Domů » Bleskovky » Nezaujal vás systém WearOS? Vyzkoušejte open source alternativu AsteroidOS

Nezaujal vás systém WearOS? Vyzkoušejte open source alternativu AsteroidOS

Na trhu chytrých hodinek výrazně dominuje Apple se svými hodinkami Watch, kterými odsoudil ostatní výrobce na druhou kolej. Konkurentů je spousta a zhruba stejný počet je také operačních systémů, na kterých jednotlivé hodinky běží. Zatímco někteří spoléhají na vlastní řešení, jako například Fitbit, Xiaomi nebo Samsung, ostatní vsadili svou kartu na WearOS, který stvořil Google.

S novým řešením přišel francouzský vývojář Florent Revest. Ten vytvořil open source alternativu k WearOS s názvem AsteroidOS. Na světlo se svým na linuxu založeným operačním systémem pro hodinky přišel už v roce 2016. O rok později vydal chytré hodinky s jeho systémem první výrobce, konkrétně francouzský start-up ConnectWatch. Až letos ale Revest oznámil, že AsteroidOS lze nainstalovat na hodinky zavedených výrobců – konkrétně LG G Watch, LG Watch Urbane, LG Watch R, Asus Zenwatch 1-3 a Sony Smartwatch 3.

AsteroidOS 1.0 Release

Open source alternetiva k WearOS

Systému AsteriodOS nechybí nic zásadního – zvládá notifikace z chytrého telefonu, kalendář, budík, kalkulačku, vzdálené ovládání hudby, stopky, časovač, předpověď počasí a tak dále. Vše zaštiťuje podpora pro Bluetooth Low Energy a aplikace AsteroidOSSync, která pomůže majitelům Androidu si hodinky více přizpůsobit. I kdyby se alternativa WearOS neprosadila, je sympatické, že se někdo snaží skomírající trh s chytrými hodinkami oživit.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

 1. Zbytečné a vyplýtvané úsilí. Použití Linux kernelu jde principiálně proti nízké spotřebě v standby režimu. Pokud to myslel vážně, tak měl investovat nějaký peníz a jako „podvozek“ něco rozumnějšího – třeba Thread-X či VxWorks.

  • Nesmysl, například systém od Xiaomi s linuxovým kernelem má špičkovou výdrž. Naopak, Linux je skvělá volba. Navíc díky tomu existuje spousta programů a nástrojů, které jsou třeba. Bez Linuxu by to nedávalo moc smysl. Navíc by se nedaly sehnat ovladače pro HW hodinek.

   Doufám, že vyjde verze i pro mé Wear24.

  • Mohu se zeptat co si představuješ pod pojmem špičková výdrž u podobného zařízení?

   Linux kernel a jím poskytované služby nejsou kompatibilní s event-based přístupem, který je nezbytný u každého low-power zařízení. S ovladači hardware budeš mít problém i když použiješ Linux. Pokud je v hodinkách nějaký pofidérní čínský SoC tak stejně ovladače mít nebudeš. Nebo pouze binární blob fungující na nějaké předpotopní verzi kernelu.

   Trochu nechápu snahu do podobných zařízení nacpat co nejnažranější SoC. Přitom na funkce které podobné zařízení poskytují by stačil Cortex-M7 a ještě by většinu času neměl co dělat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).