např. sledování kurzoru lupy, list všech klávesových zkratek lupy v nastavení, možnost zoomovat kolečkem myši při stisknutí kláves CTRL + WIN, nastavení preferovaného režimu lupy, apod.

magnifier

Neonoví Lidé

Microsoft také pokračuje v implementaci grafických prvků z chystaného prostředí Neon, aplikace Lidé se například dočkala průhlednosti oken. Jedná se však o A/B test, tudíž tuto novinku dostává jen část Insiderů.

people-app-neon1

Známé chyby

Microsoft v tomto sestavení také opravil některé dřívější chyby, jelikož se však jedná o jedno z raných verzí větve Redstone 3, je třeba počítat s dalšími chybami, které budou opraveny později:

 • Nefunguje obnovení systému do továrního nastavení
 • Někteří Insideři se mohou setkat s problémy, kdy se nepodaří stáhnout některé aktualizace
 • Surface 3 nebude možné aktualizovat na budoucí sestavení v případě, že je vložená paměťová karta
 • Občas spadne aplikace Nastavení při vstupu do položky Aktualizace a zabezpečení – Windows Update, případně Přizpůsobení – zamykací obrazovka
 • Outlook 2016 může přestat reagovat kvůli problémům s filtrem spamu
 • Systém může přestat reagovat při vypínání
 • V některých případech nemusí jít otevřít nabídku Start
 • U smartphpnů může být nestabilní aplikace WeChat

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Dočkáme konečne niekedy aj Fullscreenu ? Si myslím že 2 roky je dosť dlhá doba aby to tam pridali….

  • Hehe, onehdá jsem šel do jiné aplikace, protože jsem podezříval, že mi nefunguje klávesnice:) Jsou to borci.

  • a na co vam preboha fullscrean? Nikdy som ho nemusel pouzit.

  • FS UWP=shift+win+enter

  • Ty kráso, jako náhrada F11? Drsný. A to jsem měl za to, že se i borec odpovídající za obecně známý trojhmat omluvil, že to byla chyba, ale MS jede vesele dál?:D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).