Domů » Bleskovky » Nizozemci si posvítí na Apple. Údajně zvýhodňuje své aplikace

Nizozemci si posvítí na Apple. Údajně zvýhodňuje své aplikace

Nizozemský Úřad pro zákazníky a trhy (ACM) oznámil, že se hodlá ve svém vyšetřování zaměřit na kalifornského giganta Apple. Podle ACM totiž údajně zneužívá své dominantní postavení v App Storu, například tím, že ve vyhledávání preferuje své aplikace. Na Apple se ACM zaměří z toho důvodu, že většinu stížností obdržel právě proti jablečné společnosti.

„V rámci studie trhu ACM získal indície od poskytovatelů aplikací, které naznačují zneužívání postavení ze strany Applu. Tyto indície jsou dostatečným důvodem pro zahájení vyšetřování,“ řekl člen představenstva ACM, Henk Don. Druhým dechem dodává, že Apple je nevinný do doby, než mu bude prokázana vina, a zároveň vyzývá poskytovatele obsahu na Obchodu Play, aby jakékoli zneužití postavení ze strany Googlu rovněž hlásili.

Zvýhodňuje Apple své aplikace na úkor ostatních?

Podle nejmenovaných vývojářů nemají vývojáři vždy jednoduchý úkol prosadit se proti předinstalovaným aplikacím přímo od softwarových obrů, je s nimi obtížná komunikace, případně jsou nuceni využívat jejich platební systémy, na což si nedávno stěžovala například hudební streamovací služba Spotify. Uvidíme, jak vyšetřování dopadne, nicméně Apple se nechal slyšet, že „věří, že se prokáže, že všichni vývojáři mají rovné příležitosti k úspěchu.“

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

10 komentářů

 1. Tak to je pěkná blbost že mají úspěch a že je Apple neomezuje, ten to dělá dost ve velkém, takže by měli pořádně vyšetřit.

 2. Pokud si vezmu analogii s vlastnim kamennym obchodem tak je prece logicke, ze produkty ze sve farmy umistim na lepsi misto nez produkty z farmy jine. Dokonce je ve hre i moznost, ze z te jine vubec u sebe nedovolim prodej.

  • Stejné to bylo i s prohlížeči na Windows ( žaloba, že MS měl předinstalován svůj IE a diskriminoval tak ostatní )

   * Přesně takové pitchovi „EU“ neustále řeší, místo toho aby se raději věnovali potřebných věcem.

   Apple stejně jako MS má svůj vlastní produkt a já nevidím důvod, proč by nemohli zvýhodňovat i další své produkty..
   Pokud má někdo problém, pak má možnost si vytvořit svůj OS a prodávat tam své aplikace. Navíc vývojáři souhlasí s podmínkama které apple nabízí, pokud se jim to nelíbí, aplikace tam nemusí dávat

 3. Presne tak. Toto je choré. Miliardy do vývoja OS a potom aby som z toho nemal žiadnu výhodu ? EU celkovo vymýšľa takéto kraviny aby ľudia čo tam berú tisíce eur mesačne ukázali že niečo vôbec spravili.

 4. Co je toto za nesmysl? Je to přece jejich store, tudíž jejich pravidla, kdyby chtěli tak tam můžou mít jen své aplikace a nikdo s tím nic neudělá.

  • Přesně tak, je to plně jejich věc.

  • Ano a Jirko celkem příjemné si mě překvapil, tohke je skutečně věc každého poskytovatele služeb a řešení ať je to Apple, MS, Google, Amazon či kterýkoliv další a do obchodu jim Nemá EU co kecat
   Je jen na zákazníkovi pro jakou „hru“ a s kým se rozhodne.
   EU řeší někdy nesmysly a H být je v základu dobrá, těším se co přijde dalšího… Už nám diktuji kolika litry a co se má splachovát, ještě mohou určit kolika čtverečky si budeme užirat jistou část těla aby se papírem neplytvalo

 5. „utirat“… ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).