Domů » Články » Nové testovací sestavení Windows 10: novinky nejen pro PC, ale i telefony

Nové testovací sestavení Windows 10: novinky nejen pro PC, ale i telefony

Microsoft v pondělí vydal první letošní testovací sestavení Windows 10, které je až po okraj napěchované novými funkcemi (více informací). Insideři nicméně mohou tento týden zkontrolovat službu Windows Update podruhé, neboť redmonští vypustili do éteru nové sestavení s číslem 15007, které je dostupné nejen pro počítače a tablety, ale také pro smartphony.

Novinky v Microsoft Edge

Nálože novinek se opět dočkal prohlížeč Microsoft Edge. Ten umí od minulého sestavení odkládat otevřené záložky „bokem“ pro pozdější přečtení, nově je možné tento seznam sdílet s ostatními aplikacemi. Microsoft také zjednodušuje import dat z konkurenčních prohlížečů – převést se mají oblíbené položky, historie, uložená hesla a další data.

edge-import

Kresby elektronickým inkoustem v Edge mají mít nové funkce, které jsou již implementovány v aplikacích Fotky a Mapy. Klepnutím na ikonu pera nebo zvýrazňovače např. zobrazí úplnou sadu barev, nový je i posuvník pro volbu tloušťky pera.

edge-ink

Edge na mobilních telefonech se naučil přibližovat obsah bez ohledu na nastavení přiblížení definované webovou stránkou. Stránky by mělo být možné přibližovat alespoň na 500 procent.

Herní mód

Microsoft se touto novinkou na svém blogu nepochlubil, nicméně nového sestavení si našel cestu tzv. Game mod, což je speciální režim, který nastaví spuštěné hře z aplikace Xbox maximální prioritu a vyhradí jí většinu systémových prostředků (výkon procesoru, grafického čipu, RAM).

gamemode-1

Herní mód lze spustit z herního panelu po stisknutí kláves Win + G. Vzhledem k tomu, že se touto novinkou Microsoft oficiálně nepochlubil, je možné, že je přítomna pouze textově, ale zatím nefunguje tak jak má.

Systémová témata v obchodu aplikací

Novinkou v minulém sestavení bylo přesunutí systémových témat z ovládacích panelů do moderního nastavení, již brzy by tato témata mělo být možné stahovat z Windows Store. Pro témata byla zřízena nová sekce, kterou naleznete na těchto stránkách.

store-themes

Další drobnosti

Novinkou pro vývojáře je možnost implementovat do notifikací progress bar, který se hodí zejména při stahování či nahrávání souborů na internet. Tato novinka se bude objevovat jak v toast notifikacích, tak v Centru akcí, brzy by se ji měl například naučit Windows Store.

progress

Microsoft také vylepšil scrollovací lištu v univerzálních aplikacích, která je defaultně schovaná a objeví se, až do jejího prostoru najedete kurzorem myši. Tato novinka se týká jak počítačových, tak mobilních Windows.

Zrychlení a zlepšení se dočkalo nastavení přihlášení obličejem skrze funkci Windows Hello a přibyla nová Bluetooth API.

Aplikace výstřižky se naučila snímat screenshoty pomocí kláves, spuštění probíhá kombinací kláves Alt + N, následuje výběr oblasti šipkami a pořízení screenshotu enterem.

Novinky pouze pro telefony

Stejně jako na počítačích je možné v nastavení zresetovat aplikaci, aniž by bylo nutné její odinstalování a opětovné nainstalování z Windows Store. Po restartu přijde uživatel o veškerá nastavení a dostane aplikaci v podobě, jako by byla po čisté instalaci.

Mobilní Windows také dostala nová API pro webové platby, navázané na systémovou aplikaci Peněženka.

Přepracováno bylo i nastavení, které se snaží poskytovat uživateli rady v oblasti nastavení, ve které se zrovna nachází. Tipy se budou objevovat při spodní či pravé straně displeje (podle jeho orientace).

Stejně jako na počítačích byly veškerá nastavení týkající se aplikací přesunuta do zvláštní nadřazené složky s názvem Aplikace.

Sloučena byla nastavení Zařízení a Bluetooth, takže vidíte veškerá spárovaná zařízení pod jednou střechou, přičemž odsud je možné i bezdrátově připojená zařízení odpojovat.

Pokud si přejete pozastavit službu Windows Update, máte možnost odložit instalaci poslední aktualizace až o 35 dní.

Cortana se naučila hlasově ovládat hudební přehrávače iHeartRadio a TuneIn Radio, je však nutné mít telefon přepnutý do angličtiny. Příkazem „Whats playing“ se lze dozvědět, jaká skladba je právě v repertoáru rádia. Cortana se také naučila přidávat upomínky s časovým opakováním.

Uživatele smartphonů Windows 10 Mobile v podnikovém prostředí potěší možnost synchronizace nastavení skrze Azure Active Directory, a to včetně hesel, profilů Wi-Fi, oblíbených položek v Microsoft Edge apod.

Známé chyby

 • Microsoft v nových sestaveních pro počítače a smartphony opravil spousty chyb, avšak stále je jejich seznam velmi široký. Na počítačích se prakticky shoduje se seznamem chyb z minulého sestavení (jejich výčet je na konci tohoto článku).
 • Od minula navíc dochází k nepřetržitým výjimkám služby Spectrum.exe, která může způsobovat výpadky zvuku, zvýšené vytěžování disků apod.
 • Někteří uživatelé nemusí být při instalaci nového sestavení úspěšní a z procesu upgradu je vyruší nová zelená obrazovka smrti
 • U některých win32 her může docházet k minimalizaci aplikace bez možnosti obnovy
 • Zástupci aplikací obsahující v názvu souboru či adrese znak procenta, mohou způsobovat pády procesu explorer.exe
 • Chyby se nevyhnuly ani mobilním Windows, naštěstí se převážně týkají nových schopností spolupráce s Azure Active Directory, která není pro většinu uživatelů nijak zásadní
 • Chybí pozdrav Windows Hello ze zamykací obrazovky
 • Nejde otevírat příchozí emaily přímo z notifikace
 • Na některých zařízeních (např. Lumia 635) není možné ručně měnit úroveň podsvícení

Jelikož je chyb v obou verzích Windows 10 nezanedbatelné množství, chytá Microsoft mezi 3. a 12. únorem další kolo Bug Bash, tedy odchytávání chyb v systému ve spolupráci s Insidery. Funkčně jsou již zřejmě oba systémy v rámci Creators Updatu hotové, a tak bude odlaďování systému a odstraňování chyb hlavní náplní Microsoftu do dubnového vypuštění aktualizace pro veřejnost.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. Ohledne herniho modu a novinek se vyjadril Xbox team: [odkaz]

 2. Místní odborníci ještě asi nenapsali do Microsoftu, že Windows na mobilech je mrtvý a že je zbytečné dělat aktualizace.

  • Dle tveho komentare soudim ze ty jsi echt „odbornik“ Dej si cumel a nedelej vlny.

  • Aod, v MS nejsou uplne tupi, jako zdejsich par zoufalcu. V MS to dobre vedi, takze jim to nemusi nikdo psat. Ty aktualizace vychazeji z jinych duvodu.

 3. Testování očividně nic moc, aktuální dávka update mi poslala W10 do BSOD při startu. Takovou amatéřinu jsem neviděl snad od dob W95. Takže na co padne sobota….? Jen si nejsem jist, zda to budou opět W10, priorita je přeci jen funkční systém, což se očividně vylučuje s W10…

  • testovaci build nemusi byt stabilny. To si nevedel?

  • Uni, pokud chces funkcni systém, nepouzivej testovaci build, od toho je testovaci a tim padem zabugovany, nestabilni apod.To neviš?Na co myslis?

  • Update finální verze. Nejsem insider.

   • Vyjadrujes se k testovani a k testovacímu buildu, tak si rozmysli co vlastne používáš.Evidentne nejsi ve sve kůži.

   • Já bohužel musím souhlasit. Poslední aktualizace mi pošle ntb do BSOD skoro v polovině případů, kdy se snažím ho probudit ať už ze spánku či hibernace. Takže jsem už přišel o spousta dokumentů apod (protože jsem prostě nepředpokládal, že se PC neprobudí už). A ano, není řeč o Insider, je to regulerní build .693.

   • Menty, udělěj si pořádek v PC, dodržuj nějakou pc gramotnost a nebudes trpet BSOD.

   • htcjirka: Mám prakticky ultra čistý OS v herním PC, přesto se MS sám poslal do BSOD při bootu, nějaké další rady? Linux?

  • uni, mame ti verit ze nejvetsi zastance jabka pouziva W10 na PC? Misto iphone mas pak lenovo. To docela vysvetluje ty slepe komentare, kdyz mas o Applu jenom teoreticke vedomosti co si se dozvedel na keynote

   • Nejsem zastánce Apple, ale kvalitní práce;-)

   • No právě uni, Apple a kvalita se vylučují, takže jak to tedy s tebou je?

   • uni: Predpokladam ze za kvalitni praci mas to co se nakonec rozhodnes koupit, clovek se prece dobrovolne nerozhodne pro zmetky. V cene to taky nebude, sam jsi psal ze Apple platforma muze vyjit
    jeste levneji, protoze pak muzes prodat s minimalni ztratou. Pak nechapu to slepe kopani za Apple bez praktickych zkusenosti.

   • Standa (neregistrovaný):Jo kdyby to bylo tak jednoduché. Ve skutečnosti většinou vybereš to, co má pro tebe nejméně kompromisů:)
    Ad zkušenost, je ti do toho vcelku kulové, nicméně iPod Touch 4th 1.gen, iPad Mini, iPad Air ty praktická zkušenosti:)

 4. uni má pravdu, testovací buildy by měli být v základu funkční aby se vůbec dali testovat.

  • Ale tak zase jestli je ve Fast ringu, jako že jo, tak i s BSOD při startu přeci musí počítat (akorát si nejsem jistej, jestli nám uni zase nelže, protože nové buildy insider mají GSOD…)? Pokud by BSOD po startu bylo u 90% uživatelů, je někde problém. Ale pokud potrápí pár lidí, je to daň za to, že používají nejnovější build a právě by to měly nahlásit – u PC buildů MS chápu, že nedokáže pokrýt všechny HW konfigurace. Navíc mu tam může haprovat nějaký SW bordel…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).