TOPlist

Facebook brzy představí kryptoměnu, stojí za ní významné finanční i technologické firmy

mark zuckerberg libra kryptomena

Facebook by měl příští týden představit zcela novou kryptoměnu Libra, ostré nasazení je pak plánováno na příští rok. Nejde o pouhý experiment, Facebook na svou stranu získal řadu významných firem.

Do vznikajícího konsorcia Libra Association podle The Wall Street Journal vstupují firmy jako PayPal, Uber, Visa, Mastercard nebo Booking.com. Každý z nastávajících členů navíc investuje okolo 10 milionů dolarů (227 milionů Kč) do vývoje.

Kryptoměna stabilnější než měny rozvojových zemí

Kryptoměna, jejíž představení je plánováno na 18. června, by měla patřit do kategorie tzv. stablecoinů. To jsou kryptoměny, jejichž kurz je vázán k opravdovým měnám, nebo například k cenám drahého kovu. Cílem je zabránit prudkým změnám kurzu a poskytnout jakési krytí. V případě Libry se očekává právě navázání kurzu na významné měny.

Facebook si od projektu vlastní kryptoměny slibuje snadnou možnost převádění peněz v rámci komunikačních aplikací, přímé nakupování na Instagramu a podobně. To ale rozhodně není vše, Facebook v Libře vidí mnohem větší potenciál, o čemž svědčí i to, že zaměstnancům účastnícím se projektu nabízí možnost nechat si mzdu vyplácet právě v Libře. Kryptoměna by totiž měla teoreticky představovat „tvrdší“ platidlo, než národní měny mnoha rozvojových zemí. Zejména v těchto státech by pak v online prostředí mohlo být výhodnější pracovat spíše s Librou, než s vládním platidlem.

O velkých plánech s Librou vypovídá také to, že Facebook údajně pracuje na vývoji fyzických bankomatů, v nichž bude možné si snadno měnit reálné peníze na Libru a obráceně. Vzhledem k zapojení významných společností typu Uberu a Bookingu lze očekávat, že Librou bude postupně možné platit i u služeb třetích stran.

Další posílení moci Facebooku?

Celý projekt koneckonců není zcela v moci Facebooku. Jak bylo uvedeno na začátku, vzniká jakési konsorcium, v němž bude zastoupena řada firem. Z hlediska finančních společností je účast v konsorciu možností, jak se podílet na vývoji měny. Jinak by totiž byly nuceny zpovzdálí sledovat, jak jim roste možná dost významná konkurence – Facebook má 2,4 miliardy měsíčně aktivních uživatelů.

Nepřehlédněte: Vláda zdaní internetové giganty, očekává příliv miliard do rozpočtu

Je trochu záhadou, co vedlo Facebook k tomu se vzdát neomezené moci nad Librou. Rozhodnutí stát se jen jedním z hlasů v konsorciu asi nemohlo být motivováno nedostatkem financí. Nejpravděpodobnější teorií však je, že se Facebook rozhodl neprovokovat nejrůznější regulátory a vlády dalším zvyšováním své moci, která už i tak mnohým leží v žaludku. Dá se také očekávat, že pestřejší zastoupení v konsorciu zajistí větší důvěru uživatelů. Ti by tak nemuseli mít pocit, že kromě dat Facebooku svěřují už i finanční prostředky.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku