Domů » Články » Nové Mapy.cz: Konečně s podporou offline mapových podkladů

Nové Mapy.cz: Konečně s podporou offline mapových podkladů

V červenci se dočkáme nové verze aplikace Mapy pro Android a iOS, která přinese podporu offline mapových podkladů. Chystá se i verze pro Windows Phone 8; ta však přijde později.

Včera jsme dostali možnost v sídle společnosti Seznam.cz vyzkoušet novou verzi aplikace Mapy.cz pro Android, jejíž největší novinkou je možnost stažení mapových podkladů České republiky pro offline prohlížení. Ihned při prvním spuštění nás aplikace upozornila na možnost stažení balíčku o velikosti 318 MB (ve finální verzi by měla být velikost okolo 350 MB), který obsahuje komplení mapu České republiky včetně turistických map, běžkařských tras, cyklotras, vrstevnic a rozsáhlé databáze bodů zájmu, která čítá téměř 5 200 položek.

  
Při prvním spuštění aplikace nabídne možnost stažení offline mapových podkladů

Právě v tomto mají Mapy.cz zatím obrovskou výhodu oproti konkurenčním mapám od Google, které zatím turistickou navigaci ani cyklotrasy neobsahují a neočekáváme, že by se tak v dohledné době vůbec stalo. Fotomapy nejsou pro svou velikost součástí offline balíčku, jelikož ty zabírají stovky GB. Mapové podklady jsou vektorové a kromě aplikace je využívá i klasická webová verze aplikace Mapy.cz, i když tam se vektory převádějí na bitmapové obrázky, respektive dlaždice s výřezem dané lokality.

  

Co nás při prvním spuštění aplikace překvapilo, byla rychlost práce s mapami. Ta je u verze pro Android blesková (testujeme na Samsungu Galaxy S4) a je vidět, že si s ní programátoři v Seznamu dali skutečně záležet. Aktuální beta aplikace Mapy.cz zatím nedisponuje podporou pro tabletové rozhraní, i když například na Nexusu 7 funguje poměrně spolehlivě.

  

Jak jsme již nakousli v úvodu, kromě verze pro Android budou Mapy.cz dostupné i pro iOS. Později se dočkají také majitelé zařízení s Windows Phone 8, pro starší Windows Phone 7.x se nová verze aplikace už neplánuje. Mapy.cz budou samozřejmě i nadále fungovat v online režimu, ale stažení mapy České republiky pro offline použití ušetří při navigaci spousty cenných MB z vašeho FUPu. Mapy.cz vám umožní plánovat nejen automobilovou, ale i pěší či cyklo trasu; na své si tak přijdou i turisté, pro které bude aplikace skvělým pomocníkem. Už teď se těšíme na vydání ostré verze, která se objeví v průběhu července.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

23 komentářů

 1. Dva roky žvaní o offline mapách pro WP a nejenom, že opět nejsou, navíc oznámí, že pro WP7.x ani nebudou…

  To je přesně to, čeho jsem se bál. Nechce se jim to ještě jednou dělat v Silverlightu. Evidentně to budou psát v C++ a HTML5 :(

  Škoda.

  • Osobně se jim vůbec nedivím, základna WP není moc velká celkově a troufám si tvrdit, že se pomaličku přelilo více jak půlka uživatelů k WP8.

  • Nepodpora WP7.x je sice smutná, ale i logická. Pro majitele Lumií to zase takový problém není. HERE Maps jsou celkem dost dobře použitelné. Obzvlášť funkce LiveSight je luxusní a překvapivě funkční i v našich končinách. Testoval jsem to v OC Chodov, Olympii, Vaňkovce a musím říct, že maximální spokojenost.

  • Mě teda pěkně vytočili sám sice plánuju brzkou migraci na WP8, ale telefonů s WP7.x je v rodině povícero, takže mě celkem štve. Čekal sem kdy to už konečně bude a koukám že nakonec bylo zrušeno, hlavně že to slibovali.

  • Jestli mají Nokií, tak vektorové offline mapy můžou používat v here. Kvalita bude naprosto srovnatelná.. A fotomapy stejně offline nejsou.

  • chmeldas: kde je u WP7.x LiveSight?

  • Díky pane Hrmo za zprávu, co potěšila, offline turistické mapy pro ČR od Seznamu je pro spoustu uživatelů u všech hlavních platforem něco, so zaplní pro ně poslední výrazný nedostatek v jejich potřebách. A také souhlasím, že vývoj pouze pro Windows Phone 8 je něco, co se dalo logicky čekat. Naopak já tuhle zprávu pro uživatele WP považuji za pozitivní, před pár týdny, když se poprvé objevila od Seznamu konkrétnější informace o chystaných offline mapách, nebylo vůbec jasné, jestli aplikace pro WP není v režimu „není zatím ve vývoji“.

  • MCEZA: LiveSight funguje pouze na WP8. Je to blbě napsaný. HERE Maps řeší problém pouze u majitelů Lumií s WP8. WP7.x to už mají za sebou.

  • No to právě vím. Proto jsem tvůj příspěvek nepochopil, protože v něm mluvíš o WP7.x a přitom o HERE Maps (na WP7 nejsou) a LiveSight (na WP7 jen City Lens)…

  • Stanley (neregistrovaný)

   Jak píše Andreas, je víc než pozitivní zpráva, že pro minoritní systém, jakým WP stále ještě je, bude vůbec nějaká aplikace. Že nebude nic pro WP7 bylo snad zřejmé. Je to mrtvý systém a z pohledu zadavatele je naprosto nesmyslné pro něj cokoliv extra vyvíjet. To už bych se tady mohl začít zlobit, že nebude nic pro WM (a co teprve kamarád, který pořád používá Palm).

  • Velda (neregistrovaný)

   Oni nedělají aplikaci pro WP7 ne protože by to nešlo nebo to bylo těžké, ale protože to prostě nemá žádný smysl s ohledem do budoucna.

 2. barrybary (neregistrovaný)

  :-) Dobrá hláška ….. na S4 bylo vše bleskurychlé

  • Ale na videu je vidět slušný lag na jakékoliv gesto. Holt „práh bolesti“ je u uživatelů Androida hodně snížený.

 3. Scarab (neregistrovaný)

  Jen škoda, že na rozdíl od minulé verze mapy.cz je v turistických mapách příhraniční pásmo sousedních států pokryto jen částečně (např. chybí Rakousko od Dolního Dvořiště na západ, části Polska, atd.) – to bohužel použití omezuje, protože nejkrásnější terény, kde se offline navigace využije jsou u nás v pohraničí, přičemž se většinou jezdí-chodí po obou stranách hranice.

 4. Prima počin. V článku se Jiří zmiňujete o offline nabídce, mně nic nabídnuto nebylo…dělám něco špatně?

 5. Skvela informace uz se tesim ;-) Jsem nedavno resil nejake free reseni map na cyklostezky a provizorne jsem to vyresil Locustem, ale tohle bude urcite lepsi, nejen kvuli vektorovym mapam ;-) Jsem rad, ze prvni vyjde na Android :-)

  • Já jsem nedávno před hromadou let koupil SmartMaps a léta používám na různých zařízeních SmartMaps. Nechtělo by se mi čekat na rok 2013 jenom proto, abych něco ušetřil:-)

 6. Rezza (neregistrovaný)

  Mohli by to i oficialne strcit do BB Worldu – sideloadovane stare Mapy.cz tam funguji. Jako aplikace, zbytek je hruza :)

 7. Kde autor našel možnost plánovat trasy, jak o tom píše v posledním odstavci? Já tu možnost nikde nenašel a pod pravým tl. není nic (Xperia mini Pro), ať už jsem on- nebo offline.

  Další nedokonalost vidím v umístění map jen na výšku, chybí mi tam nějaká volba nastavení.

  Mám koupeny SmartMaps i s FunTrek 130 Pro za šílený prachy (dnes už bych je za ně nedal), ale navigace je proti GPS modulu ve výše uvedeném mobilu velmi pomalá, díky čemuž jsem na kole tvrdě zabloudil, což se mi s papírovou mapou nikdy nestalo, navíc na slunci nic nevidíte a výdrž 5 hod. Jde zkopírovat SmartMaps ofiko koupený z SD karty na microSD kartu, abych je mohl používat i v mobilu, nebo je to nějak chráněný? Rady, abych si zakoupil další licenci opravdu nepotřebuji, obě zařízení používat najednou nebudu a přehazovat karty přes adapter je taky vopruz.

  Děkuji za radu.

  • Omlouvám se, v FunTrek 130 Pro je už microSD, ale to nic nemění na tom, že bych mapy potřeboval dostat do mobilu. Přehazovat karty zdržuje a v Holuxu je slot, který asi víc výměn nevydrží mechanicky.

  • Bohužel jsem si až teď všiml, že pro FunTrek 130 Pro je OS Windows CE, což na andriodu nepoběží, nebo je nějaká možnost?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).