Domů » Bleskovky » Nová kryptoměna Facebooku narazila den po představení na odpor v Kongresu, chce ji zablokovat

Nová kryptoměna Facebooku narazila den po představení na odpor v Kongresu, chce ji zablokovat

Facebook včera na speciální akci spolu s velkým množstvím partnerů oznámil, že spouští program vývoje vlastní kryptoměny. Takzvaná Libra by měla být stabilní digitální platidlo navázané na opravdové měny. Kromě operací v rámci služeb Facebooku by měla představovat i alternativu k národním měnám rozvojových států.

Libra tak teoreticky míří na miliardy uživatelů a má ambice se stát prvním masově používaným platidlem, které není pod kontrolou státní moci. A to se zjevně nelíbí americkému Kongresu. Ten na nic nečekal a jen pár hodin po oznámení vyzval Facebook, aby alespoň dočasně vývoj zastavil.

Nejistá budoucnost Libry

Upřímně řečeno, nejde až o tak překvapivý vývoj. Facebook si je zřejmě sám dobře vědom, že jeho rostoucí moc společně s různými skandály typu Cambridge Analytica mají negativní dopad na vnímání společnosti v očích zákonodárců. I proto se pravděpodobně do projektu nepustil sám, ale zapojil do něj množství finančních i technologických firem. Facebook by tak neměl mít vývoj a fungování měny zcela pod svou kontrolou. Sociální síť by totiž měla být pouze jedním z hlasů v konsorciu řídícím Libru. Ani to však zjevně Kongresu nestačí.


libra

Proti Libře vystoupili zejména demokratičtí představitelé, ale kritika zní i od republikánů. Demokratická předsedkyně výboru finančních služeb Sněmovny reprezentantů USA prohlásila, že „Facebook pokračuje s nekontrolovanou expanzí a zvětšuje svůj dopad na životy uživatelů“. Vzhledem k „problematické minulosti“ Facebooku pak Maxine Waters prohlásila, že „žádá Facebook o uzavření moratoria na další vývoj kryptoměny, dokud nebude mít Kongres a regulátoři možnost prozkoumat rizika a jednat.“

Ještě o něco ostřeji vystoupil její demokratický kolega Sherrod Brown z bankovního výboru, který otevřeně řekl, že „nemůžeme dovolit Facebooku provozovat riskantní kryptoměnu ze švýcarského bankovního účtu bez dohledu“. Facebook je podle něj už nyní příliš velký a mocný a v minulosti to zneužil k využívání dat uživatelů.

Republikáni jsou o něco zdrženlivější, nicméně i Patrick McHenry z bankovního výboru vyzval k vyvolání slyšení ohledně projektu Libra. Podle něj na nich jakožto na zákonodárcích „spočívá povinnost porozumět projektu Libra.“

Otázkou teď je, nakolik bude Facebook s Kongresem spolupracovat. V krátkém vyjádření mluvčí Facebooku prohlásil, že „rádi zodpoví otázky zákonodárců s tím, jak se projekt bude posouvat kupředu.“


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na