Domů » Články » Nový build Windows 10 Creators update: Insideři, stahujte, bude to velké! (přehled novinek)

Nový build Windows 10 Creators update: Insideři, stahujte, bude to velké! (přehled novinek)

V Microsoftu o vánočních svátcích zřejmě neodpočívali, ale pečlivě připravovali nové testovací sestavení systému Windows 10. Nese číslo 15002 a rozsahem se jedná o dosud největší update, který byl v programu Insider představen, koneckonců pouze příspěvek na blogu Microsoftu popisující nové funkce obsahuje přes šest tisíc slov. Pojďme se tedy podívat, co je nového.

Microsoft Edge

V Redmondu se hodně věnovali internetovému prohlížeči Edge. Ten s velkou jarní aktualizací pro kreativce dostane nové schopnosti při práci s otevřenými záložkami, namísto náhledu při přejíždění myší přes jednotlivé listy bude možné rozbalit náhledy pro všechny záložky současně. V tomto seznamu bude možné scrollovat kolečkem, gestem na touchpadu, případně připravenými tlačítky.

Otevřené záložky také bude možné zcela schovat a pracovat s čistým prohlížečem, po ukončení aktuálního úkolu bude možné veškeré (nebo jen některé) schované záložky jedním kliknutím znovu otevřít.

Microsoft Edge se také konečně dočkal tzv. jump listu, tedy nabídky, která se objeví po pravém kliknutí na ikonku prohlížeče v hlavním panelu. Odsud bude možné rychle otevřít nové okno, případně okno in-private. Nutno podotknout, že ostatní prohlížeče na tomto místě nabízí i seznam naposledy navštívených stránek.

edge-jumplist

Technologie Adobe Flash má zřejmě své nejlepší časy za sebou, což si uvědomují i v Microsoftu a v základním nastavení ji v prohlížeči Edge vypínají. Obsah ve flashi bude možné zobrazit pouze na vyžádání.

flashux

Přidáno bylo také nové univerzální API pro webové platby, které mají probíhat skrze účty a karty, které máte nastavené ve Windows peněžence. Tato funkce je zatím v experimentálním módu.

walletui

Microsoft také provedl několik změn na pozadí prohlížeče, které mají mít pozitivní vliv na stabilitu, spolehlivost a odolnost vůči zpomalení při načítání větších webových stránek.

Složky v nabídce Start a nové sdílení

Změn se dočkala i nabídka Start, i když jsou spíše kosmetické. Z připnutých dlaždic na pravé straně lze vytvářet složky, podobně jako na telefonech s Windows 10 Mobile.

S mobilními Windows je také podobná nabídka pro sdílení obsahu ve formě plovoucího okna, přičemž kanály pro sdílení se řadí podle toho, jak často je využíváte.

share

Vylepšení elektronického inkoustu

S kreativním updatem také přijdou novinky pro práci se stylusem. Napříč všemi aplikacemi byla zpřehledněna nabídka výběru pera, tužky a zvýrazňovače, která nově ukazuje zvolenou barvu.

V miniaplikacích Skicák a Skica na obrazovce je možné nově nemazat celé čáry, ale pouze jejich části, na výběr jsou různé tloušťky gumy.

ink2

Pokud máte zobrazenou nabídku Windows Ink na výchozím monitoru, bude se objevovat v hlavním panelu na všech připojených zobrazovačích.

Novinky v Nastavení

Microsoft také provedl několik změn v moderním nastavení. V nabídkách a podnabídkách mohou být zobrazovány dodatečné informace o jednotlivých položkách nastavení (záleží na velikosti okna).

Nastavení aplikací si vysloužila zvláštní sekci v hlavní nabídce, nebude tak nutné tyto položky hledat pod nabídkou Systém.

Nastavení Zařízení byla sloučena s nastavením Bluetooth, pod jednou střechou tak naleznete veškeré drátové a bezdrátové periferie a připojená zařízení. Z tohoto místa lze také nově Bluetooth zařízení odpojit.

settings-devices-page

Do moderního nastavení se z Ovládacích panelů konečně přesunula volba systémových témat, která bude možné stahovat z obchodu aplikací. Témata budou obsahovat barvy, pozadí na plochu, zvuky a kurzory myší.

settings-themes

V nastavení Přizpůsobení je možné zvolit si systémovou barvu, nově bude pro snadnější přepínání k dispozici pětice naposledy použitých barev.

settings-color-presets

Změny proběhly i v nastavení displeje, rozlišení displeje je nově možné měnit přímo a nikoliv hledat tuto položku v podnabídce.

settings-display

Noční ptáci také s kreativním updatem dostanou možnost zvolit teplotu barev, respektive potlačit modrou, která unavuje oči.

settings-display-bluelight

Vývojáři dostanou s kreativním updatem možnost přidat do svých aplikací sdílení nastavení napříč všemi zařízeními, bude tak možné přecházet mezi aplikacemi na jednotlivých zařízeních se stejnou uživatelskou zkušeností.

settings-crossdevice

Připojení k internetu přes LAN bude možné stejně jako v případě Wi-Fi tetheringu nastavit jako připojení účtované podle objemu dat.

Nové nastavení si vysloužilo chytré kolečko Surface Dial, které bylo představeno spolu s All in one počítačem Surface Studio. Odsud bude možné funkce Surface Dial přizpůsobovat jednotlivým aplikacím, např. přidávat mu funkce, které byly dostupné pouze prostřednictvím klávesových zkratek.

settings-devices-wheel

Nové bude také nastavení touchpadu, u novějších typů se o jejich správu nebudou starat podpůrné aplikace od výrobců, ale přímo nastavení Windows. Zkratky pro vícenásobný dotyk bude možné podrobněji nastavit, např. tažení třemi či čtyřmi prsty může být nastaveno pro změnu hlasitosti.

Nové sestavení také přebarvuje legendární modrou nabídku smrti do zelených barev, tato novinka bude však dostupná pouze Insiderům.

gsod

Microsoft od Windows 10 neumožňuje uživatelům zvolit si, zda chtějí či nechtějí instalovat aktualizace. Je možné je pouze o nějaký čas odložit, od nového sestavení je možné zapauzovat službu Windows Update až na 35 dní. Tato možnost však bude nabídnuta pouze majitelům licencí Professional, Education a Enterprise.

Skrze Windows Update nově nebude nutné instalovat aktualizace ovladačů, tato změna se týká opět výše zmíněných edic Windows 10.

Nastavení služby Windows Update dostalo novou ikonku, která je konzistentní s inovovanou aplikací Windows Defender.

update-icon

Windows Defender s funkcí refresh

Microsoft v předchozím sestavení představil nový, moderní Windows Defender, nyní mu vdechuje funkce, které uměl jeho desktopový protějšek. Nově tak lze zvolit rychlé, pokročilé nebo úplně skenování systému, Defender také poskytuje reporty o výkonu a zdraví zařízení, Defender lze také více nastavovat a přitom se naučit některé zákonitosti chránění systému. Na vyžádání také byla do Defenderu přidána funkce „refresh Windows“, použitelná ve chvílích, kdy je zařízení zpomalené, dochází k častějším pádům systému / aplikací apod. Refresh zachová veškeré uživatelské soubory, ale odstraní většinu nainstalovaných aplikací.

Škrcení aplikací pro menší spotřebu

Microsoft v novém sestavení také přidal experimentální funkci, která by mohla napomoci zvýšení výdrže na jedno nabití. Jedná se o tzv. přiškrcení vybraných aplikací ve správci úloh, které však nemá mít žádný vliv na jejich chod. Microsoft tuto funkci vypustí pouze mezi vybrané Insidery a bude sbírat jejich zpětnou vazbu, která patrně rozhodne, zda bude v budoucnu tato funkce do systému implementována, či nikoliv.

bamscreenshot

Drobnosti, které potěší

Windows 10 si vypůjčila schopnost z poznámkovníku OneNote 2016, po stisknutí klávesové zkratky vytvoří screenshot vybraného místa na obrazovce a zkopíruje jej do schránky pro další použití. Tato funkce se po jarním updatu z OneNote vytratí.

Díky podpoře displejů s vysokým rozlišením může dojít ke špatnému zobrazení např. starších aplikací. Z tohoto důvodu přibývá na kartu kompatibility dané aplikace možnost zvolit si způsob škálování obrazu.

compat

Animace při změně velikosti okna má být mnohem plynulejší, a to jak u desktopových, tak u univerzálních aplikací.

Spolehlivěji se mají také řadit ikony na ploše, zejména při změně rozlišení – umístění zařízení do doku, připojení externího monitoru či projektoru s jiným DPI, apod.

Zjednodušen byla nabídka připojení do VPN sítí, jejich seznam se zobrazí podobně jako seznam dostupných Wi-Fi sítí, není tak nutné navštěvovat Nastavení.

Pro uživatele s více účty byl zjednodušen dialog pro přihlašování v aplikacích.

Aplikace 3D Builder byla v nabídce Start přesunuta pod položku Příslušenství Windows

Microsoft opět vylepšoval personální asistentku Cortanu, což nás ale nijak trápit nemusí.

V Redmondu také zapracovali na nových funkcích usnadnění přístupu, Windows 10 například dostávají podporu Braillova písma, vylepšené předčítání (včetně instalace samotných Windows) a také vylepšenou čitelnost textu v univerzálních aplikacích s vysokým kontrastem.

high-contrast-uwp

Čínské uživatele potěší podpora lunárního kalendáře u hodin v hlavním panelu a rozšířená podpora pro čínskou hláskovou abecedu Pchin-jin včetně nového způsobu zadávání.

lunar-calendar

Známé chyby

Microsoft s novým sestavením opravil velkou spoustu chyb, ovšem mnoha z nich se také dopustil. Nový build je zatím dostupný pouze v rychlém kruhu aktualizací a nedoporučujeme jej instalovat uživatelům, kterým by vadily následující věci:

 • Otevření nastavení baterie shodí celou aplikaci nastavení
 • Ikona pro otevření virtuálního touchpadu či virtuální klávesnice z hlavního panelu se čas od času ztrácí
 • Nefunguje multiplatformní sdílení notifikací skrze asistentku Cortanu
 • V Microsoft edge nejde otevřít některé webové stránky
 • V nabídce Start není možné přesouvat položky ze seznamu všech aplikací do pravé části tažením
 • Nefunguje zkratka CTRL + C pro kopírování v příkazovém řádku
 • Při připojení externího monitoru v režimu rozšíření plochy dochází ke smyčce restartů procesu Explorer.exe
 • Občas se na přihlašovací obrazovce objeví hláška od služby Windows Hello, že nelze zapnout kameru
 • V nastavení displeje chybí možnost změny jasu, dostupná je pouze z Centra akcí
 • Může dojít k občasným pádům připojení skrze Miracast
 • Aplikace Netflix může zobrazovat pouze černou obrazovku (či rovnou spadne) namísto videoobsahu. Microsoft zatím doporučuje používat k přehrávání videí prohlížeč Edge
 • Na některých zařízeních padají univerzální aplikace, jeli v systému nastaveno DPI vetší než 150 procent
 • Při upgradu z Windows 8.1 na toto sestavení je nutné stáhnout všechny moderní aplikace ze Store znovu
 • Cortana nemusí bezprostředně po instalaci aplikace zvládnout její hlasové spuštění, řešením je počkat zhruba 5 minut, než se aplikace zaindexuje.

Microsoft skutečně nové sestavení Windows 10 napěchoval spoustou funkcí, s nimiž se veřejnost setká v příštím velkém updatu. Dá se předpokládat, že seznam novinek je víceméně konečný, a že příští sestavení budou zaměřena zejména na odstraňování chyb. Pokud vše dobře půjde, měl by být „Creators update“ vypuštěn někdy v dubnu letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

31 komentářů

 1. super článek

 2. Windows 10 jde přesně opačným směrem než bych si přál…

  Co bych si přál? Stabilní, rychlý a jednoduchý systém bez balastu, který si tam může každý doinstalovat jaký chce.

  A taky, aby člověk nemusel stále dělat upgrady na nové verze, ale aby novinky byly řešené skrze klasické updaty (ale novinky pro všechny).

  Pro konzervativní uživatele by měla být nějaká firemní edice Windows – firmy nepotřebují takové kraviny, které se tu prezentují, ale jednoduchý spouštěč aplikací s minimální údržbou.

  • To že chybí „firemní“ edice se jednoznačně ukázalo u kauzy nabourání soukromí (sběr telemetrie, atd.), kterou by logicky ona firemní verze neměla obsahovat. Takhle si borci z MS hodně hlasitě zabouchly dveře…
   Skoro by se dalo říci, že se poučili (vnucovat něco všem, viz Modern UI v W8 (částečně napraveno v W8.1) a oni hned na to udělají takovou botu. A teď si v nich jak píše ještě vyšlapují….

   • No ono záleží na jakou firemní klientelu míří. Jasně sběr dat nás bude vždy otravovat, ale jak se ukázalo oproti Apple je to stále v pohodě.
    U nás je na lidi z firem pohlíženo jako na otroky, kteří by neměli použvat web, sociální sítě, měli by být zavřeni v nějaké kobce bez oken a tahat čáry. Většina zapšklích a často líných ajťáků by nejraději jela sále na XP. Jenže ono je hodně firem kde nejsou otroci, ale kreativní pracovníci, kteří potřebují být v kontaktu s okolím, komunikovat a hledat řešení. Tito lidé vytvářejí hodnoty svými nápady a ne prostým taháním čar. Takže sorry pánové, ale jste tak 15 let zpět.

   • RadekLaz: Tak pokud líný a zapšklý vývojář nepřepíše aplikaci do nového OS, tak je jasné, že se zůstává na staré a třeba i zastaralé verzi:)
    A že je tak nastavená i velká část populace vidíš prakticky denně v diskusích. „Jé, oni za to chtějí peníze….“ Každý druhý vyvalený:) A ti ještě hloupější poukážou na fakt, že jiná platforma s vyšším cash flow je zlodějská:D

   • Tedy nastavená na to, nedávat vývojářům peníze, který si pak logicky nemusí moc dovolit to, co by chtěl (třeba komplet přepsat apku v souladu s platformou). Za „děkuji“ se holt blbě platí nájem no.

   • UNI, vůbec netuším jak se naceňují aplikace a kdo určuje zda mají být zdarma apod. Já s velkou radostí zaplatím za kvalitní aplikaci (a nemyslím tím 1€). Bohužel mi ji nikdo ani nezkusil nabídnout. Nějak nechápu proč. Kolik může stát vytvoření třeba aplikace pro bankovnictví? 200tis? Určitě by se našlo i mezi wokeňákama 1000 lidí, kteří by za ni dali 200Kč. Dal bych klidně i několik tisíc za užitečnou aplikaci. Za Adobe platím měsíčně 13€ a to ho využiju pouze k podpisu a spojování dokumentů…..

   • RadekLaz: Aplikaci jako klienta k službě nezpoplatňuje snad probůh nikdo:) Ale musíš si uvědomit, že ty fakt dobré aplikace, co přesvědčí ke koupi mají konverzi tak mezi 5-10% (ty obecné). Běžná konverze je 3-5%. A to se bavíme o iOS, tedy obecně bonitnější klientela, obecně kvalitnější SW produkty a pro vývojáře snazší práce (rozumná jednota platformy).
    U Androidu to bude černá díra na peníze (resp. dotováno z iOS aplikace), W10M áka UWP vůbec nemusíme brát v potaz.
    Krásně to vidíš na ochotě tuzemských firem vytvořit klienta, pro iOS, pro WP (W10M). Přesto, že se teoreticky můžeme bavit o podobném zastoupení těchto platforem (vs 80% Android), je vývoj aplikací 10:1 pro iOS. Bonitnější klientela. Je to kruté, ale koho zajímá monetizovat skupinu, která má telefon za 3k….

    Aplikaci pro bankovnictví svěříš nějaké externí společnosti, s kterou uděláš smlouvu (obchodní tajemství, atd.). Ne studentovi, který to bude psát po večer, když se zrovna nevylije:) Pod mega dle mě nemá vůbec smysl cokoli kalkulovat.

   • Jasně tu sumu jsem plácl hodně nízko, zrovna na bankovní aplikaci. Navíc to není jednorázová záležitost (aktualizace, správa…). Je to začarovaný kruh. Windows nikdo nechce protože nejsou aplikace a aplikace nikdo nechce dělat protože Windows nikdo nechce. Jak z toho ven?

   • Uni a jeho zasvecene state o programovani…oteviram moravske musli a lahvinku slivky :)

   • RadekLaz: Pravidlo jedna, mít co koupit….

   • UNI: Tak s tím souhlasím. O W10M se celou dobu mylně tvrdívalo, že nejsou žádné aplikace, až se vše dostalo do stádia, že některé skutečně už nejsou. Horší ale je, že není z čeho vybírat ohledně telefonů.
    Když jsem měl Lumii735, byl jsem naprosto spokojený. Elegantní skvěle fungující mobil s perfektním displejem. Aplikace jsem si běžně kupoval, protože jsem to považoval za správné a dát za něco do 100,- Kč nebyl problém, ani to člověk nepočítal. Dnes je to tak polovina toho, co dá člověk v Praze za oběd.
    Nyní mám tak trochu z donucení opět Android a ještě jsem nic nekoupil. Nějak mne žádná supr appka neoslovila a navíc neustále podvědomě čekám na nějaký stroj, který by mi umožnil návrat k W10. Android je jako OS ve srovnání s Wokny fakt jen taková nouzovka.

   • RadekLaz: Proč? Prostě, kdo bude potřebovat tomu se nahraje Affinity či jiný potřebný SW, ale nepotřebuju, aby to bylo v základě v mnohem horší verzi. Může to být na storu a v případě potřeby doinstalovat (jestli se člověk rozhodně pro danou verzi). Nikdo nechce zůstávat na Win XP, ale prostě momentálně W10 a jejich updaty jsou pro mě neakceptovatelné z hlediska firemního nasazení a firemní kultury.

  • Android alfa samec

   :)))) Tohle nemůže myslet vážně ani pětileté děcko. V korporacích je důležitá spousta věcí, od vzdálené správy, nastavení opravnění a bezpečnosti, zpětné kompatibility, podpory HW atd.

  • Takova verze Windows existuje, Windows 10 Enterprise LTSB, neobsahuje Cortanu, Edge, Windows Store…

   • Takže to je tak verze jak říká RadekLaz pro zapšklé IT a otroky?:)

  • A právě firemní edice existuje – LTSB (Long Time Servicing Branch).
   Navíc si spousta firem nechá na licence vyrobit vlastní image která vyhovuje jejich prostředí a to si deployuje na stanice. A aktualizace si jede třeba WSUS a to teprve poté, co v nějakém testlabu ozkouší že aktualizace jim nerozhodí něco důležitého.

   Tak i tak, nedělal bych z toho problém, žádný není. Pokud někdo potřebuje a chce si s něčím hrát, tak si to udělá. A pokud chce mít všechno, tak to nechá v defaultu.

 3. Na to škálování obrazu jsem opravdu zvědav. Většina starších windows aplikací je dělána na HD nebo fHD rozlišení a když je připnu na 4K monitor, tak to je děs. AutoCAD si s tím poradil asi před dvěma měsíci.

 4. Blue screen of death != ‚modrou nabídku smrti‘
  ;-)

 5. To jsou teda novinky jak noha. Koho, příště zvětší dlaždice o jeden pixel na šířku a dva na výšku a nazvou to Windows 11 ne?

  • Co bys od updatu očekával ty?

   • Game Mode mimo Windows Apps:)

   • Kvůli navýšení výkonu? Je to vůbec reálné? Hry jsou v téhle době v podstatě omezeny výkonem GPU, pochybuji že by nějaké „placebo tlačítko“ dokázalo zvednout fps.

   • Hry jsou omezeny SW překladem instrukcí hra-HW (DX11, DX10. apod. zvěrstva). Vezmi 8mi jádro 4 let staré AMD, udělej kloudně kód a koukáš na porážku letošních 4 jader Intel, jen díky SW, pro tebe upgrade zadara. Jestli něco podobného má přinést Game Mod (snížení režie systému), sem s tím. Nic významného to jistě není (na to potřebujeme užít moderní API Vulkan nebo DX12), ale vše se počítá.

   • Teamer: třeba,aby to konečně umělo přepínat výchozí tiskárnu podle sítě, tak jako to umělý už Windows 7.
    Nebo konečně polidštit firewall.atd.

   • Nyny: Za FW palec nahoru!

   • Je to tak. Dnešní HW je vlastně mnohem schopnější než se nám může zdát. Optimalizace SW je ale bohužel mnohdy děsivá…

   • Android alfa samec

    Chytrolín UNI bude psát 8670 verzí hry aby fungovala na všech grafických kartách bez DX :)

   • Android alfa samec (neregistrovaný): Doporučuji si to přečíst ještě jednou…

 6. takze nepripojim externi monitor a nejede Netflix. Toto sestaveni tedy rozhodne neni pro me…

 7. V programu insider jsem byl krátce ale po čisté instalaci, která je možná přímo ze systému, jsem se do něj už nepřihlásil a jedu na oficiálním sestavení, momentálně poslední aniversary update, nic mi nechybí a notebook šlape jak má.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).