TOPlist

Nokia 4.2 a 3.2: střední třída, se kterou musíte počítat

Finská značka Nokia se po svém velkolepém návratu stihla pořádně etablovat na mobilním trhu, což nikoho nepřekvapuje. Základem jejich portfolia je především střední třída, kde nabízí takřka bezkonkurenční poměr cena/výkon. V tomto duchu chtějí Finové rozhodně pokračovat, čehož jsou důkazem představené mobilní novinky 4.2 a 3.2, které značce rozhodně ostudu neudělají.

Nokia 4.2: pracant za rozumný peníz

Model 4.2 pasuje ideálně mezi řadu 3 a 5, tedy jakýsi zlatý střed v rámci střední třídy. Do tenkého 8,4mm těla se Nokii podařilo vměstnat bezrámečkový 5,71″ displej s rozlišením 1520 x 720 pixelů a procesor Qualcomm Snapdragon 439, 2/3 GB RAM a 16/32 GB vnitřní paměti. S duálním fotoaparátem obohaceným o umělou inteligenci a rozlišením 13/2 Mpx a světelností f/2.2 jistě neudělá ve střední třídě žádnou ostudu.

Předností je také speciální dedikované tlačítko pro vyvolání Google Assistanta, jako jej přináší někteří konkurenti. Na rozdíl od nich ale Nokia tuto funkcionalitu přináší do střední třídy. Zda půjde tlačítko přemapovat na jinou funkci, to prozatím nevíme.

Baterie pak dostala kapacitu 3 000 mAh, což rozhodně není špatná hodnota. Zklamaní jsme ovšem ze staršího konektoru microUSB, který mají všechny představené novinky. Nokia 4.2 bude dostupná ve dvou barvách: černé a růžové.

Nokia 3.2: levný, a přece výkonný

Nokia 3.2 je nástupcem kvalitního smartphonu 3.1, který cílil na méně náročné uživatele, kteří se ale nespokojili s tím nejlevnějším. Pod obří 6,26″ displej s rozlišením HD+ se ukryl procesor Snapdragon 439, který vidíme raději než konkurenční MediaTek, 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti. Baterie s kapacitou 4 000 mAh by měla zajistit až dvoudenní výdrž na jedno nabití. Na zadní straně poté najedeme fotoaparát s rozlišením 13 Mpx.

Operační systém je pochopitelně Android ve verzi 9.0 Pie, což u Finů nikoho nepřekvapí, stejně tak jako přítomnost zařízení v programu Android One. Stejně jako vyšší model 4.2, i 3.2 má speciální tlačítko pro vyvolání Google Assistanta. Užitečnou funkcí je také notifikační dioda, která je schovaná pod zapínací tlačítko a disponují jim oba modely. Nokia 3.2 bude rovněž dostupná ve dvou barvách: černé a stříbrné.

Obě novinky ze střední třídy se do prodeje dostanou někdy během letošního roku za cenu 169 dolarů (cca 3 800 korun) v případě modelu 4.2, respektive za 139 dolarů (cca 3 150 korun) v případě nižšího modelu 3.2.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku