Domů » Bleskovky » Nokia 105 oficiálně: když nechcete připlácet za 3310

Nokia 105 oficiálně: když nechcete připlácet za 3310

Společnost HMD Global dnes představila novou generaci telefonu Nokia 105, která je v portfoliu výrobce vůbec na té nejnižší příčce. To však neznamená, že nemůže vzbudit zájem, zvláště pak, když jedním z nejdiskutovanějších telefonů letošního roku je hloupá Nokia 3310. Ta přitom stojí 1 599 korun, zatímco právě představená novinka vyjde na 14,5 dolarů (asi 400 korun včetně DPH). Čím se oba telefony liší?

Oproti předchozím generacím dostala Nokia 150 větší displej s úhlopříčkou 1,8″ a rozlišením QQVGA, na 3310 to však nestačí, ta má rovnou 2,4″ panel. Běží na něm nicméně stejné prostředí Series 30+, a to včetně několika vestavěných aplikací včetně populární hry Had, resp. Snake Xenzia.

Introducing Nokia 105

Nokia 105 oproti Nokii 3310 postrádá fotoaparát a její vnitřní paměť se scvrkla z 16 na pouhé 4 MB. Bohužel kvůli absenci slotu na paměťovou kartu nelze telefon použít jako MP3 přehrávač, vestavěný 3,5mm jack lze ale použít pro poslech FM rádia.

Nokia 105 podporuje pouze sítě GSM, díky akumiulátoru s kapacitou 800 mAh zvládne až 15 hodin hovoru, případně vydrží až měsíc v pohotovostním režimu. O nabíjení se stará standardní microUSB konektor.

Nokia 105 bude nabízena ve variantě s jedním či dvěma sloty na SIM kartu, k dostání bude v bílé, černé a světle modré barvě. Cena telefonu je stanovena na 14,5 USD (330 korun bez DPH) za verzi s jednou SIM, případně na 15 dolarů (341 korun bez DPH) za dual SIM. O dostupnosti zatím nemáme žádné informace.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Dovolte mi trochu jiný pohled. Mám matku, které je téměř 90 let. Posledních skoro 20 let měla Nokie se středovým tlačítkem tzv. NaviKey. Posledním je NK 1100. Tento jednoduchý princip ovládání, kdy téměř na vše stačilo stisknout jedno tlačítko fungoval dlouhá léta. Až současný mobil doslouží, má holt smůlu – s jiným není schopna se naučit. A sehnat funkční NK 1100 je docela už problém a přitom cena nehraje roli.
    Dnešní retro 3310 nemá ale vůbec s původní 3310tkou nic společného. Hlavním a společným znakem původních modelů Nokie z této doby bylo právě tlačítko NaviKey – což dnešní 3310 nemá. Tedy mi přijde označení současného mobilu za balamutění lidí.

    • Na dotykovém můžete mamince zkusit ukázat seniorní prostředí, která jdou stáhnout z Google Play. Moje babička (81) to shledala docela srozumitelným. Jediné co dělá je, že „rožne“ mobil tlačítkem a na homescreenu si vybere podle obrázku, komu chce volat, má tam velkou dlaždici se zprávami a navigace je pro ni snažší než na té tlačítkové nokii, kde mě pořád prosila, abych jí smazal zprávy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).