Nissan brojí proti používání telefonů při řízení, využívá technologii z 19. století

Používání mobilních telefonů při řízení je odsuzováno snad každým spolujezdcem, někdy se ale ve stejné situaci ocitneme všichni. Pípnutí zprávy, emailu, či jiné notifikace je často tak lákavé, že mobil v klidu zkrátka nenecháme a chceme reagovat, i když tím ohrožujeme všechny uvnitř automobilu, ale i ostatní účastníky provozu. Nissan se u modelu Juke pokouší řešit toto riskování tím, že do auta implementuje Faradayovu klec zabudovanou do opěrky pro ruce.

nissan_faraday_cage

Její původní účel zůstává svým způsobem zachován, jen kromě ochrany člověka před elektromagnetickým polem „chrání“ mobilní telefon před všemi signály, které by se k němu mohly dostat. A tak je vlastně opět chráněn člověk před rozptylujícími ruchy při řízení. Při umístění mobilu do klece se totiž k mobilu nedostane ani signál pro hovory a SMS, ani data, stejně tak Bluetooth či Wi-Fi.

Jedná se o zajímavé řešení, které se snaží nespoléhat se na řidičovu vůli, nicméně otázkou je, zda by řidič přece jen nebyl rozptylován tím, že není dostupný, neví, zda se něco neděje a nesnažil se celý koncept obejít. Zda se Nissan chystá tento nedostatek řešit, například časovým zámkem, případně možností otevřít opěrku pouze ve chvílích, kdy auto stojí, můžeme prozatím pouze hádat. Stejně tak by nebylo možné pouštět si hudbu přes Bluetooth, případně využívat handsfree.

Autor článku
David Preiss

Kapitoly článku